Дали имаме копче за исклучување на чувствата?

Дискусија во 'Психологија' започната од железната лејди, 28 ноември 2017.

 1. железната лејди

  железната лејди Активен член

  Се зачлени на:
  16 септември 2017
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  50
  Пол:
  Женски
  Нема ваква тема, а гледам дека е актуелна на странските форуми па да ја актуелизираме и ние. Дали може човек да ги исклучи своите чувства и да е тотално без чувствителен?
   
 2. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  9.844
  Допаѓања:
  125.170
  Пол:
  Женски
  Да. :lol: Се дур не почни да реагира телото и да си има долготрајна мака со психосоматски симптоми. :wasntme: Не мора да почувствуваме нешто, самото потиснување на емоции носи до проблеми кои доаѓаат со тоа иако навидум не сме под стрес, не чувствуваме ништо, така да можеби вистинскиот одговор е не :shake:, но сепак можи навидум да биди да :nod:.
   
  На hermosa, parksey, Queen of Cats и 6 други им се допаѓа ова.
 3. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.844
  Допаѓања:
  26.112
  Многу ретко ми се случува онака да си седам, и да почнам да се нервирам, и одма си се пресекувам у моментот.

  Си викам буквално не мисли на тоа сеа, ќе се нервираш за џабе, и одма почнувам да си се занимавам со нешто друго.

  Ама, ќе се собира, собира, и еден ден ќе пукне...
  Така да, за гасење на емоции не постои, али за селектирање на тоа што е битно, а што не, и за одолговлекување на истите, постои.
   
  На parksey, blonde_supergirl, Sar-Ste и 7 други им се допаѓа ова.
 4. Matotheja

  Matotheja Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2017
  Пораки:
  951
  Допаѓања:
  8.263
  Пол:
  Женски
  Секако дека не. Тоа го има само на слики со длабоки пораки од инстаграм.
   
  На blonde_supergirl, Sar-Ste, Rose96 и 3 други им се допаѓа ова.
 5. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  9.639
  Допаѓања:
  53.409
  Пол:
  Женски
  88b.gif

  Го знаете она кога ќе речете ,,Не се замарам јас", а се замарате и тоа како? Епа тоа. Против сѐ се може, ама против чувства не.
   
  На parksey, sj *O*, blonde_supergirl и 4 други им се допаѓа ова.
 6. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.112
  Пол:
  Женски
  Има вакво нешто, кај психопатите е најизразено.
   
  На hermosa, sj *O*, blonde_supergirl и 7 други им се допаѓа ова.
 7. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  19.240
  Допаѓања:
  122.376
  Пол:
  Женски
  Ок, значи ако сум бесчувствителна сум психопатка? :^):rofl::devil:
  Сега го барам тоа turn off ама изгледа ми се расипало. Цело време е turn on ама само во некоја поблага форма.
  И се ќе си речам, немој не мисли, не се оптеретувај ама човек си пу, ако не помислиш мораш.
  И се збира, се збира и кога ќе пукне мислам ќе се издишам и ќе речам ОК.
  Па и нема поента.
  Толку многу зборови собрани во едно ОК.
   
  На Sar-Ste му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.382
  Допаѓања:
  13.573
  Пол:
  Женски
  Чувствата се емоции што се јавуваат само кај луѓето и се резултат на човековиот социјален живот.

  Прашањето " Дали може човек да ги исклучи своите чувства и да е тотално без чувствителен? " ми звучи некако опширно бидејќи постојат одредени видови на чувства.
  Освен тоа, човекот може да развие т.н. промени во доживувањето, за кои тој најчесто не е ни свесен.

  Потешко да ги поттиснуваме нашите примарни, или основни чувства како што се стравот, гневот, радоста и тагата бидејќи се универзални за човековиот вид и вродени во нас.

  Меѓутоа секундарните чувства кои ги стекнуваме по пат на учење (љубов, љубомора, пријателство) се полесни за игнорирање, односно е поедноставно да го истренираме нашиот мозок да ги прикрива овие чувства бидејќи не се вродени.
  Доколку престанеме да веруваме во она што сме го учеле во текот на нашите животи, ќе ни се променат, односно изгубат и секундарните (сложени) чувства.

  Исто така, во оваа тема постои дилема за тоа дали човекот сака да ги ,,исклучи ,, чувствата кои ги има насочено кон себе или кон други луѓе, според четвртиот критериум.

  Чувствата насочени кон себе се гордост, срам, вина, каење
  Чувствата насочени кон други луѓе се љубов, омраза, симпатија, завист.

  Во некои ситуации, луѓето можат да започнат да ги игнорираат и двете насочени чувства или само една од групите.

  Кога човекот ќе успее во ова, тој станува апатичен. Доколку сте познати со овој термин, тогаш знаете дека од психолошки аспект, апатијата претставува состојба каде личноста има недостаток од чувства, емоции, интерес и грижа.
  Всушност, апатијата е состојба на рамнодушност, или супресија на емоции како грижа, возбуда, мотивација или страст.

  Сепак, додека човекот може да влијае врз поттиснувањето на емоциите, не треба да се изостават и медицинскиот аспект, односно недостатокот на чувства се јавува како последица од депресија, алцхајмерова зараза, вознемиреност или доживеан хорор, односно Посттрауматско стресно нарушување.
   
  На hermosa, sonuvana, blonde_supergirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.463
  Допаѓања:
  7.817
  Пол:
  Женски
  Се согласувам. Само психопат може да се извлече од ситуација во која има длабоки емоции, без да остане повреден.
  Кога станува збор за љубов, таа е најлесна игра за психопатите, зошто ниту покажуваат, ниту стекнуваат чувства. Само глумат. :)
   
  На hermosa, LadyInTheDark, daylight и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.829
  Допаѓања:
  161.216
  Пол:
  Женски
  Feelings: on-off - тоа го има само на сликички на тамблр, доста кул но не и реални...
  Емотивните личности често посакуваме човечката психа да може и во реалноста така лесно да се контролира - но од друга страна пак, колку и понекогаш да оптоваруваат силните емоции, постоењето на соодветна емотивна реакција на ситуациите околу нас (па и на оние негативните) е она што нè прави луѓе.
  А постои „копче“ само за потиснување на чувствата и реакциите (кои подоцна уште посилно ќе избувнат во тој случај) или за ставање маска која ќе ги прикрие пред другите околу нас...
   
  На Sar-Ste, theowndemon, Matotheja и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  9.639
  Допаѓања:
  53.409
  Пол:
  Женски
  А кога би можеле, би ги ,,исклучиле" своите чувства? Јас не. Сакам да чувствувам, сакам да сум човек.
   
  На hermosa, sonuvana, blonde_supergirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.112
  Пол:
  Женски
  Чувства се променлива, непостојана, минлива ствар. Многумина ја преценуваат, давајќи и романтични, епски размери.
   
  На Briar Rose, hermosa, Vicorial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.347
  Допаѓања:
  18.389
  Пол:
  Женски
  Понекогаш мислам дека последната материјална скапоценост што ја поседувам би ја продала за едно такво доживотно ефикасно копче. Јас сум па една од тие на кои им е особено тешко поради тоа што ставам ѕид на силна личност за којашто многумина даваат епитет и „ладна“ затоа што никогаш не сум се пожалила на никого без разлика на проблемот и да помолам за помош кога е истиот од емотивна природа. А, сум увидела дека многу повеќе чувства и меко срце имам од многу што редовно цимолкаат.
   
  На blonde_supergirl, Sar-Ste, PaLaVa и 5 други им се допаѓа ова.
 14. Sar-Ste

  Sar-Ste Популарен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2014
  Пораки:
  353
  Допаѓања:
  2.536
  Пол:
  Женски
  Убаво би било кога чувствата би ги исклучувале тогаш кога најмалку треба да ги покажеме, но не секој може да се воздржи и да ги потисне сите чувства. Мене искрено ми треба вакво копче оти не можам да се справам со своиве чувства и само едвај чекам да ми се насоберат повеќе работи за да се изнаплачам како мало дете и да ми биде полесно.
   
  На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
 15. sonuvana

  sonuvana Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 август 2016
  Пораки:
  276
  Допаѓања:
  791
  Пол:
  Женски
  Човек е жив додека покажува чувства. Секое вид на "голтање" на истите води во болест.
  Иако станува тренд да се биде ладен и навидум спокоен, неискажаните чувства сепак не исчезнуваат.
  Уметност е успееш да ги претвориш лошите во добри, а не да се обидуваш да глумиш живот и спокој.
   
  На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Shery

  Shery Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.765
  Допаѓања:
  4.090
  Пол:
  Женски
  Камо да имав вакво копче
   
  На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Vicorial

  Vicorial Нов член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2017
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  29
  Зависи во каква ситуациjа и на кого се однесува. На пример, со моите блиски покажувам емоции и сметам дека тоа е незаменлив дел од нашата комиуникациjа, не би го менувала за ништо, но на работа е сосема друга приказна. На робота имам копче во главата за вакви ситуации и се научив да се воздржувам од покажување на емоции, nothing there is personal, no hard feelings.
   
 18. Mamli

  Mamli Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2017
  Пораки:
  1.499
  Допаѓања:
  4.227
  Пол:
  Машки
  Болката и чуствата водат кон многу големи дела. Кај некого можат да бидат кобни, но кај многу луѓе значи акција и решавање на проблемите. Притоа многу големи дела биле создадени врз база на преголеми чувства и душевна болка.
   
  На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
 19. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.286
  Допаѓања:
  86.803
  Имa периoди кoгa тoa oфф кoпче функциoнирa. Живoт кaкo вo вaкуум, темницa, темнa прoстoријa. Не знaм кaкo дa oбјaснaм. Буквално без енергијa. Без чуствa кaкo без движење нa крв. Тупaвo.
  И штo знaм не е пoлеснo.
  Мoждa нaјдoбрa дефиницијa нa oвa oфф е - не пoстoење.
   
  На Biljarkata, kravce, Lianna Anna и 2 други им се допаѓа ова.
 20. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.647
  Допаѓања:
  31.377
  Пол:
  Женски
  Во животот постојат периоди кога имаме потреба да се исклучиме од се и од сите.
  Подобро е да бидеме ладни, индиферентни и спокојни, отколку да не совладаат емоциите во ситуации кои наложуваат поинаква реакција. Можноста да се остане присебен и да се прикажат чувствата во друго издание е умешност која не секој ја има.
   
  На hermosa и eta им се допаѓа ова.