1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Декубит (Васкуларна деменција)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од MMileska, 8 јануари 2014.

 1. MMileska

  MMileska Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2012
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  2
  Zdravo imam roditel koj boleduva od vaskularna demencija i e nepodvizen. Prv pat ni se pojavi rana na kolkot koja mi rekoa deka se vika dekubit, bi bila mnogu blagodarna dokolku nekoj ima informacija ili iskustvo so toa.Sto da koristime za da se zatvori ranata...lekovi oblogi nesto
  Odnapred Blagodaram
   
 2. viki-dete

  viki-dete Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2013
  Пораки:
  686
  Допаѓања:
  765
  Пол:
  Женски
  Dekubit

  Декубитусот се вбројува во физичките компликации на болниот во текот на болеста. Тој се јавува кај неподвижни луѓе кои ретко ја менуваат својата положба. Тој всушност претставува патолошки процес кој се карактеризира со некроза на мекото ткиво.
  Лекувањето е конзервативно и хируршко. И потребно е конзилијарен преглед т.е мислење на хирург, дерматолог, интернисти, физијатри. Самото лекување може да трае подолго. Спречете појава на нови рани со често менење на положбата, како и често менење на постелнината и избегнување на набори на постелнината. Истотака да се користи храна богата со протеини и витамини за зајакнување на имунитетот.
   
 3. srcence1607

  srcence1607 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2012
  Пораки:
  2.362
  Допаѓања:
  2.471
  Пол:
  Женски

  доколку не е зафатено ткивото и не некрозирало веќе, пробајте со антисептични спрееви да дезинфицирате и бетадин и газа стерилна , може и облоги со Аcidi Borici 3% , обавезно менување на положбата на 2 часа, менување на постелнина, да нема набори на постелнината и облеката, трошки било што што би предизвикало физичка неудобност, редовна хигиена на телото, масажа со алкохол на другите предилекциски места како: петите, делот меѓу кичмата и задникот, лактите, тилот итн. Може да поставите антидекубатори: ѓевречиња од вата ги викаме ние еве и слика од нив, моеш по аптеките да побараш или дома од памук да направиш и со завој да го обвиткаш да дое како ѓеврече.
  Ако раната зафатила веќе ткиво, или некрозирало-тоа мора хируршки да се излечи со отстранување на мртвото ткиво и кожа.
   

  Прикачени фајлови:

 4. MMileska

  MMileska Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2012
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  2
  Fala za pomosta malku ni e tesko so vrtenjeto bidejki toj nerazbira povtorno za minut se vraka na starata poza, mozebi taa i mu e najzgodna bidejki mu se zakrzlaveni nozete i nemoze da se ispravat, mrda postojano i denje i noke.
   
 5. Maroon5

  Maroon5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2012
  Пораки:
  1.068
  Допаѓања:
  936
  А во кој стадиум е декубитусот?
  Мора значи мора да се менува положбата барем на 2 саати :(
  Масажата со алкохол предизвикува вазодилатација на крвните садови и се подобрува циркулацијата, исто така алкохолот ја дезинфицира кожата и ѓи уништува микроорганизмите и ја суши кожата.
  Исто така, можете да му давате и храна богата многу со протеини, витамини.
  Еве ти една слика како изгледе декубитус:
  [​IMG]
   
  На MMileska му/ѝ се допаѓа ова.
 6. LusySkyDiamonds

  LusySkyDiamonds Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2013
  Пораки:
  784
  Допаѓања:
  818
  И ние го имаме истиот проблем. Мојот татко веќе 3 години ја има раната, но неговата е веднаш над задникот и оди потешко, бидејќи постојано доаѓа во контакт со фекалии. Бидејќи вашата е на колкот ќе оди полесно, сака многу голема хигиена, редовно миење, чистење менување на секои два часа на положбата на телото, па доколку може и вертикализација би било супер. Постои декубитен душек и перница за кога седи во количка, скап е доста, но помага. Исто така има и налепници со сребро, тие се исто така скапи, но помагаат. Искрено, многу е тешко, но мора да издржите и да му помогнете на човекот. Ако имаш дополнителни прашања за лекови или поддршка пиши ми ќе те информирам за се што ти треба.
   
  На MMileska му/ѝ се допаѓа ова.
 7. MMileska

  MMileska Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2012
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  2
  Fala vi povtorno mnogu
  Sega ranata mu e kako puknat pluskavec a sabajlevo majkami rece i pozadi kaj zadnikot dolu bidejki e mnogu slab koskata mu e ispapcena i tamu pocnale kako pluskavci da pukaat. I tatkomi e 3 god vo krevet no ova prv pat ni se slucuva. Denes zemav edna krema mi rekoa Solkoseril neznam dali e efikasna ako znaete za nekoja druga podobra i
  p.s. zemavme i lepenki Aquacellfoam se vikaat ama neznam sega na rana dali se stavaat ili otposle
   
 8. MMileska

  MMileska Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2012
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  2
  Fala LusySkyDiamonds
  Dokolku imas i drugi soveti biti bila blagodarna
   
 9. tace73

  tace73 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  1.392
  Пол:
  Женски
  Јас на свекрва ми и ја излечив со едни газички Алгодерм, целите се натопени во мелем. Раната и беше над десната страна на задникот, со големина од 10-тина центиметри, на краевите и со гној. Најпрвин ја дезинфицирав со бетадине и потоа ја ставав газичката со мелемот, а најодозгора ставав чиста газа со памучен, тенок фластер. Газата со мелем може да стои и 2 дена. За неполни три недели раната сосема се затвори. Газичките алгодерм ги има во апетката Молика во Кисела Вода, во други аптеки не сум прашала. Ги продаваат и на парче и едно парче беше околу 33-35 денари.
   
  На MMileska му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Maroon5

  Maroon5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2012
  Пораки:
  1.068
  Допаѓања:
  936
  А дали има несоница, јаки болки и температура?
   
 11. corto.maltese

  corto.maltese Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2013
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.027
  Пол:
  Машки
  Во ветеринарната медицина против декубитуси има еден супер ефикасен маст Флогоцид. Лично сум се уверил во тоа како ефикасно делува кај животни. Нема никакви последици ако се користи и на луѓе. Сигурен сум дека ќе помогне. Не е скап и би требало да го има во сите ветеринарни аптеки. Во комбинација со некој антибиотски спреј успешно ќе ги снема раните.
   
 12. LusySkyDiamonds

  LusySkyDiamonds Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2013
  Пораки:
  784
  Допаѓања:
  818
  Види, некогаш лекот е и во нешто поедноставно. Дали си слушнала за некои инекции на база на алое вера?Нас и тие ни ги препорачаа, но не сум ги нашла кај нас. Во ред е солкосерил маста и лепенките. Тие ќе помогнат, секако ќе ги ставате еднаш дневно откако раната убаво ќе се исчисти со бетадине. И на татко и раната му е до коска, но полека се затвора. Голема беше како две шаки и длабока до бутната коска. Сега е колку орев, длабока е но тешко оди заздравувањето ти кажав од која причина.
   
 13. tace73

  tace73 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  1.392
  Пол:
  Женски
  Ние го пробавме и Флогоцид, чини околу 200 и некој денар во ветеринарните аптеки, но Алгодерм повеќе ни помогна. Инаку знам многу луѓе што баш од Флогоцид многу се фалат. Веројатно како и за се друго, зависи од човек до човек.
   
 14. MMileska

  MMileska Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2012
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  2
  Болки нема мислам бидејки незнае да каже само вика дека го чеша а несоницата ни е веќе нормална некогаш неспие со денови па после спие по цел ден ама како сто велат невропсихијатрите тоа било нормално. Температура нема фала богу...
   
  На Maroon5 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. LusySkyDiamonds

  LusySkyDiamonds Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2013
  Пораки:
  784
  Допаѓања:
  818
  Аквацел (ги вади бактериите од декубитот) и Аквацел пена (помага во создавање на ново ткиво) тоа сега најново купивме и резултатот е одличен, раната значително се намалува. Имаш во Промедика. Почнете со третман со нив, мислам дека ќе бидете задоволни.
   
 16. MMileska

  MMileska Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2012
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  2
  Ги земавме газичките Алгодерм и фала богу за еден ден веќе имаме подобрување се надевам дека скроз ќе се затворат.
  Фала од срце
   
 17. Miki992

  Miki992 Нов член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2017
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Zdravo i jas imam prasanje ako za sovet, majka mi e nepodvizna i pred 2 meseci i izleze dekubitna rana na karlicata nad zadnikot, ni preporacaa sprej Argogen go koristam 2 pati na den pred toa cistam so hidrogen i fizioloski no kako sto gledam nema nekoi rezultati, a eve pred nekoj den nad ranata pocna da i crnee kozata doktorot vika toa e nekroza i e normalno. A ranata vekje i e dlaboka recisi do koskata, od iskustvo da mi preporacate sto da koristam?
  Vi blagodaram mnogu
   
 18. utreenovden

  utreenovden Нов член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2017
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Vo Skopje nosat od Bugarija edna krema, se vika Vishnevski, mislam cini 250-300 den. Od nea velat ranite zarasnuvale. Moze da se poraca na mail ppskopjemk@gmail.com - ja ima na Facebook stranata "Prva Pomosh", no ne znam za kolku vreme gi isporacuvaat do Skopje. Inace, vo apteka vo Skopje ima sprej Silben nano (prethodno ranata se cisti ili so Octenisept sprej - se ceka 1 min. da se isushi, i potoa se prska od sprejot, ili so Betadine tecnost za dezinfekcija, i potoa se prska od sprejot). I ubavo e ako moze da i ja menuvate polozbata vo tekot na denot. Pozdrav,
   
 19. fairy88

  fairy88 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  1.463
  Допаѓања:
  7.224
  [​IMG]


  Јас моментално на работа преврзувам секојдневно декубитус кај една жена која го има на делот кај што е опашката.Длабочина 4 степен, може комотно мојата тупаница да ја збере внатре.
  На нејзе и е препишана терапија со овие перничиња кои одржуваат влага и ја чистат раната одвнатре.Едно до две се става,зависи што голенина ќе се земат.
  Моите колеги многу ги фалат и биле многу ефикасни за лечење на длабоки декубитуси.Само што се скапи.

  Процесот на зараснување е долг и може да трае со месеци.

  Сепак пред да нарачаш советувај се со стручно лице дали би и одговарало на раната на мајка ти....и посакувам побрзо да оздрави.
   
 20. Katty52

  Katty52 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2017
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  344
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите. Сакав да ве прашам во врска со спрејот Алгодерм. Мајками денеска се јави да го порача за сестрами којашто има 14 години, неподвижна е и има декубит скоро 5 години на грбот. На почетокот раната и беше за никаде но минатата година ја однесовме на геријатрија и таму ја средија се и сега ние ја преврзуваме раната баш како што ни кажаа. и почна да и се затвара и плитка е сега одлична е само што процесот е премногууу спор. За овој спреј велат како наводно дека за брзо време ја затварал раната скроз. Е сега бидејќи мајками користеше овие 5 години речиси сто разни средства де флогоцид де солкосерил или како и да беше. Па со јодови. И затоа сакав да ве прашам мислење и искуство за овој спреј Алгодерм. Дали е ефикасен или џабе и тој ќе биде.. Фала однапред