Да ги подржиме македонските артисти

Дискусија во 'Музика' започната од Soyuq, 1 август 2020.

1. Soyuq

Soyuq Активен член

Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    77
    Каде и да отидам, многу ректо можам да слушнам македонска песна, ниту во кафич, ниту на радио.
    Јас како личност најмногу слушам рап, хипхоп, но исто така и од другите жанрови по малку.
    Во Македонија имаме многу добри рапери, кои за жал не можат да се пробијат на светската сцена поради Х причини. Зошто кога некој ве праша дали знаете некој добар рапер, 90% од вас ќе кашат некој страански рапер? Зошто не ги кажете Tonyo san, LD pistolero, strajk и многу други кои имаат неверојатно добри песни.
    Ви препорачувам да слушнете барем по една песна од нив, и внимателно пратете го текстот, раскажуваат историја.......

2. Ketchup

Ketchup a cup full of holy spirit Член на тимот

Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    5.343
    Допаѓања:
    38.610
    Ако ме прашаат дали знам добар рапер, не би знаел да кажам ни некој странски. Единствено Macklemore го слушам, не затоа што неговиот рап е да паднеш во несвест, туку затоа што текстот и музиката секогаш ме става во подобро расположение. Кога сме кај тоа, општо последниов период не сакам да слушам депресивна музика и текстови.

За да се пробиеш на светска сцена треба да имаш склучено договор со некоја голема музичка компанија и секако да пееш на англиски. Но, за добра кариера не ти е неопходна таа светска слава, само што Македонија е премала држава и колку толку мора да се распространиш и низ соседниве држави. Еве овие Таско, ДваБона и сите што се од таа екипа, соработуваат со српски компании и супер им оди.
    Не велам дека они се најдобри рапери или што и да се во државава, ама имаат тим кој им овозможува поголем успех.
    Исто така за да се најдеш на радио треба да платиш.