Депилатор

Дискусија во 'Тело' започната од kate-the-great, 25 јануари 2011.

 1. kate-the-great

  kate-the-great Популарен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2010
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  1.827
  Не најдов тема на форумов на која конкретно се дискутира за депилатори па решив да отворам .
  Каков депилатор имате (која марка)?
  Дали сте задоволни од него?
  По колку време ви растат влакна после депилацијата?
  Која е цената на депилаторот кој го користите?


  Јас досега не сум користела депилатор во домашни услови -само на козметичар
  но скапо е ...
  4 месеци да одам на козметичар пари ќе дадам колку за депилатор
  Депилаторот барем ќе го користам неколку години дури не цркне :D
  Поекономично е.
  Но незнам каков депилатор да си купам :?:
  Може да ми препорачате некој?
   
 2. budala.sum-pa.sto

  budala.sum-pa.sto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  565
  Допаѓања:
  193
  Јас имам филипс со додаток за препони. Си се депилирам секој месец и ок ми е. Порано и препоните ги депилирав со него, ама ми се напраија многу поткожни :doh: и прекинав :)
   
  На Venera.13 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.547
  Имам депилатор на филипс и го имам некаде од прилика 5 години и сум мн задоволна. На почетокот кога почнав да се депилирам ме болеше а сега воопшто не ме боли
   
 4. tigerlady

  tigerlady Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  1.646
  Допаѓања:
  5.398
  јас за нова година си побрав и си добив депилатор филипс и досега (кратко време ама сепак) сум презадоволна
  не боли кога се депилираш туку пецка и далеку побезболно и поефикасно од обична депилација
  плус готова си за 10 минути а нема некоја посебна филизофија за чистење
  не се мисли купи си ова ти е најдобра инвестиција
   
 5. kate-the-great

  kate-the-great Популарен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2010
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  1.827
  Колку пари е депилаторот од Philips? :^)
   
 6. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.547
  Јас го купив 2000 ама како што кажав мн време го имама а цимерката го купи истиот од нептун мислам 1600 беше купи се нема да зажалиш вреди за парите
   
  На Osamena devojka и kate-the-great им се допаѓа ова.
 7. budala.sum-pa.sto

  budala.sum-pa.sto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  565
  Допаѓања:
  193
  Од 1700 нагоре, јас мојот 1900 го купив зошто има додаток за препони :)
   
 8. tigerlady

  tigerlady Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  1.646
  Допаѓања:
  5.398
  да и мојот беше таа дека 1900
  имаш и поскапи ама тие не вредат до толку
  филипс, барем според мене е доста солидна фирма
   
 9. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.828
  Пол:
  Женски
  Јас не ти препорачувам депилатор :x
  Јас неколку пати се имам издепилирано на овој начин, и ми се појавија поткожни колку ти душа сака.
   
 10. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.722
  Допаѓања:
  10.009
  Пол:
  Женски
  Јас го користам овој на Цептер.
  Го имам веќе 3 години можеби, и тогаш го купив за 130 евра. Сега е доста паднат, околу 100-тина евра.
  Депилаторот се полни со адаптер, и кога е полна батеријата може да се употребува така неприклучен на струја до 3 дена. Значи не е како тие на Филипс, да мора да биде уклучен во штекер.
  Има и брзини. ПОбрзо за ептен густите кратки влакна, и поспора за ретките(таа е најпогодна за рацете).  [​IMG]  Да не бидам мрчало, ама тие не Филипс се расипуваат за максимум 6 месеци. Имам другарки што купуваа ефитини депилатори од Филипс, и на крај секогаш завршуваат во салон, или евентуално во брзање кај мене за да го позајмат мојот.
   
  На Sandra1707, kate-the-great и mims-89 им се допаѓа ова.
 11. Bajaderka

  Bajaderka Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  323
  Допаѓања:
  339
  Philips Satinelle го имам веќе добри 7 години и не можам да се пожалам: Го купив од Бугарија во копмлет со фен и чинеше само 25 евра (навистина смешна цена).
  Инаку јас со што и да се депилирам ми растат премногу брзо влакната, така да за горе доле две недели сум пак за депилирање :worried:
  и да заборавив мене на почетокот ме болеше но минимално, сега само првите неколку влакненца и потоа не ме боли ич
   
 12. Sheron

  Sheron Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2011
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  6
  Мојот е на Браун го имам веќе неколку години и сум презадоволна. Мислам дека е многу по практично кога го имаме дома, закажување на козметичар |( па дали имало место, малце ми е комплицирано. Се депилирам на 2 недели, односно зависи некој влакненца што се поткинале побргу изрснуваат. Сеедно важно не одзима мн време, брзо е и не боли мн :?: односно зависи колку ти се јаки ако си се бричела претходно првите неколку пати ќе боли повеќе. позз
   
 13. kate-the-great

  kate-the-great Популарен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2010
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  1.827
  Вреди да се проба ,па ако ми се појават поткожни ќе престанам :!:
  Мислам дека не се појавуваат поткожни влакна кај секого ,зависи до влакното -неговата цврстина и до кожата.
  Ми се смачи на козметичар а и скапо е секој месец по 400 денари да давам а и обврска е да закажувам па да одам ,далеку ми е и слично .
  Пребарував на нет Philips и Brown се издвојуваат од другите депилатори како најефикасни.  Цената на Brown депилаторот? :?:
   
 14. ForeverYoung

  ForeverYoung Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  551
  Допаѓања:
  1.411
  За тоа дека брзо се расипуваат нема врска,јас го имам веке 2 години(многу често го употребувам)а познавам и неколку другарки што го имаат со години.Само ме нервира што многу е бучен,па најверојатно ке го сменам во скоро време.
  Не сум се депилирала со депилатор на цептер,ама верувам дека има разлика со оглед на цената.
  Ама дефинитивно можат да ти завршат работа и овие на филипс а ефтини се,околу 1600 го купив јас мојот.
   
 15. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.039
  И јас го имам депилаторот на цептер веќе 3-4 години, презадоволна сум од него, се депилирам секаде со него оснев на интимата :) тоа на козметичар.
  Влакната ми се толку многу изретчени и меки што не ми ни растат повеќе :) пресреќна сум за ова :)
  Со поткожните влакна немам проблем, не ми се појавуваат.
  После депилацијата цела кожа ми е нафрлана со црвени брунки но поминуваат за саат два, и за побрзо ако им ставам лед. :)
  Го препорачувам.
   
  На Sandra1707 и kate-the-great им се допаѓа ова.
 16. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.635
  Допаѓања:
  54.616
  Пол:
  Женски
  И јас го користев Цептер повеќе од три години. Го купив 75 евра, добро се сеќавам.
  Депилирањето боли само првиот пат, а траењето на мазната кожа е исто како после депилација со восок.
  Ќе го користев уште, ама го добив на подарок овој:
  [​IMG]
  и уште позадоволна сум, бидејќи има разни додатоци и со големиот се депилирам за многу пократко време, и кожата подолго останува мазна. Цената не му ја знам.
  Поткожни влакна не ми се појавуваат. Депилаторот мора да се користи правилно за да не се појават. Пример, со тој од Цептер се оди во насока на влакната (постариот модел беше спротивно), а со овој на Браун спротивно од растот на влакната. Треба да се држи нормално во однос на површината која се депилира.
  Јас депилирам раце, нозе (кога не ме мрзи, често знам и за бричот да се фатам :$ ), под пазуви... Единствено што не фаќам со депилатор е интимната зона.
   
 17. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  9.402
  Допаѓања:
  121.806
  Мене секој пат ме болело со депилатор,никогаш не се навикнав,а плус звукот ме убива.Само раце депилирам со депилатор и ништо друго,а плус...верувале или не...ми се појави од него како изгореница од триењето и тоа,јас спастрена се,дома ништо,утредента тргам на одмор,стигам таму после многу пат,се соблекувам и гледам кругче цело олупено,разлигавено,потемнето,ама буквално изгореница.А претходната вечер после депилацијата ме уби од печење,но имаше само црвенило и викам ќе помине...и уште имам белег.
  Никогаш веќе депилација со депилатор по нозе,препони,интима,а башка внатрешните влакненца.Мене бар болката ми е неиздржлива.
  Инаку имам Браун,како на Ливинг погоре.
   
  На wolf4e му/ѝ се допаѓа ова.
 18. AngelGirl

  AngelGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2010
  Пораки:
  263
  Допаѓања:
  78
  Јас имам депилатор на цептер можеби е веке 4-5години , задоволна сум од него се депилирам само на рацете и на нозите до колена со него бидејки нагоре многу ме боли исто како и на препоните но ги фака и најмалите влакненца . Инаку до скоро се деплирав со него и тоа редовно веке неколку години и многу ми се имаат изретчено влакната, ми подраснуваа на 3 недели некаде мислам , но сепак тоа е индивидуално.Во последно време многу ме мрзи со него да се се депилирам па знам да отидам и во салон или пак со бричот :$
   
 19. velesanka

  velesanka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  1.553
  Допаѓања:
  1.548
  јас имам ваков депилатор, ми го донесоа од Словенија пред 5 години и сум задоволна.. го користам редовно.. првиот пат премногу ме болеше, ама сега колку толку се навикнав, болката не исчезна сосема, туку многу се намали..
  мислам дека тогаш беше поскап, сега се многу намалени
  [​IMG]
   
 20. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.880
  Јас користам електричен депилатор на Браун, одличен е, веќе не чувствувам болка кога ги депилирам нозете, како масажа ми доаѓа. :)
  Инаку го користам и за раце и препони (до каде што почнува да боли). Сум се навикнала и немам мака. :)