1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дарување крвна плазма

Дискусија во 'Коронавирус' започната од poi, 27 јануари 2021.

 1. poi

  poi Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2019
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  2.124
  Пол:
  Женски
  Ве молам искуства со дарување крвна плазма по прележан коронавирус: како оди процедурата, по колку дена се дарува и кои се условите?
   
 2. Slatkata00

  Slatkata00 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2019
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  1.556
  Пол:
  Женски
  Procitaj na ovoj link
  https://itm.org.mk/да-го-победиме-covid-19-дарувај-плазма-спаси/
  Treba da pominat 28 dena od posledniot den od izolacija,se prijavuvas na linkot ke te kontaktiraat,treba da napravis pcr,antitela i krvna slika...se ova se pravi kaj niv ke ti dogovorat termin koga da odis
   
  На poi му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Bella*

  Bella* Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2018
  Пораки:
  2.339
  Допаѓања:
  14.603
  Пол:
  Женски
  дали дарувањето крвна плазма може да е од секоја на секоја крвна група?
  или ако сум нулта мора на нулта?
   
 4. 6th sense

  6th sense Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2020
  Пораки:
  121
  Допаѓања:
  369
  Пол:
  Женски
  Нулта крвната група може да дарува на сите, а останатите само меѓусебно. Сепак колку јас што знам, се практикува дарување на крв меѓу исти крвни групи