1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дермапен или rf microneedling

Дискусија во 'Лице' започната од JovanovskaS, 17 февруари 2018.

  1. JovanovskaS

    JovanovskaS Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки,

    @presiosaP @blueberry93 @xxAngelxx @sexy.chocolate @Ana.brojka @mynameislove @SleepyBeauty
    Денес видов дека имате коментирано во врска со дермапенот во дискусијата за дерматолог, па ве тагнав, со надеж дека ќе започнеме тука дискусија :)

    Поради лузни и флеки од акни, за неколку дена сакам да почнам со дермапен третмани (најверојатно во Дермаплус кај Др. Коста), па сакам да ги чујам вашите искуства доколку некој правел до сега. Поконкретно:

    - Каде сте правеле, која е цената?
    - Дали некој правел rf microneedling? Слично е на дермапен, но дополнително има и радиофрекфенција
    - Колку време ви беше лицето црвено после третманот? Дали ви се лупеше?
    - После колку време почнавте да користите пудра?
    - Каква козметика користевте по третманот? Дали некој специјален продукт или како и претходно?
    - Кога ги видовте првите промени?

    Слободно споделете и нешто друго доколку ви паѓа на памет, а е корисно.
     
    Последна измена од модератор: 18 февруари 2018
  2. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    Здраво сум пишувала во темите за акни мои искустава ,но еве и овде ке пишам.За да дојдеш до дермапен најпрво треба лицето да ти биде чисто ( мислам на тоа да нема акни).Сум правела дермапрен околу 3-4 пати.Имам одлично искуство со дермапенот.Цената беше околу 2000 ден до 2015 год.Од тогаш не сум била сега незнам дали е покачено или не.Зборам за др.Коста Цветковик.Лицето после дермапенот не се лупи туку е црвено многу мене ме држеше 2 дена повеке не.Пудра користев веднаш кога ке ми помине црвенилото ако имам потреба некаде да одам.Од продукти за лицето си користев та што си ја користев.Пример користев ла роше ефаклер крем за лузни и гелот за миење на лицето исто од ла роше.Промените ги видов после 3 третман.
     
    На JovanovskaS му/ѝ се допаѓа ова.
  3. JovanovskaS

    JovanovskaS Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам :)
     
  4. Kathrynn

    Kathrynn Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    983
    Пол:
    Женски
    Здраво, јас направив три третмани дермапен кај Коста, и мене не ми даде резултати. Тогаш беше 2000 денари од третман, сега е сигурно поскапо. Инаку немав голем проблем со црвенило бидејќи немам чувствителна кожа, црвенилото ми се смируваше истиот ден. Не користев некои посебни продукти, ги користев истите од претходно.
     
    На JovanovskaS му/ѝ се допаѓа ова.
  5. bmvv1234

    bmvv1234 Нов член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Јас исто правев дермапен третмани кај др. Коста, но за жал не имав некое подобрување.
     
  6. JovanovskaS

    JovanovskaS Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    А колку третмани направи? Правеше после тоа дермапен на некое друго место или некој друг третман што ти помогна за лузните?
     
  7. xxAngelxx

    xxAngelxx Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    1.516
    Допаѓања:
    968
    Пол:
    Женски
    Јас дермапен правев исто кај доктор Коста Цветковиќ.
    Ефектот мислам дека зависи од длабочината на лузните, ако се работи за подлабоки лузни ќе треба повеке третмани, мислам дека најмногу 6 пати. Еден третман чини 2 000 денари.
    После секој третман, се чека 30 дена до следниот за да може да се ревитализира ткивото и да дојде до обнова на клетките на кожата. Јас бев црвена во лицето 3 дена, но после тоа ми се врати во нормала кожата и користев и пудра.
    Препорачливо е да се користи некоја крема за лузни, самиот доктор ќе ти препорача кога ќе те прегледа.
     
    На JovanovskaS му/ѝ се допаѓа ова.