1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депилација на нозе

Дискусија во 'Тело' започната од simona.7, 29 април 2013.

  1. simona.7

    simona.7 Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2013
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    11
    до сега не сум се депилирала но ги бричев нозете и влакната ми се многу густи и цврсти па бидејќи со восок се изретчуваат и стануваат помеки решив да си закажам кај козметичар за депилирање...и како боли ли првиот пат? :D знам дека мене ќе ме боли многу бидејќи до сега ги бричав ама тоа е :lol:
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. yeah

    yeah Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    64
    Е за тоа требало навреме да си мислиш :D ! Јас моите ги депилирам со депилатор засега добро е.
    Поздрав :e:
     
  3. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    па гледај да се пораснати влакненцата али не премногу за помалце да боли,е па малце нормално е да боли :^) ама првиот пат само потоа ке се навикнес :)
     
  4. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Какво бричење нозете ќе си ги запустите остај што влакното станува цврсто дебело и од едно место ти излегуваат по 3 влакна,и кожата станува катастрофална со мозоки со лузни од исеченици со проширени пори нозете станват одвратни години немам ставено брич на нозе употребувам депилатор или одам на козетичар кога како...
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. simona.7

    simona.7 Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2013
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    11
    знам дека не у убаво со брич...на нозете од 1 место излегуваат 3 влакна и се прават многу поткожни влакна ама еве страв ми беше да одам и сега полошо си направив... а има ли веза тоа што сум со менстуација оти некој велат ако си со менструација не оди чекај да ти помине па потоа закажи си...незнам каква веза има тоа ... дали повеке боли или што ?? :D
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Maya3112

    Maya3112 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    479
    Нормално дека ќе те боли,прв пат секогаш боли :lol: .
    Дека ќе има болка ќе има ти не си навикната како прво да се депилираш па сега и плус страв те фаќа а и грешка си направила што си се бричела :tmi: .Јас со години посетувам козметичар и влакната се изретчени :clap: .
    Зависи и кој дел од нозете ќе го депилираш - мене од колена надоле па ич не ме боли :)
    .
    И закажиси на козметичар сеа летно време барем нема да имаш мака секој втор ден со бричот,вака со депилација еднаш месечно и мирна глава не се замараш :rock: .
    Поздрав и со лесно :rofl:
     
    На Fancy_Nency 22 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. salonKALA

    salonKALA Активен член

    Се зачлени на:
    29 април 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    3
    многу е нормално кога имате месечен циклус повеќе да боли поради осетливоста која ја предизвикуваат хормоните, моја препорака е да се депилирате по завршувањето на месечнот циклус и тоа со ладен восок, кој како прво не може да се користи два пати т.е не може да се прецедува, како второ телото не претрпува шок од толина од што со текот на времето страдаат капиларите и многу се помали шансите кожата да се иритира и да има црвен точки кои траат неколку дена како резултат на отварање на порите кои ги предизвикува толинат, тоа е препорака за депилација на телото додека за интимната зона е подобра топла депилација, секако со чист восок кој пред вас ќе го фрлат во КАНТА, и топлиот восок за депилација на интимна зона како и за лице не се чува во големите топилки за восок кои имаат две комори за прецедување туку во мала топилка со една комора која нема можност за цедење!!! по завршувањето на третманот треба кожата да ви биде премачкана со гел кој е наменет за после депилирање, а не се АЛКОХОЛ кој ја суши кожата или пак недајбоже со бебешка пудра која по депилацијата ги запушува порите и недозволува кожата на природен начин да ги исврла токсините со самиот процес на потење. за се што ве интерсира слободно прашајте, ви стојам на располагање. :)
     
    На Fancy_Nency 22 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Имам светли и мнооогу ретки влакненца, така да во животов не сум правела депилација (а немам ни потреба) Можеби понекогаш само со добар брич ако сакам да сум мазничка скроз :lol: Имам другарки што одат на депилации со восок, али замарање било тоа, чекаат да раснат, па болело, плус пари :o среќна сум шо сум се родила ваква :)
     
    На Fancy_Nency 22 и BojanaLegija им се допаѓа ова.
  9. simona.7

    simona.7 Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2013
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    11
    си закажав за во сабота .. држете ми среќа :D
     
  10. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Штом на другата тема не добив одговор досега, тука ќе си прашам. Ленти за депилирање-без восок, каде би можела да најдам?
     
    На 12masima му/ѝ се допаѓа ова.
  11. phoenix204

    phoenix204 Активен член

    Се зачлени на:
    29 март 2013
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    17
    Јас првата депилација на нозе ја направив на 12 години и од тогаш само уште еднаш ги имам издепилирано. Воопшто не ме болеше а тоа што сте го напишале погоре за бричот не е сосема точно. Зависи од кожата. Јас нозете до колена ги бричам еднаш во неделата. Зима или лето, еднаш неделно - задолжително. Не ми е ништо тешко, влакната не се такви гнасни како што сте ги опишале! А за менструалниот циклус и јас имам забележано дека влакната не се отстрануваат лесно. Едвај ги бричам пазувите кога имам менструален циклус.
     
  12. Ketrin.Moon

    Ketrin.Moon Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2013
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    7.172
    Пол:
    Женски
    Девојки колку е отприлика депилација на нозе по салониве? Јас денес закажав 300 ми рече , ајде да споредам , сега се отвори салонот , а и јас до сега сама се средував па не знам како се движат цените? |(
     
  13. simona.7

    simona.7 Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2013
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    11
    јас си закажав за раце и цели нозе окулу 500-600 ден. е незнам точно
     
  14. simona.7

    simona.7 Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2013
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    11
    phoenix204 ние не кажавме дека влакната се гнасни туку кажавме дека се згуснуваат, од 1 место излегуваат по 3 влакна а и се појавуваат многу поткожни влакна....твоите ако се ретки не се појавува тоа ама кај тие што се густи е проблемот :/
     
  15. simona.7

    simona.7 Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2013
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    11
    ми помина депилацијата...ме болеше многу ама издржав :D :D
     
  16. D.i.a.M.o.n..D

    D.i.a.M.o.n..D Активен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2012
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    Здраво Феминки,како сте?:)
    Сакам да прашам нешто..Почнав да се депилирам со депилаторче(на нозете)но многу ме болеше,и оставив..Неколку од поблиските ми препорачаа крема за депилирање од козметиката на Галафарм:)
    Дали некој има испробано,па да ми каже? :?:
    Поздравче:* :hai:
     
  17. yeah

    yeah Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    64
    Види штом имаш депилатор немаш потреба од козметика :?: , не велам дека не боли ама прв пат и мене ме пецкаше и ме болеше после 2-3 депилирања нема ни да осетиш. ;) А ако имаш пак неиздржливи болки :worried: тогаш ќе мораш и козметика :makeup: ! Поздрав. :hai:
     
  18. D.i.a.M.o.n..D

    D.i.a.M.o.n..D Активен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2012
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    Уффф..Цркнав кога пробував со депилатор-.- Многу ме изнервира и оставив... Фала ти yeah за твоето мислењееее:* Поздравче:*
     
  19. simona.7

    simona.7 Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2013
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    11
    пробај на козметичар...јас влакната ги бричев скоро 1 година и ми беа многу долги и густи а јас и по природа сум си влакнеста хаха па издржав, сигурно ке издржиш, ќе те боли само првиот пат потоа не многу :D
     
  20. KocevaV

    KocevaV Активен член

    Се зачлени на:
    10 март 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Понеделик ке ги избричеш, среда влакна како на мајмун.. Ова депилаторот е раат. Јас го иам дома две недели не сум ги допрела нозете само од колената нагоре со брич, ме боли. А во врска со менструацијата, пред да ми дојде мене мн. ме боли и никако не можам ни да се чупам ни да депилирам раце или нозе. После 14 дена од коа ќе заврши као ништо да не осеќам.