Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Детелина со четири листа

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од clen1, 12 октомври 2017.

 1. clen1

  clen1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2016
  Пораки:
  208
  Допаѓања:
  197
  Пол:
  Машки
  Цело детство барав никогаш не најдов и пред некој ден ми текна дали е измислица? Заклучете ја темата ако мислите дека не треба да има таква тема но тука можеме да коментираме дали баравме и колку баравме дентелини кога бевме мали.
   
  На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Jane Lane

  Jane Lane Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  312
  Пол:
  Женски
  Па нормално дека постои-тоа е фактички мутација од обичната детелина.
   
  На Victorian, Gosh, Justicija и 4 други им се допаѓа ова.
 3. parksey

  parksey Активен член

  Се зачлени на:
  10 септември 2017
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  371
  Пол:
  Женски
  jas imam barano kako mala celo vreme i nemam najdeno a i ne ni znam nekoj sto nashol.
   
  На clen1 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  13.886
  Допаѓања:
  308.032
  Постои.
  Имам неколку исушени:)
  Обично пред испит ги барав за среќа да ми држат:)
   
  На Arthur, Victorian, Dust и 8 други им се допаѓа ова.
 5. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.941
  Допаѓања:
  61.508
  Пол:
  Женски
  Постои, имам еднаш најдено но не мислам дека тоа носи среќа. :)
   
  На LegallyBlonde13, Victorian, Justicija и 2 други им се допаѓа ова.
 6. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  10.509
  Допаѓања:
  133.064
  Пол:
  Женски
  Постои. :lol:
  Знам дека имав најдено една како дете, ја имав исушено и ја чував во тетратка, ама беше толку одамна што не знам дали воопшто ја имам сеуште. Немам одамна чепкано по детелини.
   
  На Arthur, Victorian и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 7. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  12.497
  Допаѓања:
  165.114
  Пол:
  Женски
  кога може ваква тема да постои, може и 4лисна детелина..
   
  На Nigredo Odor, JollyGirl, Feminka192 и 17 други им се допаѓа ова.
 8. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.463
  Допаѓања:
  7.824
  Пол:
  Женски
  Брат ми има преку 25 најдено и сите се пресовани. Јас не сум нашла ниту една, ама животот е пред нас, ама јас слабо гледам на далеку, уште послабо од блиску... ќоро пиле 8-|:rofl:.
   
  На martovsko cveke, Nigredo Odor, Arthur и 2 други им се допаѓа ова.
 9. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.135
  Пол:
  Женски
  Заблудата е дека таа носи среќа, а всушност треба веќе да имаш среќа за да најдеш нешто така ретко :D

  Никогаш не сум нашла, ама претпоставувам дека треба упорност за тоа. А можеби и се на истите места барав, па затоа.
   
  На Victorian, parksey, Justicija и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Yowannty

  Yowannty Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2012
  Пораки:
  7.195
  Допаѓања:
  125.486
  Пол:
  Женски
  Постои. Сум нашла неколку пати. :)
  Едит
  Лоша слика, пред доста години, од првите смарт телефони сликано, ама 4 листа се.. долго си ја чував :)
  IMG_5260.JPG
   
  На krEM4Eto, Arthur, Victorian и 6 други им се допаѓа ова.
 11. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.172
  Допаѓања:
  77.703
  Пол:
  Женски
  Постои и детелина со 5 листови, неколку пати имам наоѓано такви и ги чувам сите. Не за среќа, туку за спомен оти навистина се појава. :)
   
  На Arthur, Victorian, Justicija и 2 други им се допаѓа ова.
 12. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.978
  Допаѓања:
  31.976
  Пол:
  Женски
  Постои, моментално имам една таква детелина која си ја завиткав со селотејп за да не ми се скине и си ја носам цело време во новчаник со мене. Ја најдов оваа пролет во двор кај баба ми.
   
  На teteks и Justicija им се допаѓа ова.
 13. mal.ecka

  mal.ecka Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  6.896
  Допаѓања:
  95.081
  SAM_6217.JPG
  Ете ја во живо...имам најдено премногу над 50..оваа е најнова.
   
  На IAmPresident, martovsko cveke, Nigredo Odor и 17 други им се допаѓа ова.
 14. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.281
  Допаѓања:
  22.241
  Пол:
  Женски
  Имам само една најдено како дете :D кај комшија во двор сама ми се појави , не ја ни барав :D случајно свртев поглед натаму , а инаку човекот ја преправаше оградата па беше отворено :!: и покрај пат беше баш , па си зедов за слобода да појдам да си ја земам :D ја зедов и ја чував во една книга , ама дали е уште таму не знам :)
   
  На LadyInTheDark, Јаневски, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  4.696
  Допаѓања:
  34.680
  Пол:
  Женски
  Не верувам дека постои се дури не најдам
   
  На Arthur и parksey им се допаѓа ова.
 16. TheGirl23

  TheGirl23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2017
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  2.903
  Пол:
  Женски
  Постои.
  Имам најдено како дете, но за жал немам фотографирано.
   
  На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.844
  Допаѓања:
  26.136
  The Mandela effect...:drunk::drunk::drunk:

  :D
   
  На parksey, Someonespecial и CoverGirl10 им се допаѓа ова.
 18. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.007
  Допаѓања:
  162.959
  Пол:
  Женски
  Да, постои секако, генетска мутација е на трилисната, не е никаков мит :D
  Не дека нешто озбилно и цврсто верувам, ама многу симпатичен и убав спомен од детството е барањето по дворови на детелинка со четири листа :sun: Уште да најдев некоја... колку што памтам барем немам најдено :lol:
   
  На Nigredo Odor, CutePanda, Victorian и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  9.655
  Допаѓања:
  125.843
  Има и со 5 и со 6...имам најдено и такви.
  Интересна работа, порано во двор на купчиња ни никнуваше сама детелина. Една година во едното купче ама буквално секоја беше четирилисна, беше среќа да најдеш трилисна. Наредната година не се повтори чудото.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 20. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.133
  Допаѓања:
  12.926
  Пол:
  Женски
  i jas imam najdeno takvi detelin iehehee....