Дали некој ја има читано книгата?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од RainBow, 28 февруари 2011.

 1. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.973
  Допаѓања:
  47.893
  Пол:
  Женски
  Насловот се си кажува :)
  Дали некоја ја читал Елеганцијата на ежот од Мириел Барбери?
  Неколку пати налетувам на неа во библиотека, ама никако да се наканам да ја земам :)
  Ако некој ја читал нека пише впечатоци.
   
 2. LifeLove

  LifeLove Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  358
  Допаѓања:
  141
  Моментално читам...

  Марина-Карлос Руиз Зафон.Ја има некоја читано?
   
  На Springy и 1209 им се допаѓа ова.
 3. Springy

  Springy Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  521
  Целата книга е напната, те држи во неизвесност, прекрасна е. За 2- 3 дена ќе ја читнеш ко ништо а ќе се здлабочиш во целост. Прочитај ја! ;)
   
  На Whitecloud95 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. agi

  agi Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2010
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  65
  нa http://www.sakamknigi.mk/ има за таа книга коментар
   
  На RainBow му/ѝ се допаѓа ова.
 5. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.541
  Дали некој ја има читано Осаменоста на простите броеви???? Многу често ја гледам и се се мислам дали да ја земам
   
 6. anima

  anima Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  269
  Ја земав Аеродромци од Сашо Тасевски.Ја има ли некој читано?
   
 7. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.973
  Допаѓања:
  47.893
  Пол:
  Женски
  Да :) Книгата е предобра, се состои од 5 драми, сите се една цинична претстава на суровата реалност. Сашо Тасевски е мајстор за македноскава реалност :) И изобилува со хумор.
   
  На dreamless и anima им се допаѓа ова.
 8. anima

  anima Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  269
  Одлично, уште вечер ќе почнам да ја читам.Благодарам виножитке.
   
 9. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.468
  Дали некој ја има читано Го сакам Њујорк?
   
 10. FBI

  FBI Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  1.513
  Допаѓања:
  5.295
  Да, лесна книга е за читање, но без некоја позначајна и подлабока содржина. Ако сакаш да се релаксираш прочитај ја- интересна е, но ако сакаш да прочиташ вистински квалитетна книга, би ти препорачала да избереш некое друго дело.
  Слична е со Шминкерка, Фактор бифши ....
   
  На afroditaa и veri им се допаѓа ова.
 11. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.973
  Допаѓања:
  47.893
  Пол:
  Женски
  Мене Го сакам Њујорк од чик лит најнеинтересна ми е. Не знам, некако многу бледо, како без душа е напишана. Од Александра Потер се многу подобри, или Софи Кинсела.
   
  На Eli23 и veri им се допаѓа ова.
 12. LadyMillion

  LadyMillion Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  58
  Јас ја прочитав како и се’ останато што ми доаѓа при рака :D и мене ми направи мерак, мислам онака лајт книгичка, романтична комедија, забавна, и малку заразна зошто сега едвај чекам да излезе продолжение за да видам што се случува натаму 8) Инаку ја прочитав и другата нова книга, Рајот може да почека, таа па е сосема различна приказна ама може да е дури и подобра од оваа. Зависи кој што сака. Поздрав девојки!
   
  На sweetgirl1106 и veri им се допаѓа ова.
 13. Bajaderka

  Bajaderka Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  323
  Допаѓања:
  339
  Јас ја имам читано уште пред две години, Џордано Паоло (авторот) е добар наратор и секогаш знае да ја разбуди имагинацијата на читателот со тоа што неговите дела немаат некој јасен крај (делата изгледаат како недовршени), туку читателот треба сам да си ја "заврши" книгата. Не е нешто посебно (барем според мене), вредат само првите неколу страни бидејќи те поттикнуваат да ја читаш и понатаму за да видиш што ќе се случи. Лесна книга за читање, се чита за 2 дена. Ако немаш некоја по интересна книга на памет, прочитај ја за да си го потполниш времето :)
   
 14. LifeLove

  LifeLove Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  358
  Допаѓања:
  141
  Пардон,во погрешна тема сум го ставила мислењево.Мислев на Моментално читам...
   
 15. la-chicka

  la-chicka Популарен член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  1.332
  Допаѓања:
  1.571
  Пол:
  Женски
  Ееееее требаше ваква тема :)

  Еднаш прашав во СДП ама не добив одговор, па ај тука пак да прашам :)

  Ја има некој читано "ЗАВИСНА ОД МОДА" Ребека Кемпбел??? :)
   
 16. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.973
  Допаѓања:
  47.893
  Пол:
  Женски
  Јас ја немам читано, ама ме интересира кај може да се најде, интересно делува, а според другите книги верувам дека и оваа е добра.
   
 17. Faline

  Faline Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  538
  Јас ја земав да ја читаам но до половина стасав,книгата ми беше досадна и ништо посебно
   
 18. Lady-PinkHeart

  Lady-PinkHeart Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  295
  Допаѓања:
  135
  Ја има некој читано "Мојата преубава шпионка" од Колин Фалконер? :^)
   
 19. LifeLove

  LifeLove Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  358
  Допаѓања:
  141
  Јас ја читав и некако не ми се допадна баш.Ми беше досадна и воопшто невозбудлива.
   
 20. Lady-PinkHeart

  Lady-PinkHeart Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  295
  Допаѓања:
  135
  Jaс баш денес ја зедов :( Ајде, ќе и се пробам. Фала сепак :)