1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали можеби имам сида?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од silvija20, 30 август 2010.

 1. silvija20

  silvija20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  1
  Здарво имав секс без кондом прв пат не ејакулираше внатре и не траеше долго....тој тврди дека е здрав но се плашам бидејки имал без и со др девојки...не можам да чекам 3 месеци за да го направам Hiv тестот...постои ли др начин ..што да правам помогнете ми..
   
 2. sweety.86

  sweety.86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2010
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  21
  Па не значи дека ако имал секс со други девојки без кондом дека има сида.....
   
 3. ludacaa

  ludacaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2010
  Пораки:
  749
  Допаѓања:
  180
  и ја мислам исто.. а ти па од кај такво нешто на памет??
   
 4. Unnaa

  Unnaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2010
  Пораки:
  145
  Допаѓања:
  40
  Се согласувам со коментарите горе. Ако имал повеќе сексуални партнерки не го жигосувај одма дека има сида. Не се грижи, сигурно шансите се мали освен ако немаш причина да се сомневаш во тоа.
   
 5. silvija20

  silvija20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  1
  Па не знам ...кога ке размислам дека и тие девојки имале со некој друг претходно...нз
   
 6. HeidiDiWalt

  HeidiDiWalt Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2010
  Пораки:
  1.163
  Допаѓања:
  1.511
  е добро де си се грижи девојчето =) Јас како ултра-хипохондрик истото го помислив после првиот пат без кондом. И одма под рака типот на инфективно.

  @Силвија, обрати се во МИА, они имаат стрип-хив-тестови, тоа се брзи тестови кои веднаш по боцкањето (од прст) даваат доста точни резултати за присувство на хив вирусот во крвта.
  (сега ги правеа на аларм, кој сака да си се провери за 2сек. имаш резултати)
  Но немора толку да се грижиш, ако одностот бил еднаш и ако не си имала добиено, шансите да ти го пренесе вирусот (хипотетички кажано, и ако тој го имал) се 30%, при што има 60% веројатност вирусот да не дошол во контаткт со крв, и 10% да имаш имунитет кој би го одбил вирусот.
  При крвав секс, и анален шансите се многу поголеми.
   
  На Annath и silvija20 им се допаѓа ова.
 7. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.475
  Се преплашив кога ја видов темата :tmi: Силви мислам дека си испаничила малку повеќе, не значи дека има сида ако имал секс со повеќе девојки пред тебе. А и штом ти вика дека било со кондом, зошто не му веруваш? :^) Сепак ако си била толку исплашена, требало да му кажеш дека сакаш да ставите кондом. Ти си направи тест ако сакаш да се испиташ, ама мислам дека дечкото е здрав како што ти кажал. Не се ставај под толкави стресови и не мисли на тоа.
   
 8. silvija20

  silvija20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  1
  Kaj,sto, kako ,kade aj te molam objasni mi kaj e i sto e MIA :D zs stvarno nz
   
 9. silvija20

  silvija20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  1
  И плус наредниот ден вечерта добив
   
 10. HeidiDiWalt

  HeidiDiWalt Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2010
  Пораки:
  1.163
  Допаѓања:
  1.511
  http://www.miaaids.org.mk/ еве ја страната, тука побарај контакт. Ако си од ск можам да ти помогнам.
  Во секој случај не се плаши, но имаш право да бидеш вознемирана бидејки стапката на ХИВ заболени кај нас е Фрапантна, и најголемиот дел се млади луѓе што е навистина тажно, и точно е дека секој партнер треба да го гледаме како потенцијален носител на вируси (Хив, Хпв, ХбЦ..), за што сум изненадена од некои девојки?
   
 11. silvija20

  silvija20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  1
  a tocno kaj se naoga? od sk sum
   
 12. HeidiDiWalt

  HeidiDiWalt Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2010
  Пораки:
  1.163
  Допаѓања:
  1.511
  Оф ние во средно волонтиравме во Миа но тогаш беше кај мавровка, сега мислам е преместена. Најди контакт на странава и консултирај се со надлежните таму...
  ако имаш некој проблем, слободно пиши ми пвт.порака имам некои другарки од средно кои уште се моткаат таму..па ќе дојдам до информации
   
 13. silvija20

  silvija20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  1
  a mislis ako utre odam da davam krv ako bi imalo nesto ke mi otkrijat a i plus ke pomognam na nekogo ?
   
 14. HeidiDiWalt

  HeidiDiWalt Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2010
  Пораки:
  1.163
  Допаѓања:
  1.511
  КРВОДАРИТЕЛСТВОТО? И тоа е валидна варијанта. Ќе дадеш крв. Ќе си го исчистиш телото, како и крвта.
  Кесите крв ќе се однесат на лабараториска проверка (за ова треба месеци) за да ги одвојат кесите за дарување - и кесите во кои се пронајдени вируси кои не-се користат. Е сега ако си сигурна дека потоа ќе ти го кажат резултатот (во ред) едно време не ги кажуваа. Но направи го ако ти е најлесно и достапно.  Ако не успее ја имаме MIA (најдов контакт) или НА Државната ни Златна Инфективна Клиника


  Phone: (+) 389 2 3086 120
  Fax: (+) 389 2 3086 120


  vesnamia@osi.com.mk
  Во секој случај сончко, од мене ја имаш најголемата желба за Се Да БИДЕ СОВРШЕНО~~~
   
 15. silvija20

  silvija20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  1
  fala najmnogu ke ti pisam
   
 16. KuklickaSk

  KuklickaSk Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  5.205
  Допаѓања:
  21.401

  НИКАКО АМА НИКАКО да дава крв ако мисли дека има шанса да е заболена.. !!!!!!!!!!!!
  Требаат од 3 до 6 месеци да се докаже присуството на вирусот во крвта со процесите што ги прават на клиника.. не се заебавајте бе со вакви работи. КРВ СЕ ДАВА АКО СИ СИГУРЕН ДЕКА СИ ЗДРАВ, А НЕ ЗА ДА СЕ ПРОВЕРИШ!!!!!!!!!!!!!!!
   
  На candy.cane, Leandraa, iloveyou29 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. ozbilnazena

  ozbilnazena Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2010
  Пораки:
  1.154
  Допаѓања:
  13.168
  Пол:
  Женски
  Добро прашање ...Но пред да се постави треба да се има во предвид дека таа постои ..Некаде по темиве се имам изјаснето на неа.Но денес младите се си знаат и не мора да се каже ... ќе излезе дека некој ги лаже ....
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.505
  Допаѓања:
  195.485
  Пол:
  Женски
  Како прво, да си кажам дека не верувам оти имаш сида, ама штом се плашиш, направи си тест. Не знам додуша колку се веродостојни овие тестови што се прават веднаш по ризичниот однос, ама не сум многу информирана околу тоа, само знам дека тест на ХИВ вирус се прави најмалку три месеци после ризичниот однос. И ум за друг пат - никако секс без заштита со непознати!


  Нема врска дали имала или немала добиено, вирусот е присутен во предсемената течност, спермата и вагиналниот секрет - според тоа шансите да го добие се големи, а не само 30% како што тврдиш, без разлика што односот траел кратко и човекот не свршил во неа. Не мора да има крв за да се пренесе, незаштитен сексуален однос (вагинална пенетрација) е еден од начините за пренос на тој вирус, без разлика дали има крв или не. Имунитетот тука не игра многу голема улога - самиот вирус го напаѓа токму имуниот систем - поточно негови целни клетки се клетките на имуниот систем, особено т-лимфоцитите - многу важна одбранбена линија во организмот, и токму тие подлегнуваат на тој вирус. Затоа и нема лек, барем не некој познат, досега.
   
  На Dazzle и Victorya им се допаѓа ова.
 19. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.223
  Силвија не паничи пред време! Јас мислам дека шансите се мали, но ако веќе толку се плашиш направи! јас искрено мислам дека нема шанси, ако е така сите би биле заболени сега, бидејќи нели секое машко има секс со девојка,а и таа со некој друг, сега се ретки паровите кои биле девици и двајцата! смири се и не плаши се! па тој не ни свршил во тебе!
   
 20. silvija20

  silvija20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  1