Депигментација на флеки на грб

Дискусија во 'Тело' започната од urban, 12 февруари 2019.

 1. urban

  urban Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2011
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  3
  Здраво девојки,

  Дали некоја од вас знае каде во Скопје може да се направи депигментација на флеки на грб. Од акните кои ги имав на грбот за време на пубертот ми останаа кафени дамки (пигментирани делови).
  Дали некоја од вас има сличен ваков проблем и како го решавате?

  Фала однапред :*
   
  На kankus му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Kjara15

  Kjara15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2017
  Пораки:
  658
  Допаѓања:
  453
  Пол:
  Женски
  Јас имам таков проблем. Цел грб ми е со флеки од поранешни акни, но и постојано ми испаѓаат нови акни црнки. Срам ми е да се соблечам на купаќи боди. Исто така и градите ми се преполни со црнки и имам по некоја црнка на стомакот и флеки од акни .Ве молам ако имала некој ваков проблем да сподели искуство.
   
 3. urban

  urban Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2011
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  3

  Тотално исто и кај мене. Од останати флеки целиот грб и деколтето ми се шарени и тотално ми е срам да се соблечам по купачи ;(
   
  На Kjara15 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. honest girl

  honest girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2015
  Пораки:
  444
  Допаѓања:
  1.655
  Пол:
  Женски
  Po dermatoloskive ordinacii da vidis, dr. Ancevski itn.
   
 5. urban

  urban Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2011
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  3
  До сега сум била кај Др. Горица, Др. Самоникова и Дерма естетик но никоја од овие не нуди избелување. Да, пробавме со овошни киселини неколку пати ама јас не видов резултат од тоа
   
 6. honest girl

  honest girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2015
  Пораки:
  444
  Допаѓања:
  1.655
  Пол:
  Женски
  Epa vo toj slucaj izgleda ne moze izbeluvanje isto kako i pegite sto ne mozat da se ostranat. Najdobra opcija e da se prifatis takva povekje psiholoski ti e problemot otkolku estetski.
   
 7. ana992

  ana992 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2014
  Пораки:
  202
  Допаѓања:
  3.913
  Во Систина да се консултирате,дермабразија се вика тој третман може и во државна клиника да го прават ама и тоа е со овошни киселини мислам.
   
 8. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.462
  Допаѓања:
  798
  Jас имам и многу ме чеша ми дава масти за ублажување на чешавицата ама ништо не ми помогна ,ако знате било каков лек пишете
   
 9. urban

  urban Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2011
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  3
  Микродермоабразија? Да да го имам правено тоа. Јас на интернет читав има нешто со ласер и со некој ултразвук но, изгледа кај нас го нема тоа
   
 10. sofija014

  sofija014 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2013
  Пораки:
  609
  Допаѓања:
  3.519
  И јас сум со акни низ телото. Последниве години помалце од порано но ги има, едно време мачкав една крема на а-дерма во тенка туба беше и ми го намали црвенилото. Ми ја имаше препорачано дерматолог. Со текот на годините јас се помирив со тоа дека нема да имам убава чиста кожа на грбот, рамениците и деколтето ама си се прифатив таква и не се кријам више, a и во лето од солта и сонцето ми се чисти многу кожата. Јас само сакам да прашам вие што имате акни и митисери на грбот и рамениците со што се туширате со обична купка или? Бидејќи за многу брзо време кожата ми е масна пак.
   
 11. urban

  urban Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2011
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  3
  Јас грбот најчесто го мијам со некој скраб и со луфа. И дополнително увидов дека ми е подобро кога секој ден пред спиење го чистам грбот до некој лосион.