1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Да се врати детската радост кај Александар и Илина

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од melnicanecot, 14 јуни 2017.

 1. melnicanecot

  melnicanecot Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2016
  Пораки:
  255
  Допаѓања:
  787
  Пол:
  Машки
 2. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  10.938
  Допаѓања:
  163.084
  Пол:
  Женски
  Текст...

  Без родители, без пари и храна, во тага живеат Александар и Илина
  Нема детска радост за Александар и Илина од виничкото село Јакимово. Откако пред две недели, по долго и тешко боледување, починал татко и Сашко, братот и сестричката буквално се оставени сами на себе.

  Без пари, бидејќи смртта на татко им, ја укина финансиската дотација за нега на трето лице. Пари што колку толку крпеле дупки во нивната егзистенција. Сега, буквално се без храна, во оваа трошна мемлива кука, со дотраен кров. Кога врне, исто е како да си под отворено небо, тврди баб им Владена, чија мала. пензија не е доволна за достоен детски живот.

  - Они треба да се хранат, треба кујна да им се плака, треба нова облека, многу нешта им треба на мојот внук и внука. И дали ќе може да им даде државата помош, да им обезбеди нормални услови за нормален детски живот. Решението е, државата да ги финансира додека им трае школувањето, па потем кога ќе пораснат ќе се вработат. Ова е пораката на бабата Владена Велинова за излез од немаштијата на нејзините внуци Давор и Весна Велкови.

  Согледувајќи ја лошата состојба на својот братучед и неговите деца, роднината на покојниот Сашко, Влатко, покренал иницијатива да се изгради нов скромен дом за Велкови. Но, колку се имало пари, толку се градело со помош на кочанските локални власти и неколку локални компании.

  - Сега, уште правам напори, новата кукичка за децата на Сашко да ја завршам, но без пари и материјал сум. Нема да се откажам и затоа ги замолувам сите хумани луѓе и фирми, ако сакаат да донираат кој колку може, Александар и Илина до есенва да имаат вистински кров на глава и нормални услови за живот, апелира Влатко Јанкуловски – роднина.

  Во меѓувреме, масата пред Александар и Илина е празна, таванот пред распаѓање, тагата всадена во нивните детски души. Детство, за 15 годишниот тинејџер и десетгодишната сестра останува мислена именка. Само хуманоста на сограѓаните, потврдена во несебична помош може да ја врати изгубената насмевката на дечињата од виничко Јакимово.

  Сите заинтересирани за помош на семејството можат да се јават на телефон:

  072-275-694 Влатко Јанкулов - полубрат на починатиот татко на Александар и Илина

  Видео..
   
  На melnicanecot му/ѝ се допаѓа ова.