1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали се ценкате?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од iloveyou29, 13 октомври 2018.

 1. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.569
  Допаѓања:
  31.121
  Пол:
  Женски
  Ценкањето е всушност договарање со продавачот за да ја спушти цената. Обично продавачите секогаш ставаат малку повисока цена , за да има простор да ја спуштат, а сепак да бидат во добивка.


  Јас порано не се ценкав, срам ми беше ама сега без проблем. Си пробувам, па ако бива бива, ако не ништо :)
  Кога купувавме столови и маса за на балкон, се ценкав и еден стол гратис ми излезе :)
  Многу пати прашам за цена, и ако ми е скапо продолжувам, а продавачот трча по мене сам почнува да ја намалува цената.

  Дали вие имате навика кога купувате да се ценкате?

  Дали тоа го правите постојано и дали секогаш успева?
   
  На Aleksandar1212 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 2. Dentina

  Dentina Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  2.944
  Допаѓања:
  32.838
  Не, иако овде каде сум тоа е познат спорт. Не се замарам и не сум на пазар:D купувам онлајн доста и чекам попусти. Единствено барам попуст ако забележам мала фалинка ама тогаш може и да не купам. Со стари луге на пазар да се ценкам а ги гледаш едвај заработиваат на ситно, исто не. Прекупци гледам да избегнам...значи, ако се осеќам искористена ако платам фул цена, не ни отварам новчаник.
   
  На Bozica1980, Victorian, Shmizla94 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  33.572
  Допаѓања:
  265.502
  Не се ценкам.
  Ни кога купувам, ни кога продавам :)

  Се знае дали има цена производот, и која е . ;)
   
  На Victorian, daylight, poenta и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.319
  Допаѓања:
  2.759
  Пол:
  Машки
  Да се ценкам, навика немам, се ценкам кога треба и тоа е евентуално.
   
  На Dadusicka му/ѝ се допаѓа ова.
 5. st2007

  st2007 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2014
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  778
  Пол:
  Женски
  Многу ретко, само кога гледам дека сакат да ме прават будала. Инаку ако не ми одговара цената само си продолжувам по патот.
   
 6. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  33.572
  Допаѓања:
  265.502
  Не се ценкам јас кога ме прават 'будала'.. во фаца им викам: Абе аман не се занесвај! - или нешто во тој стил :D
   
 7. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.038
  Допаѓања:
  163.218
  Пол:
  Женски
  Никогаш досега не сум се ценкала на места каде што се може (пазар, улични продавачи и сл.), ако немам во моментот толку пари или ич не можам да си го дозволам производот - не го купувам. Срам ми е и непријатно, што знам, не ми се допаѓа таа практика... барем не е за мене би рекла.
   
  На mssuniquee, Doozy, Victorian и 8 други им се допаѓа ова.
 8. Alishan30

  Alishan30 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  6.017
  Допаѓања:
  110.484
  Пол:
  Женски
  Јас никогаш не се ценкам-а мајка ми,секогаш.(facepalm)
  Срам ми е многу и грев за луѓето.а таа човече, каде побарала попуст нешто, секаде и успева.си ја зимам често со мене зошто знае да пазари.во бутици добивала попусти.а во Турција двете кога бевме дури срам ми беше.по тоа Капали Чаршија мислам за без пари накупивме 2 куфери.на се доби и попуст и гратис мајка ми:lol:
   
  На Dadusicka, cresa-jagoda и danichap им се допаѓа ова.
 9. st2007

  st2007 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2014
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  778
  Пол:
  Женски
  Јас обично им викам: Е како не, подоле беше поефтино :D
   
  На candy.cane и WildMk им се допаѓа ова.
 10. Shery

  Shery Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.813
  Допаѓања:
  4.309
  Пол:
  Женски
  Во некои култури, еве Турција ќе ја земам како пример дури и ако ја прифатиш оргиналната сума за нив е навреда. Сакаат да се ценкаат за да видат колку сакаш да го имаш производот
  Интересен народ
  Ова пред неколку години, јас се ценкав за марама и си ја земав на намалено :)))
   
  На Ygritte, Adi888, Читател и 2 други им се допаѓа ова.
 11. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.345
  Допаѓања:
  316.941
  Нееее.
  Ич не ме бидува,поточно срам ми е.
  Никогаш не се ценкам.
  Ама пак затоа тежок ценкач за маж имам.Не му е ни за двата денари што ќе му ги спуштат туку самиот чин му е предизвик.
   
  На Dust, cresa-jagoda и Mr. Right им се допаѓа ова.
 12. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.367
  Пол:
  Женски
  Јас не се ценкам. Ама маж ми, да. Го бива за тоа. :lol:
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 13. nextredstyle

  nextredstyle Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  9.476
  Допаѓања:
  84.454
  Пол:
  Женски
  Јас не,ама мајка ми е експерт за ценкање.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 14. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  3.130
  Допаѓања:
  14.515
  Пол:
  Женски
  Не, не е мој стил и не ме бива за тоа ич :)
   
 15. Stories

  Stories Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2015
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  1.404
  Пол:
  Женски
  Не се ценкам,ама се случувало ако стварно се мислам, го гледам производот и сами да спуштат цена.
  Само Капали чаршија ќе ти почнат со 20 евра ќе завршат со 4. :D
  Сакаш, неќиш, ќе се ценкаш. Па и уште ко ќе им зборниш македонски, готово,ќефови се.
   
  На Victorian, ane.bella и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 16. Feminka192

  Feminka192 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 април 2017
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  2.560
  Пол:
  Женски
  Не, се извинувам на израз ама многу ми е цигански тоа :)
   
  На Herrera и Beauty.Mar им се допаѓа ова.
 17. Beauty.Mar

  Beauty.Mar Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2017
  Пораки:
  244
  Допаѓања:
  1.157
  Пол:
  Женски
 18. Јаневски

  Јаневски Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  1.909
  Пол:
  Машки
  Не се ценкам. Нека си ја каже цената, или ми одговара, или не ми одговара.
   
  На 8463. му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Amellie13

  Amellie13 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  3.224
  Допаѓања:
  48.244
  Пол:
  Женски
  Никогаш. Немам таква навика а и срам ми е. :shake: Ако ми одговара цената ќе го земам производот, ако не нема. Сакам само побрзо да завршам работа и толку.

  Сепак понекогаш се случува сам продавачот да ја намали цената ако се мислам дали да купам, или тоа е едноставно една нивна тактика да кажат прво повисока цена па после оригиналната. :)
   
  На violetblue и Ники. им се допаѓа ова.
 20. Ники.

  Ники. Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2016
  Пораки:
  248
  Допаѓања:
  1.263
  Пол:
  Женски
  Исто. :$
   
  На Amellie13 му/ѝ се допаѓа ова.