1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дете и починат родител

Дискусија во 'Дете' започната од flowergarden, 4 април 2016.

  1. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Ве молам за совет.. се работи за тригодишно детенце чија мајка е скоро почината. Како е најбезболниот начин да му се објасни на детенцето каде е мајка му, зошто ја нема.. и како понатаму. Благодарам
     
  2. _Sajmon_

    _Sajmon_ Активен член

    Се зачлени на:
    24 април 2016
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Zdravo, gledam deka nikoj ne vi odgovoril pa reshiv da vi pisham! Inace se raboti za PREMNOGU MALO dete na koe i da mu objasnish deka mamicka e vo oblacite sepak nema da sfati!
    Taka da probuvajte na tie nachini, deka majka mu e na nebeto so angelite, deka od tamu ke go cuva i ke go gledam! Sepak bolkara e PREGOLEMA i nezamenliva so nishto drugo, za dobroto na toa dete treba da se prati vo gradinka, treba poveke da iskaca so drugarcinja vo "maalo" ili na "ulica" da ne se osekja osameno a najstrashno od se e da NE SE ZATVORI VO SEBE! Od toa nazad nema i za ostanatite ke bide premnofu tesko! Zatoa potrudete se da ne se osekja osameno deka samo toa dete e bez majka objasnivajte mu, vikajte doma drugarcinja ili nosete go kaj drugarcinja! Vi kazuvam od iskustvo! So srekja :*
     
    На koritsaki, mami blue, sanjaeva и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.758
    Допаѓања:
    32.134
    Пол:
    Женски
    Јас имам починат родител. Бев основно кога почина мајка ми. Ми беше тешко. Сите наоколу со мајките, а јас сама. Сите подаруваа цвеќе за 8ми Март, а јас не можев да и подарам на мајка ми. Не беше покрај мене додека растев, учев средно, кога се мажев, кога се родија децата. А многу сакаше да чува внучиња. Иако знаевме дека се ближи крајот, сепак се надевавме дека ќе живее уште некое време.
     
    На Adidas888 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    2.570
    Допаѓања:
    9.896
    Пол:
    Женски
    Многу ми е жал душо, али тебе ти доаѓа утеха во тоа шо знаеш дека на небото имаш мајка која те сакала. Мојата уште е жива, и со години нема прашано дали иам за јадење или не, ме оставила како бебе и заминала, па барем да се потрудеше после тоа да биде мајка ама јок. За мене нема утеха, осеќам голема празнина некогаш, која незнам како да ја пополнам, сакам да имам човек до мене на кој би му кажала се и да знам дека ќе ме сака безусловно ама неам. Така живеам со години, и се навикнав веќе. Едно сватив, а тоа е дека како мајката никој друг нема да те сака, ни татко ни баби ни дедовци, а ако немаш мајка е тогаш си буквално сирак на овој свет.
     
    На Mother of 2boys, snegulkata, LiquidLuna и 1 друга личност им се допаѓа ова.