babylove овошни кашички

Дали ве нервира кога ќе ве избришат на фб?

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од Tanjamm, 20 август 2017.

 1. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.171
  Допаѓања:
  5.903
  Се случувало одвреме навреме некој без причина да ме избрише од ФБ. Но, темата ја отворам затоа што пред две недели ми се јави еден лик да бара совети и помош од мене, од браншата во која работам. Му кажам што, како мислам. Имаше некои проблеми со некои партиски луѓе. Ми вели не кажувај на никој, сите сум ги избришал од ФБ, не заслужуваат, вакви, такви, ме оставија на цедило. Се договоривме да се чуеме по кракто време, значи неколку дена за да допрецизираме ако нешто треба. И го снема, си викам што стана човекот, го нема. Проверувам, а тој и мене ме избришал. Сакав да го блокирам, и да ме бара после да не може да ме најде, ама ајде си викам, да не бидам ситна душа. Утре да го сретнам не знам дали здраво да му кажам воопшто. Ве лутат ли вакви работи и што би направиле?
   
  На Mr.Lover му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.949
  Допаѓања:
  52.681
  Пол:
  Женски
  Многу ми е гајле ако ме избрише некој. :D Се додека тоа не е вистински блиска личност, сеедно ми е, но блиските сигурно дека нема туку така да ме избришат. :)
  Има еден случај кој некако ме разочара, не ме изнервира. Имав пријател на кој му помагав во семејните проблеми, лошиот однос со татко му, му пружив рака кога сакаше да замине од дома, стан му барав... а тој еден ден ме избриша. Од тоа научив дека има луѓе кои едноставно не знаат да ценат. :)
   
  На Victorian, Meckicja, BlackAndWhiteSwan и 2 други им се допаѓа ова.
 3. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  7.319
  Допаѓања:
  122.767
  Искрено, гајле ми е. Шансите дека ќе сетам дека ме избришал некој се минимални. И обично "сеќавам" дека ме избришал некој откако ќе ме додади со некој изговор од типот "абе не знајш ти, нов ми е профилот", "новата повремена другарка те неќеше", "трн в око му беше на женска ми". И покрај вакви изговори дури глупо ми паѓа зошто јас бришам наоколу без одредена причина, кога сметам дека со некој не би имала понатамошен контакт. Сакам на фб да ги имам најблиските и тие од факултет. Да завршам факултет и ќе го задржам само месенџер.
  Тие неколку пати во кои ќе забележам дека некој ме избришал - гајле ми е. Ако е ситуацијата како во првото мислење, кога личноста би ме додала пак - не би помогнала, ама би прифатила понудата. Кога ќе сметам дека неќам натамошен контакт со таа личност ќе избришам. Луѓе не блокирам и не преферирам да блокирам зошто тоа е многу финална опција, а иднината е многу неизвесна.
   
  На Nigredo Odor, BlackAndWhiteSwan, Mishela и 3 други им се допаѓа ова.
 4. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.171
  Допаѓања:
  5.903
  Не ми е многу близок, но, се обрати за помош и без лоша намера се понудив ако треба да помогнам со она што го знам. Не ми е тешко. Човекот плус рече „јас тебе те почитувам, ти се обратив, а овие гледаш сите сум го избришал, може си видела“. И за 1 недела чекам да ми пише или да се јави и да каже што направил, а тој ме избришал. Ууауаууу, како да верувам дека тие луѓе ти згрешиле па си ги бришел, може ги бришел на ист принцип како и мене. И да, следен пат може ќе пише „еееј извини, не сакав, знаеш сите ги бришев па и тебе“. Ме разочаруваат такви празни луѓе, без манири, без доблести, без култура, само со мани. Просто следен пат ако здраво му кажам на улица, можеби глава ќе сврти на страна. Јас не знам што е со луѓево, ако од некои свои лични проблеми се чувствуваат лошо, не мора да навредуваат било кој со збор или постапка.

  Исто еден колега со кој бев во ок односи, еден ден ме избришал. Други го навредуваа, му се дереа и уште му се пријатели, ама јас не сум. Му викам здраво кога ќе го сретнам, но тоа е тоа, разочарана сум. Во моите очи тие луѓе не се повеќе исти.
   
  На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.880
  Допаѓања:
  141.229
  Ќе плачам ако ме избришат...

  Баш ми е гајле, тие изгубиле, не јас:rofl:
  А згора на се, не живеам на фејсбук за да гледам толку трагично на тоа
   
  На poenta, hermosa, bittersweet и 5 други им се допаѓа ова.
 6. Minnie 1

  Minnie 1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 декември 2014
  Пораки:
  2.368
  Допаѓања:
  27.374
  Пол:
  Женски
  Ме имаат избришано,ама бришев и јас. Понекогаш дури нема посебна причина,едноставно ме додал некој без врска што ни здраво не ти вика на улица и што ќе ми е? Го бришам. Или некои без врска постови,политички,хејтови и сл. И тоа бришам. Ништо страшно.
   
  На theowndemon и Tanjamm им се допаѓа ова.
 7. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  8.629
  Допаѓања:
  206.869
  Мене ми е криво ти што не ме прифаќаш, макар после ме избришала :envy:
   
 8. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.880
  Допаѓања:
  141.229
  Изумив..
  Толку сум по ФБ..се гледа од километар(facepalm) :rofl:
   
  На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
 9. kuc

  kuc Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 август 2010
  Пораки:
  885
  Допаѓања:
  62.817
  Пол:
  Женски
  Не ич на ум не ги ставам ....
   
 10. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.171
  Допаѓања:
  5.903
  И јас избришав еден бивши кој ми нудеше да се смириме. Му реков кратко, јасно, културно дека не сакам, но тој ме навреди. Епа за навреда бришам, ама за ич ништо не бришам луѓе. Овој гореспоменатиот дали заслужува блок или не?
   
 11. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.261
  Пол:
  Женски
  Не се замарам. Не ни знам дали некој ме брише. Во пријатели ги имам само најблиските. Некои со кои сум само на здраво не ги ни прифаќам. Што ќе ми се.
   
  На Bozica1980 и teteks им се допаѓа ова.
 12. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  18.268
  Допаѓања:
  119.530
  Пол:
  Женски
  Порано да.
  Сега веќе не, баш ми е гајле.
   
 13. teteks

  teteks Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2017
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  787
  Воопшто не ми е гајле.
   
 14. Feminka192

  Feminka192 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2017
  Пораки:
  329
  Допаѓања:
  2.554
  Пол:
  Женски
  Бришам само ако немам намера да контактирам со личноста или ако ептен ми досаѓа со пораки.
  Ги знаете оние ликови хаха здр кукле шо праиш оти не пишеш :devil: Тука понекогаш за жал и блок мора :whew:
  Не сум погодена ако некој ме избришал. Се случува и со месеци да не забележам.
  Дури жал ми е кога ќе видам дека некој сака да ме провоцира со бришење од фб или објава со посвета. Детски ептен.
   
  На Tanjamm и teteks им се допаѓа ова.
 15. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.261
  Допаѓања:
  54.978
  Пол:
  Женски
  Јас па не сум ни приметила дали некој ме избришал :?: Ете толку ми е битно :)
   
  На bittersweet, Justicija и Bozica1980 им се допаѓа ова.
 16. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  7.319
  Допаѓања:
  122.767
  Јас листата си ја намалив многу на пријатели. Имам роднини кои ни ги гледам, ни ме гледаат и кога ќе се мкд со нив не комуницираме ама дип мајка вика по мене нив да ги чувам. Кога ќе отворам профилот и листам надолу сакам најважните и најблиските луѓе да ги гледам и евентуално тие од факултет, неколку. Друго се што беше "вишок" избришав и ако во иднина ми се налутат не ја гледам причината, само за лајкови без подлабока комуникација - не чувам.
   
 17. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.822
  Допаѓања:
  26.105
  Немам многу пријатели на фб, ама и многу ги избришав... Што ќе ми се некои кои два пати здраво сум им рекла... Или пак оние со селфи секој ден.

  Искрено, имам избришано и поединци секој ден за ВМРО шо го тупеа, али она очајнички, за плата!

  Или пак една што секој ден постираше нешто на пола саат, и дента кога ја избришав имаше 17, да СЕДУМАНЕСЕТ поста за 10 саати!

  Мене ако некој ме избрише, не ми е гајле, едино ако не е некоја особа со која комунцирам секој ден и сме во добри односи.
  Ма да ми се има десено да ме прашуваат луѓе два пати што сум ги видела, зашто сум ги избришала и што ми згрешиле...

  И тогаш знам дека сум донела вистинска одлука... :inlove:
   
  На cresa-jagoda, theowndemon, BlackAndWhiteSwan и 2 други им се допаѓа ова.
 18. Lianna Anna

  Lianna Anna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2017
  Пораки:
  1.557
  Допаѓања:
  15.153
  Пол:
  Женски
  Леле ич. Не ни знам дали некој ме избришал од фб. Очигледно нема ни да дознаам оти ич не се замарам.

  Иначе и мене ми е цел фб политика. Отварам и гледам дека цела почетна ми е со вести за политика и меѓусебни препукувања.

  Сеедно. И онака не го употребувам многу.
   
  На carangigia му/ѝ се допаѓа ова.
 19. L-a-r-a22

  L-a-r-a22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2013
  Пораки:
  1.328
  Допаѓања:
  10.752
  Пол:
  Женски
  Едно време на фб имав секакви. Со некои ни здраво немав, некои па не знам од каде баш кај мене во пријатели.
  Па си седнав и по ред се избришав.

  Избришав една роднина зошто преку глава ми дојде од праќање вируси.

  Па и мене некој да ме избрише гајле ми е.
  Нема ни да забележам.
   
 20. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.916
  Допаѓања:
  20.560
  Пол:
  Женски
  Порано на фб имав секакви будали . Од филозофи до научници , оние кои често се избацуваа со статуси и мудрости , непознати кои ме адднале преку група/пејач која сум ја лајкнала и сл . Ми прекисна еден ден , и го деактивирав фб . Направив нов . Таму имав луѓе од училиште , луѓе од село , по некоја фаца од град , дечкото кој не превезуваше од училиште до центар и слични фаци кои ги познавав онака од лик . Денес на фб имам само фамилија , блиски пријатели и комшии . Други не сакам и не ми требаат .
   
  На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.