1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Да им се плаќа феријалната пракса на учениците?

Дискусија во 'Образование' започната од martinuska, 8 јули 2010.

 1. martinuska

  martinuska Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  3.095
  Допаѓања:
  3.747
  Ја отворив темава затоа што денес некои школи ја завршуваат феријалната пракса. Сакам да слушнам ваше мислење. Јас искрено мислам дека праксата треба да им плаќа на учениците. Мислам и дека тие со праксата стекнуваат знаење кое ке им треба во понатамошната работа но сепак некои работат повеке и од вработените а вработените си шеткаат натаму наваму, си пијат кафенце си прават се живо и диво а децата не можат да постигнат се. Се потепуваат од работа, се вракаат капнати од работа, губат половина од распустот, трошат готови финансии од дома кој може некој во ова време на криза ги нема во доволно количество. Не мора да им се дава цела плата, според мене доволно би било да им се дадат пари колку да ги покријат трошоците за храна и превоз и со тоа би се чувствувале покорисни и би се стимулирале да си ја засакаат својата работна професија уште повеке. Чекам да си размениме мислења. :lol:
   
 2. ubavko

  ubavko Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Se slozuvam so tebe deka mnogu od vrabotenite se izivuvaat so ucenicite. Dodeka oni uzivaat ucenicite se ubivaat od rabota za na kraj za sto samo za eden potpis malku ne e realno :^) :^) :^)
   
 3. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.502
  Допаѓања:
  195.478
  Пол:
  Женски
  Што убаво ќе беше да се плаќаше феријалната пракса, не само на учениците, туку и на студентите. Секаде во странство се плаќа за тоа, барем колку што сум информирана, дури и ги молат да дојдат да работат и им плаќаат. Колку што знам, дури и стажот што мора да го поминат медицинските лица, како и правниците се плаќа, само кај нас се прават на удрени. А да не зборувам за специјализација... ама тоа ти е. Не знам дали порано, во социјализмот се плаќаше тоа, ако знае некој нека каже. Ако се плаќало, зошто го укинале?
  Иако феријалната пракса е еден вид обука за работата на терен, сепак мислам дека треба да се плаќа. Не мора кој знае колку висока сума, ама барем т.н хранарина да се плаќа (вклучува патни трошоци и храна).
   
 4. martinuska

  martinuska Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  3.095
  Допаѓања:
  3.747
  Да точно се плаќа во странство ама нашиве се прават на тошо :wasntme: .
   
 5. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.514
  Допаѓања:
  27.293
  Пол:
  Женски
  Секако сум за да се плаќа. Немате поим колку желба имам да одам летото на пракса, ама штета таквите фирми се подалеку од моето место на живеење. И секако треба пари за превоз, за јадење, а тоа баш и неможам да си го дозволам. А никој, посебно овие приватниците нема да ти даде пари за да ти да одиш и да научиш нешто. А радо би одела, за 3000 денари месечно ќе прифатам. Што да се прави, таква ни е државата ... :@ . Наместо да се гледа младината да прерасне во добро обучен кадар, тие само гледаат пари на факултет да ти извлечат, а да ти платат ма нема шанси.
  А ги гледам демонстраторите на нашиот факултет сета работа на професорите ја вршат за 2500 денари месечно. А буквално се претргаат од работа.
   
 6. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.295
  Допаѓања:
  144.702
  Во комерцијална и стопанска банка праксата се плаќа,незначителна сума е,но е подобро од ич,а на други места,нема шанси.
  Секаде во странство даваат просечната плата во земјата...што е супер...кај нас беше 22000 чинам(мислам,светлосни години од реалноста,ама нека им стои)...ухуууу..полна капа,да ги видам нека ја даваат,а треба да ја даваат,пошо нели сме јака држава и поим рецецсија е непознат поим.
  Многу луѓе вака би биле мотивирани да одат на пракса и да стекнат знаење кое ќе ги донесе уште еден чекор до професионалци,а да не зборувам колкава е неопходноста од такви луѓе во нашава Македонија.
   
 7. annnni

  annnni Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  3.025
  Допаѓања:
  645
  кај нас во неготино...не наплаќаа на девојките кои одеа на пракса во ниедна банка ни во стопанска ни пак комерцијална... :?:
   
 8. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.295
  Допаѓања:
  144.702
  Во Скопје плаќаат,во едната 2000 и нешто,во другата 4000 и нешто...
   
 9. martinuska

  martinuska Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  3.095
  Допаѓања:
  3.747
  охохоооооо камо на нас медицинарите да ни плаќаа толку доволно ќе беше барем за трошоците :lol:
   
 10. CrAzYShAkA

  CrAzYShAkA Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2010
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  65
  Така е се согласувам со мартинушка дека ние повеке работиме од вработените а тиее ни најмалку не ни го ценат трудот а тоа да се наплака феријалната пракса едно големо ДАААААА зашто повеке ке не мотивиратт да го засакаме тоа што го работиме позз до ситее
   
 11. martinuska

  martinuska Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  3.095
  Допаѓања:
  3.747
  :y: :hai:
   
 12. KuklickaSk

  KuklickaSk Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  5.198
  Допаѓања:
  21.393
  абе треба да плакаат. ама како е дојдено време ни вработени не зимаат пари, не па практиканти
   
 13. ubavko

  ubavko Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Da ama bas zatoa ke bidat praktikantite primorani da brkaat vrski za toj potpis i da ne odat na taa ferijalna praksa :x :x :x
   
 14. shy

  shy Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  87
  Пол:
  Женски
  Ретки се тие шо им плаќаат на практикантите(може да се рече и дека нема такви)!!!
  Еве ја ќе дадам личен пример:
  ,,Летово бев на пракса во фирмата_____________(за обострано добро нема да ја именувам). Јас, знаејќи како стојат работите кај нас у Македонија не ни се надевав нанадоместок, ама си викам ,,Ај бар ќе научиш нешто,,.И шо испадна, цело време ја варев кафиња и ко некоја ментална само ме распраќаа по градот, ама ќе ќутиш оти ти треба потпис. Во еден разговор со варботените тие одоколу ми кажаа да не само да не се надевам на надоместок, туку и дека ја требало да им бидам благодарна што ме примиле (уште да ми побараа ја да им платам ,,за знаењето шо ми го дадоа,,)
  И така ја си останав и без пари и без пракса.
  И после се жалат на родителите сме бегале од праксата.Па нормално кога не не мотивираат!!!
   
 15. martinuska

  martinuska Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  3.095
  Допаѓања:
  3.747

  Ц ц ц безобразнииии :^)
   
 16. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  237
  Епа тоа е сакале нејќеле ке трпиме, ама јас мислам доколку сите средношколци се собереме и штрајкуваме дека ќе почнат да ни плаќаат барем за храна и превоз :lol:
   
 17. rockangel

  rockangel Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2010
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  1
  welcome to the club...ја сум за тоа да им се плаќа зошто годинава(конечно фала богу) завршив медицина и знам како е да трчаш на сите страни и даг го губиш цел ден за на крај некој да може да ти се развика додека тие што се платени за тоа дремат во некоја соба и пијат кафе(без навреда зоштоимаше и некои стварно посветени на работата) и колку и да СЕ ТРУДИШ нив пак не им чини....Ние значи трчавме секаде кај што ќе не пратеа, а тие ни со прст не мрдаа...
   
 18. plavusha

  plavusha Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  123
  хаха добро ќе беше да се плаќаше :lol: секаде се плаќа само во Мк не :(
   
 19. t.i.n.k.e.r.b.e.l.l

  t.i.n.k.e.r.b.e.l.l Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јули 2011
  Пораки:
  466
  Допаѓања:
  335
  Мн се исплати феријалната пракса.......барем за мене, ех ученик во медицинско.... Се исплати ако имаш желба и ако си ја сакаш струката....ке ти биде мн интересноооо и ке уживаш и нема да одиш на пракса само за еден потпис туку од што сакаш!!!!! А за плаќање.....баш би било супер.......меѓутоа живееме во Мкд, каде има мн волонтери.......зборам за клиниките, им се даваат бедни 4 000 што е страмотаа........ и нема шанси да им се плати на практикантите..............тешкоо...
   
 20. Viiiiip

  Viiiiip Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  832
  Допаѓања:
  398
  Дали некој бил во Народна банка на пракса, како е задоволен и дали се плаќа? Како што е сега задолжителна нема шанси да се плаќа ама ај :)