1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дворога матка со преграда

Дискусија во 'Бременост' започната од Nina. 1992, 27 декември 2016.

 1. Nina. 1992

  Nina. 1992 Активен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2016
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Zdravo. Bremena sum 10 nedeli. Mi otkrija dvoroga matka so pregrada. Plodot e smesten vo desniot rog . Osven folna kiselina primam I pregnazon vitaminski tableti. Pred tri nedeli primav prolutex inekcii vo stomakot. Utrovo dobiv krvarenje ( temno kafena boja) . Odma otidov na pregled I mi utvrdija deka krvarenjeto e od leviot rog . Plodot e vo red. Dobiv 14 inekcii prolutex I vaginalen gel Crinone kako terapija. Ve molam za pomosh i za mislenje!
   
 2. bokace

  bokace Популарен член

  Се зачлени на:
  14 август 2013
  Пораки:
  1.638
  Допаѓања:
  5.974
  Пол:
  Женски
  Чим плодот е во ред не паничи.
  Повеќе одмор , примај си ја терапијата и ќе се смири крварењето.

  А од преградата ли ти се направило како дворога матка?

  Пред да забремениш нели ти кажаа за тоа каква матка имаш?

  На сестра ми во текот на бременоста ништо не виделе , но внуками беше поставена карлично и високо , се породи царски во 38 недела .
  Тогаш беше видено дека главата и била заглавена на едната страна , а газот на другата страна и немала место за растење.
  Се направило како преграда и матката и била како во форма на срце.
   
 3. Nina. 1992

  Nina. 1992 Активен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2016
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Додека не останав бремена никој ништо не виде. Откако останав ми кажаа дека имам дворога Матка со преграда. И ми кажаа демек се гледало тоа откако ке останиш бремена. Од првиот преглед кај матичната повеке не се вратив. Од тогаш бременоста ми ја следат во плодност (доктор Таше) Сега искрено исплашена сум многу. Незнам како да си помогнам себе си..
   
 4. irenadaniel

  irenadaniel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  887
  Допаѓања:
  1.329
  Пол:
  Женски
  Одмор повеке,чести консултаци со докторот,и само господ да става рака ,инаку и на сестрами и открија на скоро 40 год дека има дворога матка ,така и било од рагање но чудно како никој доктор до 40год тоа не го забележал.
   
  На S.12.G му/ѝ се допаѓа ова.
 5. alisijad

  alisijad Популарен член

  Се зачлени на:
  1 март 2015
  Пораки:
  3.305
  Допаѓања:
  6.739
  Пол:
  Женски
  ne se gleda otkako ke osstanes bremena..da ti pravele hsg ke se videlo i ke se sredelo pred bremenosta ama ti si nemala potreba od toa i zatoa ne videl nikoj. Najverojatno pregradata ja podelila matkata na dva dela. Sega samo odmor i pozitivni misli so verba vo boga.
   
 6. MilaP

  MilaP Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2015
  Пораки:
  2.150
  Допаѓања:
  53.127
  Пол:
  Женски
  Ne se plasi.Koga e podelena matkata najcesto edniot e pogolem a drugiot pomal del.
  Vazno e delot kade sto e bebeto da e dovolno golem za da se razviva 9meseci.
  Dokolku nema uslovi odma ke ti kazele.
  Misli pozitivno i miruvaj,pogotovo prvite 3meseci,ne zaradi toa sto imas pregrada tuku tie meseci se racunaat kako najkriticni.
  So lesno.
   
 7. elena.mak

  elena.mak Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  1.664
  Допаѓања:
  11.443
  Јас ја родив ќерка ми со иста таква матка, ми ја поправија на првиот царски. Син ми после тоа го износев перфектно, без никакви проблеми. Слушај совети од гинеколог на кој му веруваш, и ќе поминеш добро. Не е вистина дека не се гледа пред бременост, јас знаев со години. Истата матка ја имала и мајка ми, па не роди двајца без никакви проблеми. Само пополека, без паника, редовна терапија и се ќе биде ок.
   
  На irenna му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Nina. 1992

  Nina. 1992 Активен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2016
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Jas ne pomisliv da pravam dopolnitelni ispituvanja bidejkji na rutinskite pregledi se bese vo red. Vestta za ova mi ja rasipa radostta. Se nadevam se ke bide vo red. Doktor Tashe od Plodnost e spremen doktor i ne veruvam deka bi mi dal lazna nadez.
   
 9. Nina. 1992

  Nina. 1992 Активен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2016
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Vi blagodaram za sovetite. Celosno gi slusham sovetite od doktor Tashe. Najprvo mestopolozbata na plodot bese vo desniot rog skroz gore no posle edna nedela po primanjeto na prolutex inekciite plodot se smesti podolu i doktorot bese mnogu zadovolen vo mestopolozbata. Vie sto terapija primavte vo prvata bremenost za vakviot tip na matka?
   
 10. izmislena

  izmislena Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2014
  Пораки:
  1.657
  Допаѓања:
  2.315
  Пол:
  Женски
  Истиот проблем го имам и бремена сум 16 недела. Јас отстранував преграда пред 1 година, но после 9 месеци на ХСГ ми видоа дека лузната од операцијата зараснала пак како преграда. Додека договоривме втора хистероскопија да се отстрани пак преградата - јас останав бремена. Бременоста ми ја води д-р Хаџи Лега од Ремедика и на секоја контрола ми вели - не се секирај, има доволно простор каде да се развива бебето. До сега фала богу немам проблеми, имав кафеав исцедок но не го поврзуваа со преградата. Примав пролутекс и сеуште примам утрогестан, забранети ми се сексуални односи, препорачано ми е мирување и ми кажаа дека најверојатно ќе треба да се породам со царски рез.
  Тоа е моето искуство со преградата, инаку иако д-р ми вели дека е ок, јас сум преплашена по ова прашање и цело време мислам дека таа преграда ќе го попречи растот на бебето...
   
 11. Nina. 1992

  Nina. 1992 Активен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2016
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  I jas se nadevam I se tesham so ova shto mi go pishavte I vie. Doktorot mi potencira deka imal mnogu vakvi pacientki. Imalo mnogu so rodile I donosile bez problem am a imalo I so dobile spontan. Do Sega e zadovolen od mojata situacija. Terapijata e iskreno skapa, I ne moze bas sekoj da si ja dozvoli. Jas oddvoiv i skrativ od drugi raboti samo da bide se kako so treba. Jas znam deka ima resenie i doktorot mi go kaza toa. No ne mozam da se tesam so toa, zdravje za vtoro bi si napravila histeroskopija no sakam i ova da si go rodam.
   
 12. elena.mak

  elena.mak Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  1.664
  Допаѓања:
  11.443
  Примав Пролутекс, утрогестан кој од време на време го менував со криноне гел по препорака од доктор. Примав и прогестерон депо, ама не се сеќавам точно колку време, мислам дека беше до крај. Се знае дека е или-или со ваква матка, ама почесто се раѓаат страви бебиња отколку што се спонтани. Мора да сте позитивни затоа што тоа е пола труд, верувајте на паталец. На почеток бев испаничена, имав два спонтани пред тоа од Х причини. Брзо се смирив, и бев најпозитивната трудница на свет и покрај сите проблеми. Ете сега имам здраво и право, весело тригодишно девојче. :) За син ми пак без преградата, песма лета беше.
   
 13. izmislena

  izmislena Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2014
  Пораки:
  1.657
  Допаѓања:
  2.315
  Пол:
  Женски
  Терапијата не е скапа во однос на терапијата која ја примаат жените со вештачко оплодување... Само со добра мисла и ќе поминеме во најдобар ред
   
  На alisijad му/ѝ се допаѓа ова.
 14. alisijad

  alisijad Популарен член

  Се зачлени на:
  1 март 2015
  Пораки:
  3.305
  Допаѓања:
  6.739
  Пол:
  Женски
  veruvaj ova sto ti go primas e nisto vo sproedba so parite sto gi davaat zenite koi odat na asistirana reprodukcija, skap e krinonot i proluteks ama pak ke recam nisto vo sporedba so ostanatite lekovi.
  Inaku zamena za krinonot e utrogestanot, zamena za proluteks e progesteron depo, jas gi primav niv do krajot na bremenosta, isto imav rizicna bremenost. Progesteron depo edna inekcija e okolu 94 denari i se prima na 4 do 7 dena, za razlika od proluteks koj sekoj dnevno se prima.
  Utrogestanot e 440 denari i edno kutice e za okolu nedela dena.
   
  На Маја Т и izmislena им се допаѓа ова.
 15. MilaP

  MilaP Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2015
  Пораки:
  2.150
  Допаѓања:
  53.127
  Пол:
  Женски
  Ne se vazni parite i duplo da treba da dades vazno da ispadnis od bolnica so polni race.
  Jas ispadnav dva pati so prazni...
  A bi gi dala site pari sto gi imam..i jas i mnogu drugi na forumot..
   
  На joy1, Ninichka, izmislena и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. Nina. 1992

  Nina. 1992 Активен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2016
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Lele ist slucaj sme znaci. Jas mnogu se nerviram za toa ama ne iskazuvam. Ti go posakuvam ona sto si go posakuvam i sebe si. Kolku gi kupuvas vo skopje prilutexot? Jas vo Bitola skoro 4000 7 inekcii. Sega plus gelot go primam poradi prekrvaruvanjeto 2500 e.
   
  На izmislena му/ѝ се допаѓа ова.
 17. izmislena

  izmislena Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2014
  Пораки:
  1.657
  Допаѓања:
  2.315
  Пол:
  Женски
  Prolutex primav samo vo 6 i 7 nedela. Gi kupuvav po 560 denari,ista e cenata sekade. A krinon ne koristam, tuku utrogestan - sega 2 dnevno. 440 denari e za edna nedela ima...ke izgurkame ne se sekiraj. Kaj mene matkata ne e dvoroga, mala e momentalnata pregrada sto ja imam. A taa sto ja otstraniv mi bese skoro 4 cm i mi ja imase napraveno matkata srcevidna,no ete sea me ubeduva doktorot deka bebeto od start si e ubavo namesteno i deka ke se razviva ko sto e red... so lesno neka e,a za pari ne se sekiraj,se naogaat sekogas za vakvi raboti.
   
 18. Nina. 1992

  Nina. 1992 Активен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2016
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  A vitamini primase nekakvi? Jas do vcera pregnazon a od denes pregnazon complete plus folna
   
 19. alisijad

  alisijad Популарен член

  Се зачлени на:
  1 март 2015
  Пораки:
  3.305
  Допаѓања:
  6.739
  Пол:
  Женски
  vitamini ko vitamini, site ista funkcija imaat nemaat nikakva povrzanost so problemot sto go imas :) druga e nivnata namena.
   
 20. Nina. 1992

  Nina. 1992 Активен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2016
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Ko bel den mi e jasno :) no sakav da znam , ednostavno me interesira !