1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали би се вратиле на старата љубов?

Дискусија во 'Врски' започната од hiena.epa.sto, 22 октомври 2010.

 1. hiena.epa.sto

  hiena.epa.sto Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  5
  Дали некоаш ви се има слушено да се видите со некое бифшо момче/девојка после долго врем и повторно да почуствувате нешто за него/неа? Дали би почнале од почеток со него/неа или не би ризикувале? (серазбира ако и он/на сака)
  :)
   
 2. babe

  babe Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2010
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  4
  Да, ми се има случено да се видам со бившиот и во тој момент да ми се вратат сите чувства зашто го сакам ... Искрено да кажам, би му се вратила ако ми докаже дека навистина ме сака и му значам, и на некој начин би можеле да ги преминеме грешките од минатото, но се разбира со заеднички сили да се трудиме втората шанса да ја искористиме на начин на кој меѓусебно ќе се трудиме да ни биде подобро и поубаво. Зашто една врска не може да опстане ако таа почит, разбирање и искреност не е обострана. Но, секако враќањето на старата љубов е и ризик, и зависи најмногу од личностите и каква била ситуацијата меѓу нив, причината за раскинувањето и сл. Ако постоеле некои „големи дупки“ во врската и ако тие работи не можат да се опростат и да се премине преку нив, тогаш смирувањето е за џабе и се би се одвивало како и порано. Значи за таква одлука треба убаво да се размисли па да се направи вистинскиот чекор, за да на крај не постои разочарување и каење.
   
 3. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  8.067
  Допаѓања:
  72.360
  Пол:
  Женски
  Баш периодов минувам низ нешто од почеток, немаше голема пауза меѓутоа сите беа против ( и негови и мои другари и другарки) се смиривме, без никој да знае и искрено функционира како никогаш до сега... супер е, нема мешање од страна, нема вадење муабети, ама не знам до кога ќе биде вака
  ризикувам многу, знам дека се изложив на ризик да ми биде најтешко, а еднаш веќе го пројдов тоа, ама мислам дека вреди, и пробувам, и додека го сакам волку многу ќе пробувам
   
  На glosipgirl и babe им се допаѓа ова.
 4. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.856
  никогаш не обновувајте ја старата љубов затоа што тоа е исто како да читате една книга по втор пат а однапред да го знаете крајот... ;)
   
  На hermosa, Lile_05, srcekrsacka и 13 други им се допаѓа ова.
 5. red

  red Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2010
  Пораки:
  480
  Допаѓања:
  130
  Пол:
  Женски
  ми се има случено то и имам пробано да се смирам, ама работата е шо не е то то, едно очекваш, а друго добиваш.мислам дека најубо е минатото да е зад мене и да си продолжам напред, а од бифшите љубови да опстани само еден убав спомен.Ако требало да бидиме заедно ќе сме биле до ден денес, значи имало нешто шо не ни дозволило да опстани нашата врска, и то НЕШТО било посилно од нашата ЉУБОВ.
   
  На Dark artist, kike19, Liebe и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  882
  да ми се случило, и од оваа перспектива сега - не требаше да си губам време....
   
  На okcenzi и kike19 им се допаѓа ова.
 7. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.151
  Допаѓања:
  199.801
  Пол:
  Женски
  Па не сум до толку очајна, има други риби во морето, фала Богу. И најсилните чувства да вријат во мене за него - не би му се вратила. Има причина зошто е стара љубов, бивша или како веќе да ја наречам. Скршената вазна не се лепи.
  Впрочем, како и за се во животот, и тука би ја применила девизата - НЕ ГЛЕДАЈ НАЗАД - она што е минато таму ќе си остане, поважно ми е она што ми се случува сега, денес. А тоа што било - водата го однела 8)
   
  На Lile_05, eloves, s.u.n.s.h.i.n.e и 5 други им се допаѓа ова.
 8. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.931
  Пол:
  Женски
  Во принцип не сум за враќање на стари врски, иако тоа ми се случи кога имав 15-16 години. Се смирив со бившиот, и одевме околу година и пол и немаше врска со првиот пат, чудно. Али тогаш бев малечка со поинакви сфаќања за животот. Сега, не би се вратила на бивши. Мислам дека нема да биде тоа тоа.
   
 9. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.599
  Ми се случило да се смирам со бивши дечковци...
  По втор пат... И трет пат.
  Абе шпанска серија.
  Скршеното не се лепи.
  А и да се залепи, пукнатините ќе се гледаат цел живот.
  А и мама и тато ме учеа моите искористени играчки да ги давам на понесреќни дечиња од мене. :D
  Што било, поминало.
  Да било салам, ќе траело.
  НЕ, НЕ БИ СЕ ВРАТИЛА НА НИТУ ЕДНА СТАРА ЉУБОВ.
   
  На Maca***, Blue_Angel_13, hermosa и 12 други им се допаѓа ова.
 10. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.719
  :clap: :rock:
  Истото би го рекла и јас...
   
  На anufkaaa и Negreva им се допаѓа ова.
 11. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.815
  Постои една реченица која важи во потполност со мене - Forget the people from your past, there's a reason why they didn't make it to your future. Бившите дечковци кај мене одат во емотивен заборав, едноставно таква сум. А раскинам со некој, откако ќе го преболам - разврзувам билокакви подлабоки емотивни врски од љубовен карактер со таа личност. Затоа и не можам да замислам да се вратам на некоја стара љубов, затоа што во мене се се губи после раскинување и повеќе таа личност не ме привлекува. Гледам напред. Она што останува зад мене, си останува таму, кој ќе се врти назад - и онака ми крцка вратот. Рикверц знаеме сите да возиме, ама полесно е да се гледа пред себе отколку зад себе ;)
   
  На LaraSolare, Tanjamm, Kala007 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  652
  Пол:
  Женски
  До пред една година ќе се вратев само на една моја стара љубов , што мислам дека ми беше љубовта на животот, ама сега тој се ожени , што значи женети не ме интересираат, па веќе не се замарам со тоа како би било кога би раскинала со дечко ми и би се вратила на некој бивши :)
   
 13. BlacKandWhiteRose

  BlacKandWhiteRose Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  3
  Никогаш не би се вратила! Сум се враќала да... Но секогаш завршувало со ист крај. Нема потреба да се измачувам повеќе било и поминало... :D
   
 14. mar17

  mar17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2010
  Пораки:
  234
  Допаѓања:
  107
  Никогаш се немам,а не ни планирам .Кога веќе раскинала таа врска за секогаш нема зошто да се навраќаме назад.Било-поминало доаѓа ново :rofl:
  Сега сум заљубена до уши :$ и не размислувам за никој друг :inlove:
   
 15. violinistka

  violinistka Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2010
  Пораки:
  334
  Допаѓања:
  152
  Нема шанси! :)
   
 16. fragolina

  fragolina Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2010
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  13
  Не се родил таков досега
   
 17. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  581
  Ми се има случено, и сеуште контактирам со тој што идев најдолго. Мислам дека помеѓу нас се уште има некоја искра, мала но каква таква ја има. Но, знам низ што сум поминала, и знам низ што повторно би минувала. Не сум спремна на таква жртва. Зошто, веќе си ги знаеме карактерите, кои очигледно во некои ситуации не си одговарале, па затоа дошло крај.
   
  На Lile_05 и anufkaaa им се допаѓа ова.
 18. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.223
  На старата љубов и да сакам не би можела да се вратам, бидејќи како тогаш, така и сега ми е забранет.
  Но на бивши... Хммм... Не знам, не сум ни имала некој кој така ми допрел всрце. Имав еден кој беше речиси совршен ама го пуштив да си оди :( Можеби така требало да биде, тој беше се што една девојка би посакувала... Не знам, ако би имала шанса, ако би биле слободни двајцата можеби би пробале.
   
 19. XstrongerX

  XstrongerX Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  1.714
  Допаѓања:
  5.088
  Пол:
  Женски
  Да ја био добар не би био бифши. Си има причина што останале во минатото.Не сум за реприза ;)
   
  На Бисерче95, Pucanka и Cataleya им се допаѓа ова.
 20. Skopsko-Pufle

  Skopsko-Pufle Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 септември 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  „ДА“, би и се вратила на старата љубов и покрај тоа што помина една година од кога сме скарани а одевме четири години јас сеуште го сакам и би му се вратила но многу ми е страв дека ќе имаме многу караници за некои работи кои ни се случуваа во оваа година додека бевме скарани. И јас имав дечко и тој имаше девојка и неколку врски за 1-2 вечери ама мислам дека тоа ќе ни биде причина за караници па и ќе има многу недоверба и од моја и од негова страна и поради тоа сеуште не сме се смириле а и двајцата сакаме и се сакаме. Не знам што да правам. Помош девојкиии :worried: ;(
   
  На Pucanka му/ѝ се допаѓа ова.