1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Демисексуалност

Дискусија во 'Секс' започната од Amellie13, 30 јули 2018.

 1. Amellie13

  Amellie13 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  3.507
  Допаѓања:
  51.323
  Пол:
  Женски
  Претходно мислење што го напишав ме инспирира да ја отворам темава, а и колку што проверив немаше ваква тема. :)

  Сте слушнале ли за демисексуалност? Дали можеби вие сте демисексуалец?
  Демисексуалноста е состојба каде личноста не може да почувствува сексуална привлечност кон друга личност се' додека не формира силна емоционална врска со истата. Терминот „демисексуалец“ доаѓа од ориентацијата што е на половина (demi значи половина) помеѓу сексуалец и асексуалец.

  Овој термин во никој случај не значи дека демисексуалците имаат нецелосна или полуцелосна сексуалност, ниту пак значи дека сексуална привлечност без емотивна поврзаност е потребна за целосна сексуалност. Демисексуалците не сакаат да апстинираат, тие едноставно не чувствуваат сексуална привлечост пред да се формира блиска емоционална врска.

  Важно е да се потенцира дека оној кој е демисексуалец не чувствува примарна сексуална привлечност, која вклучува физички изглед и карактер, туку секундарна сексуална привлечност која произлегува од врската, обично романтична или од блискоста која ја има личноста со друга личност.
  На ова може да се додаде родова ориентација како „деми-хетеросексуалност“.

  Јас лично сум била демисексуалец пред да го знам тоа, т.е. пред да знам дека овој термин постоел. Со дечко ми не сакав да имам сексуални односи пред да се зближам што е можно повеќе со него, што е уште еден доказ дека сум демисексуалец (или деми-хетеросексуалец, бидејќи ова може да важи и кај личности кои ги привлекуваат личности од ист пол). Тој тоа го разбираше и не му претставуваше проблем да го прифати. :)

  Што мислите вие за ова? Дали вие или некој што го знаете е демисексуалец? Кои се вашите ставови во врска со ова?

  [​IMG]
   
  На VictoriaSan, theowndemon, piglet1 и 15 други им се допаѓа ова.
 2. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.941
  Допаѓања:
  7.867
  Оо еве ме мене .. Види види модерен термин имало а и не сум знаела дека постои а сум таква. Фала на просветлувањето.
   
  На AliciaSilver, VictoriaSan, piglet1 и 6 други им се допаѓа ова.
 3. David.wp17

  David.wp17 Активен член

  Се зачлени на:
  22 август 2017
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  51
  Пол:
  Машки
  Masko sum a takov sum. Takov stanav so tek na vreme...
   
  На Desi1991k, VictoriaSan, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.087
  Допаѓања:
  163.424
  Пол:
  Женски
  Малку претенциозно и помодарски изгледаат стручниве поими, ама да, како во сапиосексуалност - така и во ова можам да речам дека се пронаоѓам.
  Мислам, и естетски изгледот ми има улога, посебно еве онака кежуал некој што е позната личност (а не ни знам многу за него) може да ме „напали“ на слика - ама во реалноста, многу ми е важно и интелектуалното и уште повеќе емотивната приврзаност.
   
  На Плавуша123, piglet1, Joi и 11 други им се допаѓа ова.
 5. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  5.082
  Допаѓања:
  27.321
  Мислам дека и јас спаѓам тука ама не сум сигурна:?:
  Онака може некој да ми е физички убав и со тоа да ме привлече, ама само колку да ми се допадне, но ништо повеќе не може да се случи се додека не стекнам цврста доверба во него и изградам емотивна врска.
   
  На Someonespecial, Joi, Amellie13 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.686
  Допаѓања:
  283.141
  Обратно од ова сум.. знаеме сите.
  Амели ме научи на нов тремин :)
   
  На EvAngelos, Amellie13 и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
 7. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.941
  Допаѓања:
  7.867
  Па што има врска што и да си. Луѓе сме сите различно гледаме на полето секс и не се оптеретувај, плус никој тука не те знае во реален живот со реално име. Тоа и ми е најдоброто нешто на форумов, никој не би требало да глуми лудило и да се правиме светци :)
  Ме нервираат осудувањата кои се ептен присутни но сепак не би требало многу да допираат до нас нели?
   
 8. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.686
  Допаѓања:
  283.141
  Не се оптеретувам, си кажувам :)

  п.с. за другите да се оптеретуваат :devil:
   
  На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
 9. simonka93

  simonka93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  3.192
  Допаѓања:
  72.144
  И јас спаѓам во оваа група

  Некој може да ми е убав и да го гледам со саати без да посакам секс со него, може да ме привлече само да го запознаам
  Морам прво да стекнам доверба, па да се препуштам
   
  На shz, poenta, cresa-jagoda и 7 други им се допаѓа ова.
 10. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  5.177
  Допаѓања:
  28.366
  Пол:
  Женски
  Уште едно во низата измислени работи за стрејт луѓето да се чувствуваат уникатно. :D Не е ова вистинска сексуалност, ниту пак мислам дека треба да зазема место во ЛГБТ заедницата, затоа што не опфаќа ни ист пол, ни број полови.
   
  На Ketchup, MarigoldA, LoneWolfGuy и 15 други им се допаѓа ова.
 11. RoseRain

  RoseRain Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2018
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  1.678
  Пол:
  Женски
  Целосно се согласувам со @Lella .
  Сосема непотребен термин според мене. Кажи си не сакам да имам секс со личност со која не сум приврзана и доволно е. Во последно гледам од се сексуална ориентација се прави, иако и не е баш ориентација туку некој вид на асексуалност.

  Лично и јас треба да се приврзам со некој емоционално пред се ама не би да комплицирам повеќе.
  Што би кажала? Деми, сапио, би жена?
   
  На CoverGirl10, crimson, Someonespecial и 4 други им се допаѓа ова.
 12. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  4.303
  Допаѓања:
  19.568
  Пол:
  Женски
  Демисексуалност постои ама спаѓа во ЛГБТ заедницата само доколку личноста е хоморомантик, биромантик и сл.

  Инаку спаѓа во спектрумот на асексуалност и е многу подлабока сексуалност отколку „не му давам додека не го засакам“. :|
   
 13. Joi

  Joi Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2014
  Пораки:
  606
  Допаѓања:
  1.992
  Се согласувам со @Lella и @RoseRain . Не мора ама баш за секоја лична преференца и карактеристика да се измислува род или сексуалност. Нема потреба од толку етикети.

  И да, по дефиниција сум демисексуалка. Не ми се допаѓа терминот бидејќи имплицира некоја половичност. Само бидејќи не можам да имам односи со некој што не го сакам не значи дека сум помалку сексуална или на спектар на асексуалност.
   
  На honest girl, Bender Rodriguez, zhap4e и 4 други им се допаѓа ова.
 14. simonka93

  simonka93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  3.192
  Допаѓања:
  72.144
  Абе остајте не' да се радуваме дека сме посебни :wasntme: :D
   
  На Someonespecial и RoseRain им се допаѓа ова.
 15. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.549
  Допаѓања:
  19.446
  @theowndemon Деми, they're talking about you. :bandit: :D

  ..Етикетите се потребни заради сексуална одредба. Концепцијата за демисексуалност не се вклопува во ниту една од нив, од причина што ако одиме по таа логика, секој втор или трет пар кој е во романтична или сериозна врска ќе може за нивната врска да каже дека е заснована по дефиницијата за демисексуалност, а тоа е апсурдно.
   
  На Bender Rodriguez, Joi, theowndemon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. MagsDestiny

  MagsDestiny Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  2.300
  Допаѓања:
  18.006
  Пол:
  Женски
  Баш пред некој ден прочитав нешто, во полза на темава ќе го преведам тука:
  Веќе е крајно време личните, физички преференци да престанат да се претставуваат како сексуалност. Ако ве привлекуваат високи луѓе не сте „акросексуалци“. Ако ве привлекуваат луѓе со зелени очи не сте „виридиокуласексуалци“ или некој таков новоскован збор.
  Едноставно, дозволено ви е да кажете дека ве привлекуваат високи момци со зелени очи или како и да е.
  Ама, така нема да се чувствувате супер уникатно и посебно, а?


  Еве, и јас сум една од тие личности која не сака никаков интимент контакт со личност со која предходно нема остварено подлабока емоционална конекција и на која не и верува бар малку. Дали тоа значи дека и јас спаѓам под спектарот на некоја нова супер кул сексуалност? Не, стрејт ес ен ероу сум. И доволно ми е тоа.
   
  На lovestoneddd, poenta, CoverGirl10 и 8 други им се допаѓа ова.
 17. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.569
  Допаѓања:
  9.814
  Пол:
  Машки
  аиии што ли нема да измислат во плеадата на сексуални ориентации, пардон, дезориентации.
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 18. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.916
  Допаѓања:
  51.090
  Пол:
  Женски
  Резултатов на google вика има 63 genders денес, a сексуални ориентации имало 17.

  Јас сум збунета.
  Шо ме тераше да гуглам how many genders/ sexual orientations are there; може ќе откријам дека сум била во заблуда за досегашниве мои.
   
  На Tatjana95, honest girl, EvAngelos и 6 други им се допаѓа ова.
 19. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.686
  Допаѓања:
  283.141
  Зошто па да нема посебен збор за се'?
  Не мора да пишуваш објаснување за нешто, ако има еден збор, кој го дефинира нештото.

  Богатството на еден јазик, се рачуна по тоа колку зборови има.
   
  На VictoriaSan и Amellie13 им се допаѓа ова.
 20. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.623
  Допаѓања:
  32.775
  Пол:
  Машки
  Постои една клучна разлика која повеќето љубители на новокомпонирани сексуалности ја занемаруваат – не е исто да сакате да бидете со паметна, интелигентна личност и интелигенцијата буквално да ве возбудува сексуално, како што не е исто да сакате да се запознаете подобро со некоја личност и да се поврзете со неа пред да имате секс и тоа да не чувствувате апсолутно никаква физичка привлечност кон личност пред подобро да ја запознаете и остварите некаква емотивна поврзаност.

  Значи, во прашање се лични преференци при изборот на партнер, свесен избор во склад со нашиот карактер, ставови и размислувања, а не несвесен сексуален нагон, порив кој е контролиран од нашата биолошка природа.

  Од овој аспект, би рекол дека демисексуалноста е реална исто колку и сапиосексуалноста – да не речам, ич. :D

  Муабетиве за разно-разни сексуалности ме потсеќаат на некои од мислењата во темата за фетиши, каде има ствари како „фетиш ми се момци со брада, мускулести раце и зелени очи“. Well sorry, ама тоа не е фетиш. :D

  Потполно се слагам со @Lella дека демисексуалноста, како и многу други од напливот на нови „сексуалности“, се измислени, најверојатно со цел некој да се осеќа (по)посебно, без апсолутно никаква биолошка или научна позадина. И морам да кажам, ако вашата сексуалност, без разлика дали е вистинска или измислена, е единственото нешто што ве прави да бидете посебни или поинакви од другите, that’s kinda sad.
   
  На Someonespecial, Scott Weiland, Tatjana95 и 10 други им се допаѓа ова.