1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали верувате во тоа што го кажувате?

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од Damata_So_Marama, 1 февруари 2018.

 1. Damata_So_Marama

  Damata_So_Marama Нов член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2018
  Пораки:
  0
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Ви се случило ли некогаш, да не верувате во тоа што сте го кажале??
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Elinora

  Elinora Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2018
  Пораки:
  179
  Допаѓања:
  549
  Пол:
  Женски
  Скоро секогаш кога кажувам нешто ја кажувам вистината и сум уверена претходно со тоа, со оглед на тоа што имам факти го тврдам моето мислење. Сепак некогаш се кажуваат и тие невини мали и големи лаги, во зависност од големината на проблемот во кој сме западнале или слично, па (се случува многу ретко) кога сакам да кажам некоја лага или поддржам некоја невистина неможам долго време да висам над расправата околу тоа затоа што ни самата не верувам во тоа што го зборувам т.е неможам да ја тврдам невистината многу време. :):)
   
 3. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.334
  Допаѓања:
  58.272
  Пол:
  Женски
  Се случило да кажам нешто во што не верувам, да го кажам само за да не ја навредам, повредам или разочарам личноста со која разговарам. Во сите други случаи верувам во она што го кажувам и го кажувам она во што верувам. Нормално е да се направи отстапка, во случаи како што напишав погоре.
   
  На blonde_supergirl и elimkd им се допаѓа ова.
 4. Кена Рис

  Кена Рис Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2017
  Пораки:
  574
  Допаѓања:
  2.672
  Пол:
  Женски
  90% од случаите верувам во тоа што го кажувам. Сепак како поминуваат годините, се менуваат и моите мислења и гледишта, па би рекла верувам со некоја доза на резерва.
  Не верувам во тоа што го кажувам единствено во ситуации кога разговарам со личност со која не можам да се разберам, упорно се инаети или контрира, па се согласувам неволно со нејзиното размислување за да избегнам понатамошни расправии.
  Во афектни ситуации никогаш не сум се покајала за кажаното, прилично смирена личност сум и во поголем дел од времето знам што зборувам, како го пренесувам и верувам во истото.
   
 5. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  20.775
  Допаѓања:
  136.800
  Пол:
  Женски
  Секогаш кажувам во тоа што верувам.
  Ретко се случува да кажам нешто што не верувам.
   
 6. MynameisHelen

  MynameisHelen Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2015
  Пораки:
  289
  Допаѓања:
  4.216
  Пол:
  Женски
  Гооолем дел од времето да, верувам. Цврсто стојам зад своите ставови и ги кажувам гласно.
  Само некогаш, како што спомнаа членовите пред мене, се случува да кажам нешто што не го мислам, ама тоа само за доброто на другиот.

  Пример: полничка другарка после долго време убедување се реши да вежба и да се храни здраво. Доаѓа после недела дена и ти вика види, сум ослабнала. Се познава?
  И сега ти иако не гледаш разлика, нејќеш да и ја кажеш вистината оти знаеш дека ќе се демотивира, па велиш да, се познава, продолжи така :)
   
  На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  2.949
  Допаѓања:
  44.527
  Пол:
  Женски
  Скоро секогаш верувам во она што го кажувам бидејќи претходно мислам па потоа кажувам. Никогаш не кажувам лаги со цел да повредам некој. Често ми се случува да не ги искажам чувствата убаво па да сум погрешно сфатена и да треба да се објаснувам, па затоа пазам што зборувам пред сите.:) Ретко се случува да кажам лага, но тоа е најчесто кога не сакам другите да ме искористат само за нивни цели и кога треба себеси да се ставам на прво место.
   
 8. Ex Luna Scientia

  Ex Luna Scientia Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 декември 2017
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  845
  Пол:
  Женски
 9. Matotheja

  Matotheja Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2017
  Пораки:
  983
  Допаѓања:
  8.480
  Пол:
  Женски
  Да, си верувам кога ќе си кажам дека утре ќе станам порано, за да се спремам полека како цар, и замисли не станувам. :)
   
  На Dashing:), Dadusicka, blueeparadise и 9 други им се допаѓа ова.
 10. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.784
  Допаѓања:
  33.107
  Пол:
  Женски
  Во случаи на куртоазија кон некого се случува да направам отстапка и да се согласам со нешто што не верувам дека е така. Но има и такви кои се толку вознесени со себе што разговорите ги доживувам како моменти на релаксација. Не само што јас не им верувам, ни тие не си веруваат во тоа што го кажуваат.
   
  На Kolekcionerka му/ѝ се допаѓа ова.
 11. theunforgiven

  theunforgiven Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2012
  Пораки:
  981
  Допаѓања:
  1.631
  Скоро секогаш го кажувам она што го мислам. Да, постојат ретки ситуации кога кажувам нешто кое не е искрено, меѓутоа, се трудам да не правам така. Сакам да сум директен и искрен, без разлика на мислењето. Ако е така - така е. Нема тука трте-мрте. Поарно така, него лажни искази.
   
 12. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.657
  Допаѓања:
  49.191
  Пол:
  Женски
  Не.
  Не сакам да глумам брутално искрена и да навредувам луѓе.
  Се трудам работите кои си ги кажувам на себе да се вистина, или барем да верувам потполно во нив.
   
  На Rebecca_R, toogood, blueeparadise и 6 други им се допаѓа ова.
 13. Zaljubena26

  Zaljubena26 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.722
  Допаѓања:
  25.674
  Пол:
  Женски
  Најчесто го кажувам она во кое верувам. Поретко се случува да кажам нешто поинакво од причина што така налагала ситуацијата и сум проценила дека искреноста не би ми одела во корист или би резултирала со навреда кон некого.
   
 14. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.985
  Допаѓања:
  19.884
  Пол:
  Женски
  Да.Во 90% од случаевите.
   
 15. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.931
  Допаѓања:
  162.215
  Пол:
  Женски
  Јас би рекла да.
  Дури и да не го кажувам баш тоа што го мислам со цел да не повредам некого, сепак на некој начин и за тоа верувам - дека тоа е исправно да го кажам во моментот.
   
 16. Stariot

  Stariot Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2012
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  131
  Пол:
  Машки
  дефинитивно, да! 8)
   
 17. Catnight

  Catnight Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2016
  Пораки:
  280
  Допаѓања:
  714
  со тоа што сум искрена и го кажувам тоа што го мислам, да.
   
 18. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.639
  Пол:
  Женски
  Зависи од ситуацијата и од личноста со која зборувам...

  Често имам тенденција да го кажам она што го мислам, како и да бидам брутално искрена без притоа да ми биде грижа дали некој ќе се навреди или не.

  Од друга страна, доколку се обидувам да манипулирам некого (што е ретко бидејќи најчесто сум способна се да направам и постигнам сама) секако дека не верувам во она што го кажувам, но тоа не е главната поента.
   
 19. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.293
  30% od ona sto go mislam go kazuvam.
  Nema sto Jas da im kazuvam na lugeto kao treba kako netreba.
  Pa koja sum Jas da znam najpravilno. 8)

  Mislenja nedavam zosto altan mi vredat. :rofl:
  Nesakam vo konfliktni situacii da vleguvam pa da mi se utnuva denot. :shake:
  Kratok e zivotot za da si arcam vreme od nego mudruvajki koj, kako, zosto, i stoi li fustanov, kade e poubavo na odmor, sto treba da ponese, koja sminka i kupaki i stojat, sto e poslatko da jades,....... :lol:

  Ako ne ste pozitivni poarno za Vas i za Ostanatite ic mislenje da ne davate, najmalku brutalno iskrajno.
  Se ne se kazuva, zacuvajte nesto i za sebe.
  Bidete mistericna licnost. :lol:
   
  На blonde_supergirl и Briar Rose им се допаѓа ова.
 20. КикиМаус

  КикиМаус Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2016
  Пораки:
  2.079
  Допаѓања:
  17.614
  Се убедувам пред да го кажам 8-|
   
  На toogood му/ѝ се допаѓа ова.