1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали сте опкружени со фрустрирани луѓе?

Дискусија во 'Психологија' започната од Tanjamm, 24 август 2016.

  1. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.085
    Допаѓања:
    11.235
    Забележувам дека се повеќе има вакви луѓе кои се негативни и само сакаат својата негативна енегрија да ја пренесат некому. На тој начин се чувствуваат поубаво и самоуверено, а до уништуваат денот на другите. Имате ли вакви искуства?
     
    На Iva 94 и fallenangel им се допаѓа ова.
  2. Oscar Lady

    Oscar Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    Секаде може да се сретнат тие негативци. Има секакви карактери. Јас немам искуство со нив. Успешно ги избегнувам. Не ги забележувам :)
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  3. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.545
    Допаѓања:
    6.311
    Во живо немам сретнато многу, изгледа (за среќа) не сум се нашла во таков круг на луѓе, ги доживувам како емоционални вампири, ти ја цицаат позитивната енергија, секако ако им дозволиш.
    На форумов имам забележано доста такви луѓе.. за жал.
     
    На theghost, Nausicaa, EminemsGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  4. corapce

    corapce Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    341
    Пол:
    Женски
    Што точно мислиш, може ли пример да кажеш... често го слушам тој термин емоционален вампир , ама не ми е јасен воопшто...
     
    На fallenangel му/ѝ се допаѓа ова.
  5. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.545
    Допаѓања:
    6.311
    @corapce Вујко ми многу ми зборуваше за овие "емоционални вампири". Имал таков колега на работа, и ми кажуваше кога и да бил во негово друштво се чувствувал исцрпено, уморено, исполнет со негативна енергија и нервоза. Не го карактеризираше како нужно лош човек, што сака да ти стори зло, но едноставно има некои негативни луѓе кои своите фрустрации и нервози умешно ги пренесуваат на другиот, дури и само кога се наоѓаш во нивна околина. :)
     
    На Bescheiden, Tanjamm и corapce им се допаѓа ова.
  6. corapce

    corapce Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    341
    Пол:
    Женски
    @blueeparadise E како да го препознаам? :D На пример ја сум среќна за нешто и он пробува да ми го расипе со негативни коментари, така ли ? Тоа е?
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  7. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    Во моја близина имаше такви личности, кои постојано се жалат, кукаат. Кога ќе им дадеш совет, не прифаќаат туку пак си продолжуваат со нивните муабети.
    Се случувало за време на викенд наместо убаво да се забавувам, да се вратам со главоболки па дури и да почнам ноќта да плачам заради таа негативна енергија. Се има десено погрешка на бившиот дечко да му се истурам, поради тоа што ја слушав другачкава со нејзини глупости и муабети, цела среќа разбран беше и знаеше што ми е проблемот дека тоа друштво не е за мене па не ми префрлуваше. И оттогаш реков ниту излегувам со такви, ниту сакам на пат да ги сретнам. Бегам од нив.
    Разбирам сите имаме проблеми ама не сум психијатар или психолог па да ги слушам.
    Друго ми пречи некоја нереализирана личност, да ми пренесува мисли за неуспех како на професионален така и на љубовно поле. Ме нервира кога ќе ми речат не можам ја вака како тебе и ќе наброи ситуација, потоа не знам ти како не се замараш, не знам ти како не мислиш, не знам како мислиш да најдеш ваков таков дечко, не знам ти ова не знам ти она.
    Ако таа некоја личност е без компас, губитник, не знае кај тера во животот, ништо не може да ја насмее, ништо друго не знае да направи муабет освен да ти се жали нон стоп од типот немам пари ( а работи и зима плата), свекрва ми вака ми прави, тесно ми е во станот, девер ми ми пречи, дечко ми вака прави, така, на работа овие колешки нон стоп се дотерани, вака се облечени леле од каде имаат толку пари. Потоа за најдобрите другарки слушаш збори леле курви беа најголеми како фатија вакви богати, секаде ги носат, ги шетаат. Друга слушам дебела сум ( а слаба е ), леле грда сум, леле оваа никако ми е, леле ноктот ми пукна, леле не знам што. Вакви муабети мене ми се прости и глупи и не сакам да знам што се случува со другите , си имам свој живот гледам него да си го средам.
    Мене може многу повеќе ми горело под нозе па сум си молчела, сум излегла да оладам мисли и разбистрам глава а не некој да ме трупа со негативна енергија.
    Бегам од вакви бидејќи со такви напредок нема, ниту ќе се надградиш, ниту ќе слушнеш нешто паметно, мудро, смешно што ќе ти го направи денот и пријателството со нив вредно.
     
    Последна измена: 24 август 2016
    На Bescheiden, Iva 94, JustBeautiful и 6 други им се допаѓа ова.
  8. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.085
    Допаѓања:
    11.235
    Е баш такви има насекаде. Сака да те деградира на секој можен начин. Се фалат, лажат и гледаат да ти упропастат ден, а се ги интересира те прашуваат и премногу лични работи. Јас никогаш не би прашала кој колку плата зема, а мене многу често ме прашуваат. Тоа е некултура.
     
    На Iva 94 и fallenangel им се допаѓа ова.
  9. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.545
    Допаѓања:
    6.311
    @corapce Во принцип, егоцентрични луѓе се. Ко светот да се врти околу нив, зборуваат само за себе. Омилено нешто им е само да кукаат и да се жалат, на нив им е најлошо, зборуваат за болести, несреќи, лоши нешта.. Тебе те критикуваат, ти не знаеш, они знаат подобро од тебе, едноставно негативно се настроени, и збор да не проговорат пак можеш да ги забележиш. Ако ти се случило да зборуваш со некого и после да се чувствуваш лошо, празно, уморно,најверојатно си била во друштво на ваков човек, што ти ја исцицал цела енергија.
     
    На Iva 94, Tanjamm, corapce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    Кога се фали не ми пречи, баш убаво нешто добро и се случило ќе се расположи.
    Ама кога ќе слушнам како се жали без да има реално основа.
    Колку се изборила толку добила од животот, од себе. Не сум јас, ти или било кој друг виновен и одговорен за нејзини постапки и живот.
    Кога зборат имам приметено со посебно интонација го зборат лошото, одвратни ми се и крај, нема надеж за пропалици.
    Проблемот што го имаат фрустрираните не им е толку реален колку што тие сами мислат туку многу повеќе им боде очи успехот и убавиот живот на другите, луксузот во кој живеат другите.
     
    На Iva 94, JustBeautiful, SummerGirl и 5 други им се допаѓа ова.
  11. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.085
    Допаѓања:
    11.235
    Еден таков енергетски вампир во моја околина кога ќе слушнеше убава вест само ќе кажеше ааааа, а кога на некој му се случува нешто лошо, ауауауу до утре ќе збори. На друга девојка која беше блиска со нас не и честиташе ни кога се омажи. Кога има убав повод заборава да честита.
     
    На Iva 94, rose60, blueeparadise и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Има,има и тоа многу(facepalm)
    Јас сум многу емотивна,се си фаќам за срце:!:
    Не верувам дека тие што сум ги сослушала и помогнала,дека ќе ми вратат со иста мера,ако јас еден ден имам потреба за нешто:(
    Слушам и помлади и постари,се соживувам со нивните проблеми:(
    Осеќам грутка во моите гради,не моја,туѓа грутка,а тоа е само да помогнам на некого што стварно им треба помош:(
    Негативни се да,ама и нив ги разбирам,знам дека имаат проблеми,а и знам дека неможам целосно да помогнам:)
    Една пријателка ми рече еднашка,дека доволно и било тоа што видела солзи во моите очи,и дека тоа и дало сила дека некој има поред неа:clap:
    Последиците допрва ќе ги осетам,нели стресовите се виновни за се:(
     
    На anakonda88, rose60, fallenangel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Каде ги наоѓате "нефрустрираните" оти јас само такви среќавам во последно време? Имало многу ситуации. Затоа и прекинав контакт со многу луѓе. Поарно ќе бидам сама како волк отколку со тие што ми ја цицаат енергијата. Не знам оти е така, од љубомора ќе се изедат веќе. Па добро нека го прават тоа помалку приметливо, од авион се гледа, а лошо чуство е кога некој близок ти пренесува таква енергија. Спас за тие единствено да бидете контра од нив, на висока вибрација што би рекле па нека пукнат бе. Јас така комуницирам со нив, смирено некогаш знам и да им ја покажам границата односно црвената линија што не оставам да ја прегази секој. Така повеќе ќе пукнат оти не се како тебе.
     
    На Iva 94, theowndemon, Tanjamm и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.085
    Допаѓања:
    11.235
    И јас баш така си ветив сама на себе, дека е подобро да си сам отколку со негативци кои само купуваат информации од тебе, а не знаеш кога ќе ти откажат лојалност и ќе го искористат тоа против тебе.
     
    На Iva 94, mynameislove и fallenangel им се допаѓа ова.
  15. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Нормално дека сум и јас сум самата доста исфрустрирана. Сите луѓе што сме во таа институција каде што треба да го завршиме нашето високо образование и да се стекнеме со титула и диплома сме. Не затоа што сакаме ние, туку заради тоа што мора да се прилагодуваме кон некои што стојат на повисока функција од нашата.
    Човек што трпи секогаш е исфрустриран. Се надевам дека за две години најмногу нема веќе да треба да трпам никого, само за докажам дека можам да го направам она што го направиме три илјади луѓе пред мене.
     
  16. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
  17. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Ај сo тие штo сте oпкружени нaдвoр или нa рaбoтa ќе пoмине време и секoј нa свoјa стрaнa, a дa живеете сo нив пoд ист пoкрив е мнoгу тешкo.
     
    На Paolita, fallenangel, Bitter-Sweet и 5 други им се допаѓа ова.
  18. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Se razbira sum opkruzena so takvi luge, gi ima sekade pa i na forumov.
    Prva recenica vo textot boli, boli....sto ke bese toa?
    Vtora recenica necitam, nema smisla da si go matam umot i raspolozenieto.
    Za razlika od nekoj luge jas ne im ni davam sansa. Ako se nekoj priteli, kolegii i sl im velam zafatena sum so sama sebe i begam, brzam jas.
    Ne sum nekoja sto saka da slusa tugi prikaski taka da i na eden nacin sum zastitena od takvite.
     
    На mynameislove му/ѝ се допаѓа ова.
  19. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Бев опкружена со таква личност. Ми беше другарка од средно. После 9 години пукна тиквата. Со тек на време почна да испливува на површина нејзината исфрустрираност. Девојката не можеше да се помири со тоа дека некој е поуспешен од неа. Си ги лечеше своите комплекси на другите. Често даваше коментари кои што ја покажуваа нејзината љубомора. Наместо да и е мило што другарките и успеале, она зборуваше секакви работи. Дури и се осмели да побара да и го дадам маж ми (тогаш дечко) за неколку партии секс. Е тука ми зовре. За маж ми можам да ги искршам коските на некого. :devil: Веќе 5 години како не се дружам со неа и баш ми е мило. А и сите останати другарки ја откачија.
     
    На Tanjamm, fallenangel и mynameislove им се допаѓа ова.
  20. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.574
    Пол:
    Женски
    Да, опкружена сум, дури и живеам со такви.
     
    На Mr. Right му/ѝ се допаѓа ова.