1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали ќе гласате на избори ако Македонија биде една изборна единица?

Дискусија во 'Политика и настани' започната од fans, 17 ноември 2019.

 1. fans

  fans Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2015
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  90
  Пол:
  Машки
  Дали би гласале на избори ако Македонија биде една изборна единица, со отворени листи и без изборен праг??

  На последните избори се случувало неколку партии да имаат по 12.000 - 18.000 гласови и да не освојат ниту еден пратеник, а доколку Македонија биде една изборна единица, тогаш партија со 12.000 гласови би имала 2 пратеници. Секогаш околу 100.000 гласови кои завршуват кај помалите партии не се одсликуваат во собранието на Македонија.

  Отворени листи значи дека се гласа за човек а не за партија, од понудените кандидати кои се на листата на партијата, вие избирате само еден.


  Отворени листи најмногу ќе одговара за локалните избори кои следуваат.
   
  На Damata so marama, daylight и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 2. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.857
  Допаѓања:
  31.549
  Пол:
  Женски
  Само доколку биде така ќе гласам, а во спротивно веќе не излегувам на гласање.
   
  На Damata so marama, daylight, Justicija и 2 други им се допаѓа ова.
 3. fans

  fans Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2015
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  90
  Пол:
  Машки
  Исто и јас, се надевам ќе се промени изборниот модел.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Asdasovski

  Asdasovski Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 април 2019
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.598
  Не би излегoл дa глaсaм aкo е еднa избoрнa единицa oсoбенo aкo и oвa е истуркaнo нелегaлнo кaкo мнoгу други рaбoти.
   
 5. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.934
  Допаѓања:
  7.365
  И вака и така ќе гласам.
   
  На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.934
  Допаѓања:
  7.365
  Ако сите така размислуваат и не гласаат, знаеш ли чив глас се окрупнува?
   
 7. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  10.230
  Допаѓања:
  129.864
  Пол:
  Женски
  Една изборна единица дава глас на малите партии и можност за трета опција. Така да, колку и да не сум во план да гласам пошто секогаш гласам за трета опција која буквално гла не можи да крени, доколку би била една изборна единица ќе гласам.
   
  На Damata so marama, daylight, Tanjamm и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. тп18

  тп18 Активен член

  Се зачлени на:
  29 август 2019
  Пораки:
  109
  Допаѓања:
  252
  Исто
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 9. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  5.022
  Допаѓања:
  59.565
  За гласање како заокружување на некој број на ливчето не знам, искрено не сум убедена во тоа дека некој веќе го заслужува мојот глас.
  Но во секој случај ќе излезам на избори и нема да го оставам така моето ливче бидејќи и да не го искористам јас (читај: чкртнам:lol:) ќе го искористи некој друг како што сака. Мислам дека тоа ни е добро познато на сите и само затоа ќе се појавам на гласањето.
   
  На poenta, daylight и theowndemon им се допаѓа ова.
 10. Asdasovski

  Asdasovski Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 април 2019
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.598
  Oвa дoсегaшнo глaсaњетo им дoнесе се нa тие штo oд гoдинa вo гoдинa ќе се oкрупнувaaт, тoa ќе престaне кoгa ќе им се пoкaже среден прст.
   
 11. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.232
  Допаѓања:
  16.197
  Пол:
  Женски
  Јас ќе излезам на гласање доколку има само една изборна единица и ќе гласам за Левица!
  Толку!
   
  На theowndemon и asdas им се допаѓа ова.
 12. Компир Манџа

  Компир Манџа Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  1.814
  Допаѓања:
  3.074
  Пол:
  Машки
  Јас не гласам во ниеден случај.
   
  На Tea678 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Lancier

  Lancier Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2019
  Пораки:
  489
  Допаѓања:
  600
  Пол:
  Машки
  Edna izborna edinica e proekt na pajton partiite na Zaev so cel da se oslabne VMRO-DPMNE.Ako tolku Lile vecnata pretsedatelka na DOM saka demokratija zosto ne izberat britanski model so 120 edinici bez vtor krug?
   
  На nextredstyle и sjdgo им се допаѓа ова.
 14. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  27.508
  Допаѓања:
  214.182
  Исти ку*ац ми е како ќе бидат организирани.
  Не знам дали ќе гласам...
   
  На lovestoneddd му/ѝ се допаѓа ова.
 15. nextredstyle

  nextredstyle Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  7.483
  Допаѓања:
  68.964
  Пол:
  Женски
  Така и просторот за манипулации би бил поголем.
  Како и да е,ако сум во можност,ќе гласам,но не се согласувам со идејата за една изборна единица.
  Помалите партии не се истакнуваат само поради нивна сопствена вина.Секогаш бираат да се здружат во коалиција со големците оти не можат да понудат солидна програма бидејќи се мали.
  А,и народот си е навикнат или на едните или другите.
   
  На Abeja и Justicija им се допаѓа ова.
 16. Bratot

  Bratot Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2019
  Пораки:
  1.465
  Допаѓања:
  4.978
  Пол:
  Машки
  Нечемо гласати више,доста је било! :!:
   
  На iki26 и Tea678 им се допаѓа ова.
 17. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  4.955
  Допаѓања:
  53.956
  Пол:
  Женски
  Не излегувам.
  Нема за кого.
   
  На iki26, lovestoneddd и Tea678 им се допаѓа ова.
 18. Lancier

  Lancier Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2019
  Пораки:
  489
  Допаѓања:
  600
  Пол:
  Машки
  Edinstvena partija koja vo Makedonija ima covecki kadar,potencijal,znaenje,infrastruktura e VMRO-DPMNE.Se drugo e smesno i voopsto da se smeta za partija.
   
  На sjdgo и nextredstyle им се допаѓа ова.
 19. nextredstyle

  nextredstyle Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  7.483
  Допаѓања:
  68.964
  Пол:
  Женски
  Јас и ти така сметаме,а некој друг тоа го гледа во другите.
  Но,и на најголемите партии им требаат кадровски подобрувања.
   
 20. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  4.048
  Допаѓања:
  38.124
  Пол:
  Женски
  Ќе излезам на гласање само за да го поништам ливчето.
  Џабе и трета опција и се, сите се исти гомна, и оние кои сеуште не се, за сигурно идат натаму.
  Сериозно мислам дека имаме нешто кварно у днк, колективно.
  Ни не биднало ни ќе не биде.
   
  На Golden, theowndemon, prominent и 4 други им се допаѓа ова.