1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

ДСУ „Лазар Личеноски“ - Скопје

Дискусија во 'Образование' започната од Mathers23896, 23 октомври 2012.

 1. Mathers23896

  Mathers23896 Активен член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Моментално сум 8мо одделение и размислував како понатаму(:)
  Помислив за средното уметничко училиште во смерот дизајн на текстил и облека,па сакам да ги прашам оние кои знаат-да ми дадат повеќе информации во смисла на колку поени се потребни,детали во врска со уписот,кои предмети се изучуваат,а може и ваши сопствени мислења и искуства во тоа училиште.
  P.S Ме интересира и нешто повеќе за тој приемен испит,тежок/лесен,што се бара итн..
   
  На Cecyska му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Sacki

  Sacki Активен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2013
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  5
  Јас моментално сум 8мо,средно училиште сакам да одам во Лазар Личеноски ќе можете ли да ми кажете што смерови има? :)
   
  На Cecyska му/ѝ се допаѓа ова.
 3. EMoonlight

  EMoonlight Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  12.890
  Пол:
  Женски
  Обликување на ентериер и мебел
  Обликување на текстил и облека
  Керамика
  Вајарство
  Сликарство и
  Графика

  Тоа се смеровите и можам да ти кажам дека е супер :) Јас имам завршено таму :) ;)
   
  На silvana1234 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Sacki

  Sacki Активен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2013
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  5
  Само тие смерови ги има? :)
   
 5. EMoonlight

  EMoonlight Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  12.890
  Пол:
  Женски

  Да :)
   
 6. Sacki

  Sacki Активен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2013
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  5
  Ај ќе те молам за Сликарство и Графика да ми кажеш малку повеќе... :$ :)
   
 7. EMoonlight

  EMoonlight Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  12.890
  Пол:
  Женски
  Паа,искрено не сум јас по сликарство и графика,незнам нешто многу,но ајде ќе ти кажам нешто
  :?: :?: :?:

  Сликарство учиш како да црташ правилно,постапката,форми,портрет..техники со бои :)
  Графика незнам како им се вика ништо ...само знам дека работат со туш цртежи,со игли (мислам-некои специјални),некои слични работи како стриповите... тоа е се што знам . :lol:
  Се надевам ти помогнав :)
   
 8. Sacki

  Sacki Активен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2013
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  5
  Ти благодарам многу,навистина си многу добра...јас би одел сликарство...дали според тебе е добар избор? :) :lol:
   
 9. EMoonlight

  EMoonlight Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  12.890
  Пол:
  Женски
  Ако знаеш да црташ,се ти добар избор ... ако те бива стварно,оди на сликарство,супер е :)
   
 10. Sacki

  Sacki Активен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2013
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  5
  Да не се фалам,ама ме бива за цртање...добив 3 место во шестто одд :)
   
 11. Cecyska

  Cecyska Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  186
  Допаѓања:
  61
  Пол:
  Женски
  Lazar Licenoski

  Zdravo, :) jas sum osmoodelenka, i sakam da se zapisam vo sredno umetnicko za dizajn na obleka. Ke moze li nekoj da mi kaze nesto poveke za toa uciliste.
   
 12. feminium

  feminium Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2012
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  1.739
  Lazar Licenoski

  Уф кога ја видов темава помислив дека ќе треба да пишувам есеј за лазар личеноски
  За школово немам што да ти кажам,ама за насоката имам.
  Дизајн на облека-со ова многу си ја ограничуваш иднината девојче-немој оди нешто поопшто:гимназија,уметничко(нешто општо-незнам што насоки има)...
  Има време кога да се определуваш.
  Јас сакав да одам информатика но мама не ме пушти и се запишав гимназија-тогаш бев милион проценти сигурна дека тоа и ќе одам на факулте-но сега веќе не, еве наредната година треба да се запишам на фак. и тоа сигурно нема да биде информатика.Така и ти немој да се ограничуваш уште сега.
   
  На Cecyska му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Cecyska

  Cecyska Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  186
  Допаѓања:
  61
  Пол:
  Женски
  Lazar Licenoski

  Pa neznam jas imam zelba za toa, no i jas mislam deka tatkomi nema da me pusti
   
 14. maria.maca

  maria.maca Активен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2013
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  2
  а, да не знае некој каде има курсеви во Скопје за дизајн на облека? :)
   
 15. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.057
  Допаѓања:
  77.403
  Пол:
  Женски
  Курсеви не знам дали држат, ама имаш таков смер на ФОН и на УГД, конкретно на Техничко-технолошкиот факултет.
   
 16. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.134
  Допаѓања:
  6.031
  И на Технолошки при УКИМ има, ама гледам 15 години имаш и најверојатно се интересираш за некој курс а не за нешто попрофесионално и јас не сум слушнала ама ти предлагам да се распрашаш кај попознативе креатори што се може ќе ти помогнат нешто :)
   
 17. silvana1234

  silvana1234 Активен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  0
  zdravo.jas sum isto 8 oddeleni i jasakam da se zapisam vo lazar licenovski smer slikarstvo .dali nekoj znae koga se upisite za vo ova skolo zs mi rekoa deka bile porano.blagodaram
   
 18. maria.maca

  maria.maca Активен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2013
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  2
  fala :)
   
 19. kirijakija

  kirijakija Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2012
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  105
  дали е ова приватно училиште и кога се уписите ?
   
 20. 31971577

  31971577 Активен член

  Се зачлени на:
  2 мај 2013
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  16
  Не е приватно. Кратенката 'ДСУ' значи Државно средно училиште.
  Овде на сајтов имаш информации околу уписите и приемниот испит.

  http://lazarlicenoski.mk/