1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали ги шкртате книгите?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од biggirlsdontcry, 7 април 2012.

 1. biggirlsdontcry

  biggirlsdontcry Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  163
  Кратко и јасно,дали ги шкртате книгите и што мислите околу ова прашање?
  Јас моите учебници си ги шкртам,ама знам и да шкртнам некоја книга земена од библиотека,на последната страна кај што е бела си пишувам нешто,си оставам белег од 2 збора и едно смајли.И не го сметам тоа за оштетување на книгата :wasntme: ,а и некои стварно добри реченици ги подвлекувам и мило ми е кога ќе видам дека и некој друг така прави,па јас додека читам и наидам на подвлечени реченици целото внимание ми е насочено кн нив,ако ми е нејасна реченицата се обидувам да ја протумачам,зошто инаку можеби во читање само така би ја поминала. А вие ? :)
   
 2. NoellePage

  NoellePage Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  1.767
  Ниту сум шкртала, нити ќе шкртнам. Крајно безврска според мене та тој нечиј труд не е доволно озбилно сфатен.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 3. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  10.370
  Зависи какви книги.

  Ако се позајмени од пријателка или библиотека никако не си дозволувам ни точка да шкртнам по нив, тоа е непочитување.
  А доколку се мои книги, кои сум си ги купила со мој џепарац, во нив си подвлекувам убави реченици, си запишувам од страна некоја белешка за мислата, и после пак кога ќе земам да си ја читам си се смешкам и си викам види бре колку си била паметна :D

  А учебниците и скриптите ми се приказна за себе, се што треба да се знае е обележано со розеви, зелени, плави маркери, од страна потенцирани со молив битни работи, дефиниции, тоа си е еден вид на мал хаос, ама мој најубав хаос, и ептен ми е лесно така да учам, и кога за некој предмет не сум си направила така, да подвлечам и да го запишам важното од страна, после тоа ми претставува најтешката работа.
   
 4. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.324
  Училишните книги ги шкртам, ама најчесто со молив за да можам на крај година да ги избришам. А книгите што ми се слободна литература, ги подвлекувам само некои убави реченици и тоа исклучиво со молив. Книгите од библиотека воопшто не ги шкртам.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.160
  Допаѓања:
  199.879
  Пол:
  Женски
  Чувај ме Боже од таков вандализам!
   
  На MermaidKiky, Caitlin, Monna.Monna и 8 други им се допаѓа ова.
 6. thinkerbell

  thinkerbell Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.835
  Допаѓања:
  11.106
  Пол:
  Женски
  Никогаш.
  Во право е Анат, вандализам. Обожавам книги, мирисот и чистотата, црни букви на бела хартија. Нема шанси да го уништам тоа.
  И учебници, скрипти од кои учам, исто така не шкртам. После тоа не ми се привлечни за учење. А пак ако книгата ми е оригинал, со убави листови и дебели корици, и вреди мало богатство, ја чувам како очите во главата.
   
 7. LilBaby

  LilBaby Популарен член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  3.458
  Допаѓања:
  7.886
  Книги земени од библитека или дома што си ги имам во домашната - ни под точка разно, никогаш не ми текнало ни со молив да ги шкртам. Не знам што потреба се има, во такво богатство какво што е книгата да си го напишам името или цвеќенца во природа да цртам. :^)
  А во скриптите од средно и сега на факс едино `шкртање` ако може така да се каже е подвлекувањето дека така учам, или пак подобјаснување на некој поим од страна на некој празен простор, друг вид на шкртање не сум имала. А во средно, ако бил некој ептен досаден предмет каков што имав, пишував песни боже ме сачувај. Ама ете, досадата од предметот ми побудил креативни моменти во мозочево, и тоа се смета за уметност де. :lol:
   
 8. Elenaaaaaaaa

  Elenaaaaaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2011
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  31
  мнооогу, многу, мнооооооооооогу ги шкртам книгите...таков ми е системот на учење, пенкала, па маркери, па од страна запишување битни нешта, па лепење на листиња... :)
   
 9. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.003
  Пол:
  Женски
  Дома имаме неколку книги на татко ми кои како мала сум ги докачила, па сум шкртнала нешто во нив. За среќа веднаш ме забележале, па ми ги земале од раце.
  Книги не шкртам, книги не фрлам. Книгата никогаш не губи од вредност.
  Безразлика дали е моја или туѓа, мене не ми се допаѓа ни таквото потцртување на реченици. Во моите книги обично ставам ливчиња, или стари поштенски марки онаму каде има некоја реченица што ми оставила впечаток.
  Учебниците и скриптите се веќе друга приказна. И да не сакам, морам да подвлекувам и да обележувам, затоа што инаку ќе се изгубам во целиот материјал. Затоа преферирам да си купувам фотокопирани учебници. Не заради финансии, туку затоа што ми е жал да ги шкртам оригиналите.
   
 10. Angel.girl

  Angel.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2011
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  667
  Да, да и да. Книгите од факултет ми се....боенки. Морам. обавезно покрај подвлекуваното знам да си нацртам цветче, сонце, срце, некои такви работи. неможам да учам и да ми сто мирна раката.обавезно шкртам. И книги, како што се литературни дела не, никогаш ги немам шкртнато. Се надевам дека нема да ми прејде во навика и нив да ги шкртам. Би ми било жал
   
 11. Ognenija

  Ognenija Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2012
  Пораки:
  384
  Допаѓања:
  586
  Само учебниците. Додека ми е досадно на часови си шкрткам, си цртам глави, куќички, коцки, знаци итн.
  Ако на некој му се падне ваков учебник да знае дека е од мене. :D

  А книгите од библиотека или од другарка ги чувам највеќе што можам. Ништо ни повлекувам, ни шкртам сакам да бидат такви како што сум ги земала, и го очекувам истото од нив.
   
 12. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  лично мои учебници,мнооогу ретко.најчесто во тетратка сум шкртала.
  А за позајмени книги никако... :!: тоа сум чувала најдобро што можам.
   
 13. Scar.Tissue

  Scar.Tissue Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  371
  Допаѓања:
  1.044
  Во никој случај не шкртам книги.
  Не можам да гледам така уништени, сенчани со молив, пенкало...
  Овде цветче, онде човече. Па некоја дата, па срциња до толку длабоко цртани што се дупнал листот.
  Во никој случај.
  Книгите ги сакам уредни и чисти, педантно зачувани. Ми дава убава слика за сопственикот.
  Добро, како што и повеќето напоменаа, скриптите ги подвлекувам со маркер, затоа што така учам.
  Исклучиво со жолт, не сакам да ги мешам боите.
   
 14. tweety26

  tweety26 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2010
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  2.279
  Пол:
  Женски
  Да секако... :D
  Подвлекувам кога учам и на секоја книга мора да се потпишам.
   
 15. najubava2010

  najubava2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.619
  Допаѓања:
  4.653
  Книги никако, без разлика дали се моја лична сопственост или позајмени не сакам да ги сквернавам. Доколку нешто ми оставило впечаток, го обележувам со загради со молив.
  А што се тиче учебници и скрипти, е за тоа сум тата мата, ако не е ишкртано тогаш не ми е научено. Имам навика да се внесам во теоријата и махинално да цртам-чкртам некакви недефинирани форми, најчесто геометриски фигури. После откако ќе завршам со некој одреден дел повторувам и средувам мисли во глава па тоа што мислам дека е најбитно го потенцирам дали со потцртување, боење и сл.
  Исто може да се прочитаат и мисли, зборови, работи кои ми го одземале вниманието во моментот, така успевам да се сконцентрирам максимално, па има пцовки, стихови од песни, нервозни реченици, изјави на љубов и сл. Штом отворам некоја скрипта одма знам во какво расположение сум била што сум чувствувала и сл. додека сум учела.

  Некогаш дури и ми е криво што ретко кој учебник ми е "чист" ми изгледа нечисто и грдо, ама тоа со шкртањето ми е навика уште од кога знам за себе, шкртам додека учам, додека зборам на телефон т.е. шкртам во 99% од случаите кога имам хартија и пенкало при рака.
   
 16. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  4.250
  Допаѓања:
  43.488
  Со оглед на мојата компаратистичка навика да подвлекувам важни или интересни реченици, цитати, цели одломки од стручна литература, би рекла дека тоа не е шкртање, ами важен дел од мојата научност ем интелектуална поткрепа! :lol:

  Сите мои книги, што лично и персонално сум си ги купила, по дифолт ги потпишувам со некое кралско име, им ставам некаков цитат поврзан со содржината или пак насловот, ако не знам за што се работи. Дури и оние добиените на подарок, им давам некое свое значење, со додавање дијалог со самата посвета.
  Книгите не за џабе се вели се најдобри пријатели :lol: Можеш да ги истетовираш, да ги одбележиш, нема да се лутат! На скоро сите книги имам по некоја шкртка. На две три, особено имам цртано симболи, тетоважата моја, некои кратенки, бројчиња... Како дневник на едно читање.
  Што знам, го сакам тој контакт на моменталната инспирација со читањето во моментот.
   
 17. JaneAusten

  JaneAusten Активен член

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  12
  Зависи кои, ама тие на пример од библиотека сакам да ги вратам во иста состојба во која што сум ја зела, ма да подвлекување, збор-два не е и некоја оштета. А во учебниците, нон стоп го подвлекуват најважното за ко ќе повторувам да ми биде полесно :D
   
 18. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.196
  Допаѓања:
  8.925
  Пол:
  Женски
  Kнигите од библиотека не ги чкртам.Не сум како безобразните дечишта.Ама сум имала искуство со една книга на која пишуваше : "Сакаш кофе,сакаш ама немат!" "Тебе те боли грбот,ој купи си космодиск" итн. глупи работи. :D
  Значи јас го ценам туѓиот труд и затоа не ги шкртам.Ги враќам во библиотека баш такви какви што ги зедов.

  Моите книги ги чкртам,да. :) Кога учам со моливче си подвлекувам,цртам цветчиња,сонце,очи итн. :)
  Не е битно внатре,корицата важно да е солидна,колку да можеш да ја вратиш. 8)
   
 19. MaCa-J

  MaCa-J Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  604
  Допаѓања:
  135
  Само во учебници чкртам, со молив. :lol:
   
 20. smiley22

  smiley22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2012
  Пораки:
  670
  Допаѓања:
  350
  неее,кога бев мала да ама сега не :)

  кога бев мала само ги чкртав моите учебници,ама не лектирите и книгите од библиотека :)