Дали да останам со него?

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од mila20, 24 јуни 2010.

1. mila20

mila20 Истакнат член

Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Имам 20 од. и врска од година и половина.
    На почетокот од врската никој не беше толку загрижен еден за друг излегувавме заедно но и посебно... многу ни беше убаво првите 5 месеци , се се случи еден ден кога додека бевме заедно ме побара на телефон еден тип кој сакал да ме запознае кој случајно ме видел на фб, кај другарката и таа му дала број. :$ Тогаш дечко ми полуде си замина никако не можев да го убедам дека навистина немам ништо со тој непознат тип... Но помина тоа се смиривме наводно ми поверува но не и во неговата глава ја изедов и првата шлаканица секогаш кога ќе се скараме ми наговара дека ја сум го изневерила, со другарки излегувам многу ретко но и да одам мора да побарам негова дозвола... А ако сум излезена телефонот ми цвони по 30 пати ... ако сум дома морам да му звонам од фиксен за да поверува дека сум дома :( . Тој не ми верува го избришав и мојот фб. само за да му удоволам. Знам дека ме сака и јас него ...но неможам да издрзам повеќе сакам слобода но тој не ми ја дава вели дека секогаш ќе бидеме заедно :inlove: ... Но има и уште еден проблем тој е многу сиромашен јас му давав и пари крадев од дома и уште се сто немправев ... ако мојте дознаат од каква фамилија потекнува никогаш нема да го прифатат :( . Не знам што да правам го сакам премногу но се ми е измешано и не знам што да направам тажна сум не знам како да го решам овај проблем а не знам ни на кој начин да се разделам од него ....................?????????????

2. sarah.key

sarah.key Истакнат член

Се зачлени на:
    26 јануари 2010
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    22
    Со првата шлаканица требало да ставиш крај на се... ти му помагаш и финансиски а тој се дрзнува да ти удара шлаканица. Совет од мене- остави го додека е со време, од неговата реакција ми стои како да има синдром на ниска вредност, а со тоа не се излегува на крај... Бегај од таму додека можеш

3. IvanaIvanchica

IvanaIvanchica Истакнат член

Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    80
    Леле шлаканица и ти уште си со него???? Имај достоинство, свое "јас" што се вели. Таков не ти го треба. По се што си направила за него, тој така ти враќа??? Мој совет е да размислиш убаво, не е малку времето што сте го поминале заедно, но и не е убаво да трпиш такви работи.
    Се надевам ќе бидеш ОК.
    Позз ;)

4. zvezdakoska

zvezdakoska Истакнат член

Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    777
    Допаѓања:
    56
    Мислам дека не и удрил шлаканица реално, туку во мислите или јас така разбрав :^) . Ама мила20 и јас мислам дека треба да го оставиш. Сепак треба да свати дека и ти треба да поминуваш некое време со пријателките, а ане цело време да бидеш само со него. Јас ти се чудам како не ти "пукнал"филмот досега.сепак да ти звони толку многу пати во денот. сепак е претерано. па и колку и да го сакаш, ако е таков па направете малку пауза.

5. OrdinaryGirl

OrdinaryGirl Истакнат член

Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    480
    Се подразбира дека некогаш треба да дадеме жртви за љубовта, да се лишиме од нешто додека сме во врска и тоа е нормално. И јас не се гледам толку често со другарките, ама излегуваме заедно, се гледаме барем еднаш неделно, одиме на кафе и слично. И дечко ми се гледа со другари, играат баскет или оние смотани компјутерски игри, ама на никого не му е потребна дозвола за такво нешто. Му се јавувам и му кажувам: Идам на кафе со другарките. А не - Дали може да излезам со нив? И уште финанскиски да го поткрепуваш?! Како гледаш иднина во една таква врска? Те разбирам, го сакаш, но некогаш само љубовта не е доволна. Една врска се гради од љубов, но и од внимание, доверба, подршка. Ако ги нема тие работи, нема иднина за врската. Твое е решението дали ќе раскинеш, но од мое искуство ти кажувам дека колку подолго чекаш да ги расчистиш работите, толку повеќе се комплицираат и потешко ќе биде да најдеш решение.

6. mila20

mila20 Истакнат член

Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Но и јас сакав да раскинам , му го имам тоа кажано многу пати дека ако не ми верува ќе се скараме... но тој само се насмевнува и вели „Сега ли ти текна на тоа “... или ќе ми речи „Си најде друг сега ќе ми се скаруваш “ уфффф веќе не знам коде да отидам, ни како да му се скарам се плашам дека ако му се скарам ќе ме убие ;(

7. Dushica-sk

Dushica-sk Популарен член

Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.899
    Сите кога се впуштаме во врска треба да сфатиме дека не очекува промена . Ама не да прашуваш за дозвола дали можеш да искочиш со другарки . Зашто да не ти дава кога си со другарки ? Ради недоверба ? Како може да ја нема основната работа. Нормално дека ќе ти брани кога не ти верува . Ако не ти верува тој , кој ќе ти верува? Дечко ти е , го сакаш , да го издржуваш финансиски ? Правилно ли е ? Не сте во брак . Не е доволна љубовта .Утре во продавница ќе одите , ќе речете се сакаме , дајте ни леб ? Не иде тоа така .. Размисли каква иднина имаш со него . И земи во предвид недовербата негова и сите особини дали позитивни , дали негативни . Размисли убаво . ;)

8. girl12

girl12 Истакнат член

Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    30
    Ем му помагаш финансиски ем си го избришала фб то за него ем не искачаш често со другарки за него ем не ти верувам .. и он ти удрил шлаканица .
    Епа тоа е нешто ненормално ај што е сиромашен нема врска .. Нели некако ке најде работа ке почне нешто да работи па од тоа ке се издржува .. али ова више е претерано ств неам зборови .. :devil:

9. RainBow

RainBow Глобален модератор Член на тимот

Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    17.364
    Допаѓања:
    36.957
    Јас читав до делот со првата шлаканица. Понатаму се е веќе кажано...

10. Miss-Perfect

Miss-Perfect Истакнат член

Се зачлени на:
    4 мај 2010
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    68
    Се сложувам со виножитка, нема што повеќе да се каже понатаму.

11. soledad

soledad Истакнат член

Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    374
    Допаѓања:
    197
    сигурно не сакаш да имаш таква врска под притисок и страв од него ако еднаш те удрил нема да мисли и за друг пат и сама знаеш дека најдобро за тебе е да го оставиш и да продолжиш понатаму , ете замисли се во иднина со него каков би ти бил животот-пекол.И нема што да му кажуваш ако не се смениш ќе раскинеме тој може да се смени ама за кратко време пак ќе биде истиот верувај затоа прекини и тоа што поскоро.

12. Dushica-sk

Dushica-sk Популарен член

Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.899
    Некој погоре кажа дека шлаканицата не била во буквална смисла . Не сфаќам јас , каква шлаканица ?! :^) Ако е во буквална смисла тогаш бегај од него под хитно .

13. maleckata.22

maleckata.22 Истакнат член

Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    16
    Разбирам и љубов и сакање и све.Но неможам да го разберам делов со шлаканицава! И тоа е од љубов?! Не сакам да бидам сурова но типот ме тера да бидам таква.Откачи го одма а ако ти бара причина само ќе му кажеш доста ги трпев твоите тортури и доволно време ти дадов да се смениш но ти остана ист. Не ти треба таква врска.

14. Trendafilka

Trendafilka Форумски идол

Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.396
    Да го откачиш, под итно. Да го откачиш на секој можен начин и да не се свртиш назад, ни за секунда. Со шлаканицата или без неа, типот си е мрднат!

Добро, запрашај се, на твои 20 години, ваков ли живот сакаш и си замислуваш?

Со 30 пати проверки на ден, ѕвонење на фиксен, бришење на ФБ за да му удоволиш на Г-динот и крадење пари и предмети од дома, зашто бил сиромашен ??? :o :^)
    Не знам кој дел за тебе од ова е љубов, за мене апсолутно ништо.
    Дали да останеш со него? НЕ, НИКАКО. Млада си и заслужуваш 100 пати подобро.
    И :!: да си отвориш пак ФБ :D Абре кој си дава за право некому да наредува нешто, макар и за нешто така банално како ФБ. Родителите не ни забрануваат нешто, некојси мочко таму... :devil:

15. Hipica

Hipica Форумски идол

Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.370
    Допаѓања:
    14.710
    Јас мислам дека има дечково комплекси на пониска вредност и иако сакаш да раскинеш со него, мое мислење е дека тоа не си направила од сожалување повеќе отколку од љубов. Па и тоа со шлаканицата. Тотално неприфатливо. Гледаш и самата сите што ти рековме...