Две различни вери

Дискусија во 'Врски' започната од NoriS1, 7 јуни 2021.

 1. NoriS1

  NoriS1 Нов член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2021
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Mi treba sovet imam roditelu od razlicni veri hristijanstvoto i muslimanstvo. Jas i sestra mi odbravme hristijanstvo, no taa ima decko albanec dodeka jas imam decko od hristijanska veroispoved koj ne gi saka albancite voopsto. Jas ne sakam da go izgubam nego no moram da se otkazam od sestra mi i da nemam kontakt kako eden den jas na moite deca ke im ja objasnam ovaa situacija bidejki ne sakam da imaat nikakov kontakt so sestra mi ako taa se mazi za toj albanec bidejki toj nikogas nema da dozvoli nivnite deca da bidat hristijani. Ve molam za sovet.
   
 2. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  2.695
  Допаѓања:
  9.652
  Пол:
  Женски
  Нема што да се објаснуваш, ќе кажеш "немате тетка".
   
 3. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.320
  Допаѓања:
  3.398
  Пол:
  Машки
  Братот е мил, од која вера и да бил! Исто и сестрата е мила, од која вера и да била!
  Ако некој не може да ја почитува слободата и изборот на Вашата сестра, зарем мислите, дека ќе Ве почитува Вас и Вашата слобода?
  Зарем би биле врска со некој кој Ве тера да се откажете од семејството, уште пред да се земете. Ами што ќе бара од Вас кога ќе се земете? Размислете што правите пред да пишувате во темата: Дали да се разведам?
   
  На sparklie, theowndemon, Hellobeautiful и 30 други им се допаѓа ова.
 4. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  19.766
  Допаѓања:
  127.912
  Пол:
  Женски
  Почна распустот.
   
  На Indiegurl, СуперДевојка, ZAHRA и 7 други им се допаѓа ова.
 5. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  2.695
  Допаѓања:
  9.652
  Пол:
  Женски
  Од петок во Македонијава. :D
  Во Малта може веќе почнат е.
   
 6. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  3.998
  Допаѓања:
  12.735
  Пол:
  Женски
  Во последно време доста ме изненадуваш со мислењава. Не знам како мислиш дека тоа би било некое решение.
  Се е најубаво објаснето во мислењево!!
  Врска и брак се базираат на прифаќање, љубов, почит, компромис, разбирање и тн.
   
  На theowndemon, Hellobeautiful, Luminary и 17 други им се допаѓа ова.
 7. bicycle

  bicycle Популарен член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2019
  Пораки:
  3.058
  Допаѓања:
  31.830
  Пол:
  Женски

  Себична си, мислиш само на себе и на својата среќа.
   
  На ZAHRA, spacegirl92, Guns N` Roses и 2 други им се допаѓа ова.
 8. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.551
  Допаѓања:
  30.398
  Пол:
  Женски
  Наместо да му ги удриш клоците на дечко ти, ти сакаш да се откажеш од сестра ти. Размисли убаво што правиш, затоа што многу ќе погрешиш. Тој не е за тебе, штом има толку затуцано размислување.
   
  На Hellobeautiful, Осе, Noranora и 15 други им се допаѓа ова.
 9. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  2.695
  Допаѓања:
  9.652
  Пол:
  Женски
  Бараше некој да ја потапша по рамо и да и каже "браво" ете и.
   
 10. busybee

  busybee Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2020
  Пораки:
  384
  Допаѓања:
  1.803
  Пол:
  Женски
  Зашто би се откажала од сестра ти? Кога твоите ќе умрат, кој ќе ти е фамилија? Бог да чува, од родот да се откажеш зашо дечко ти не го сакал нејзиниот дечко. Ало дечко е, ни муж не е. Ни па за маж нема да се откажам од сопствен род.
   
  На theowndemon, Hellobeautiful, Осе и 16 други им се допаѓа ова.
 11. Liu

  Liu Популарен член

  Се зачлени на:
  31 март 2016
  Пораки:
  530
  Допаѓања:
  1.800
  Пол:
  Женски
  Бракот на твоите родители, нивната љубов, прифаќање и разбирање нека ти биде пример како се живее и како се тера животот. Ти немаш проблем со сестра ти, имаш проблем со дечко ти а тука не се работи за вера туку за чоештилук. Барем ти си растена во таква фамилија со широки погледи, обајсни му на твојот дечко дека не знаеш што е тоа омраза кон вера и нација бидејќи ти во тебе ги носиш и двете иако си се одлучила за едната. Сигурно дома се слават, се почитуваат празници и роднини и од двете страни. Не скршнувај од прекрасниот пат кој ти го покажале твоите родители. Пред се на светот треба да ти биде фамилијата, твојот дечко ако има љубов кон тебе и грам почит, ќе ги почитува и твоите ради тебе. Не мора да ги сака, доволно е да ги почитува како повозрасни особи и твои тодители. На оваа тема разговарај и со твоите родители, верувам дека тие најдобро знаат да ти помогнат и сигурно нема да те осудат туку ќе ти разјаснат некои работи кои ги поминале на своја кожа. :l:
   
  На Hellobeautiful, Kikiccc, Осе и 26 други им се допаѓа ова.
 12. t.a.m

  t.a.m Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2020
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  271
  Edna golema glupost
   
  На busybee му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Ugly Duckling

  Ugly Duckling Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2018
  Пораки:
  1.118
  Допаѓања:
  16.199
  Пол:
  Женски
  Овие двата не знаеле со кој стапуваат во врска?
  Совет - и двете да си најдите нов дечко.
  Едниот забранува сестра, другиот ќе забранувал деца христијани.
  Прво нема шо да наметнува религија на моите/нашите деца, второ нема шо да ми наредува мене и трето ако не ми ја почитува фамилијата не е за мене.
   
  На Осе, Luminary, spacegirl92 и 8 други им се допаѓа ова.
 14. busybee

  busybee Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2020
  Пораки:
  384
  Допаѓања:
  1.803
  Пол:
  Женски
  А не те прашал и од татко ти да се откажеш? Лол кај ги наоѓате
   
  На spacegirl92, Guns N` Roses, mode-kristina и 6 други им се допаѓа ова.
 15. NoriS1

  NoriS1 Нов член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2021
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Sama majka mi rece se krivi samata da znaela za posledicite koi ke gi ima nemase da bidi ovaj brak, bidejki tesko e koj nema oseteno neznaj otfrlen si samo prezimeto sto ke go vidat. Sepak sekoj ima razlicno mislenje.
   
 16. Snowflake97

  Snowflake97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2018
  Пораки:
  1.399
  Допаѓања:
  5.597
  Пол:
  Женски
  По ова мислење мислам дека тролаш, ама ајде нема врска ќе си пишам што мислам, можеби ти е и вистинита приказнава.

  Најпрво ти си растена во мешана средина и глупо е да имаш самата вакво размислување.
  Дечко ти е многу забеган пред се, и уште од старт чим вака те условува, утре и со татко ти нема да ти дозволи да комуницираш дека е муслиман. Не знам кај ги наоѓате вакви бе искрено, во истиот момент кога ти го спомнал ова требало да му ги удриш клоците во гз и повеќе очите да не ти ги види, а не па да викаш не сакам да го изгубам и ќе се откажам од сестра ми, ало сестра ти е, заедно сте растеле, една мајка ве родила и поради некој мочко неизживеан да се откажеш од сестра ти, извини на израз ама треба да си ретардиран. (facepalm)
   
  На Frosty!, cresa-jagoda, Осе и 8 други им се допаѓа ова.
 17. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.893
  Допаѓања:
  12.467
  Пол:
  Женски
  јас не би се откажала од сестра заради некојси дечко. Него сега го има утре ќе го нема а сестрата е тука за цел живот.
   
  На cresa-jagoda, Guns N` Roses, Snowflake97 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. gjoker4e

  gjoker4e Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  3.655
  Допаѓања:
  23.241
  Пол:
  Женски
  Не би се откажала од сестра ми. Да ми биде дечко/ маж некој што ме уценува? Што не се откаже тој од сестри/ браќа?
  И велиш едниот родител ти е христијанин, едниот муслиман? Не мора да се откажеш и од родителот христијанин?
  Чукни ја главата во ѕид на време.
   
  На cresa-jagoda, Осе, Guns N` Roses и 4 други им се допаѓа ова.
 19. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  23.889
  Допаѓања:
  187.852
  Мајка ти се прај пишман што се омажила за муслиман?
   
  На Snowflake97 и Just.do.it им се допаѓа ова.
 20. gjoker4e

  gjoker4e Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  3.655
  Допаѓања:
  23.241
  Пол:
  Женски
  Мислам дека мајка и е муслиманка.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.