1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Детски родендени (идеи за игри, храна, декорација...)

Дискусија во 'Дете' започната од Angel-Adriana, 24 декември 2012.

 1. Angel-Adriana

  Angel-Adriana Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  1.085
  Допаѓања:
  555
  Дупла тема? Канта :)

  На внука ми е на 10 јануари роденден. Ќе прави 7 години. Е работата е сестра ми на еден ден пред тоа ќе оди на службен пат, мора.Јас имам уште 3 сестри и еден брат, 5 деца сме (а најстарата сестра оди на пат) Јас, my brother in law (се зезам секогаш така го викаме), моите две сестри, брат ми, моите родители, родителите од my brother in law, неговиот брат и девојката сакаме да и направиме роденден и да не се почуствува сама на тој ден бидејќи ја мајка и нема да е тука ќе направиме денски роденден и журка вечерта. Направивме листа на сите гости и отприлика се 25 деца.

  -Јас немам идеи ја игри со децата (за во стан), па ве молам искусни мамички кажете ми кои игри ги знаете?
  -Каква храна? Од каде да порачам торта???
  -Како да декорираме? Со балони и конфети сигурно тоа...


  ВЕ МОЛАМ СТАВАЈТЕ СЛИКИ ОД ДЕКОРАЦИИ, ТОРТИ, ХРАНА И СЛИЧНО, НО ВО СПОИЛЕР!

  ВЕ МОЛАМ ПОМОГНЕТЕ МИ, КНАП СМЕ СО ВРЕМЕ ИСТО ЗАРАДИ ПРАЗНИЦИВЕ!!

  Благодарам однапред! :*
   
  На Hortenzija му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Inna5

  Inna5 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2012
  Пораки:
  698
  Допаѓања:
  625
  Лп може да ти пишам?
   
 3. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.955
  Пол:
  Женски
  Зенски ајде да ја активираме малку темава... Дајте некои идеи за роденден. На ќерка ми и е роденден за две недели па се мислам што да правам,нема да имам многу гости повеќе мезиња ми требаат :)
   
 4. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.575
  Eве малку помош вториот роденден на синко дома го славевме со 20-25 луѓе и што спремив:
  француска салата 2 тури,пилешка 2 тури,саламче,кашкавалче,свински врат и сиренце,кифлички,салата свежа краставица,патлиџан и зелка посебно
  На посебна маса (мала) за дечиња (нив не ги броев во гости) ставив смокички,чипс,сокче,колачиња,кифлички,салата,тањирчиња (пластични) со сунгерот боб и чашки исто.
  Купивме балони(дека летно време надвор)украсивме оние ленти happy birthday,па знаменца...
  Да ти кажам искрено се скапав миејќи садови,во кичма се фатив :lol: следен роденден златна игротека отиди си на гости прослави си го роденденот на детето како човек а вака мисли ова,она служи се е убаво и со ќејф спремав ама после...три дена одмор ми требаше и уште 2000ден ќе дадам раат да бидам позз се најубаво!!!
   
  На koritsaki и Mama25 им се допаѓа ова.
 5. Angel-Adriana

  Angel-Adriana Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  1.085
  Допаѓања:
  555
  Еве од мене неколку слики за декорација на родендени :) :
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На macence4 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.298
  Допаѓања:
  99.705
  Пол:
  Женски
  ние ќе нема да имаме гости евентуално да дојдат моите но и тоа не есигурно..не е важно кој дојде дојде, ние ке си прославиме дома :)
  инаку ќерка ми ке полни 2 години на 26 март , и сега сакам да и направам торта Дора премногу ја сака , и еве најдов нешто овде во Гр пточно во градот каде што живеам никаде неможам да најдам бои , основните ги има но розева, лилјакова, кафеава никаде не сум видела :( имам црвена , сина и жолта дали мислите дека можам да ги мешам боите за да добијам некоја боја друга ?

  [​IMG]

  еве оваа планирам да и ја направам дали во тортата внатре да е исцртана или формата да ја направам со нож ке видам
   
  На Angel-Adriana му/ѝ се допаѓа ова.
 7. tweety26

  tweety26 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2010
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  2.278
  Пол:
  Женски
   

  Прикачени фајлови:

  На skenco и karenin им се допаѓа ова.
 8. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330
  Нормално дека можеш, од тие основни бои ќе ги добиеш сите. Лилјаковата од црвена и плава е сега колку јака лила боја сакаш па ќе ја регулираш и со бела боја. Розева боја -црвена и многу малку плава и многу бела....ако ја правиш од шлаг лесно ќе ти биде мешањето и ќе ги добиеш тоновите што ги сакаш ама ако е од фондан ќе се утепаш од месење...
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 9. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.298
  Допаѓања:
  99.705
  Пол:
  Женски

  ти благодарам многу :) .. не , за фонданот баш читав како се прави на форумов но некако комплицирано ми е, најлесно со шлаг , а да те прашам дали сите бои се раствараат со многу малку вода на оример еве ке помешам црвена и плава за да се добие лилјакова и да капнам 1 капка вода или директно да ги додадам во шлагот? :?:
   
 10. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330

  Дирекно додади во шлаг и убаво мешај за да се измеша бојата убаво и биде рамномерна, мада и да капнеш 1 капка вода во бојата и со чачкалица да ја раствориш не е грев, ама од предострожност да не ти го расипе шлагот затоа не ставај.
  Ајде, ајде па чекаме слики ;) :)
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.505
  Допаѓања:
  195.485
  Пол:
  Женски
  Дајте ми предлог за добра слаткарница што изработува штосни торти за детски роденден, секако и вкусот е важен. Јас се двоумам меѓу Ве-Микс и Лапетит Милфуд... лани за роденденот на малиот порачавме од Шарлота и се зезнавме во поглед на изгледот, криво ми е, затоа што му беше прв роденден. Ама нема назад. Со Ве-Микс имам позитивно искуство, и за вкус и за изглед, ама мислам дека тие не се доста искусни во правење торти со фондан, иако тортите и со шлаг им изгледаат одлично. Гледав слики и од тортите на Лапетит, гледав од многу други слаткарници, и искрено ми се испомеша сè. Сфатив дека треба да го ограничам изборот, па се мислам помеѓу овие две што ги спомнав, бидејќи едната ни е близу до дома, другата е блиску до игротеката во која ќе го славиме роденденот. Ваши препораки? (Цената не е проблем).
   
 12. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.937
  Допаѓања:
  7.671
  Само Романса или Канела - и изглед и вкус :^:
  Нашата беше од Романса, Ноди со Бампи и Тромавко на воз (кој беше на шини), за 60 парчиња (а реално излегуваат 80) и беше 2200ден мислам (или 2100)
  Да дополнам - беше Егзотик (или Тропик, нешто така :D ) на вкус, и беше сосема добра, ама убедливо најВКУСНА им е Влашката, ПРЕПОРАЧУВАМ :wasntme:
   
  На Mikako и Annath им се допаѓа ова.
 13. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  1.072
  Порано во Шарлота не ги правеа со фондан,само со шлаг ама и така не ги погаѓаа,ама сега им се добри,јас на ќерка ми за роденден и порачав од шарлота и преубаво искочи,убаво беше изработена и боите беа преубави,јас сум презадоволна,убава беше на вкус(шери),и башка не е многу скапо,за 40 парчиња платив 1500(1000 беше само тортата да ти ја направат со шлаг,а ако сакаш да биде со фондан се доплаќа 500,значи 1500)
  ако сакаш ќе ти пратам пп од тортата,да ја видиш израбоката :)
  А за првиот роденден ни беше од Канела,и таму ги прават преубави,ама многу се скапи...уствари не се скапи тортите како торти,скапа им е изработката со фонданот.
   
 14. Mikako

  Mikako Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  152
  Пол:
  Женски
  Ана и јас гласам за Канела :D може се малце поскапи ама нема утка, посебно вкусот Романса. Убави торти прават и во таа слаткарата во Бутел мислам Увертира се викаше и вршат достава каде сакаш, само незнам дали работат со фондан. Ако сакаш да ти дадам телефон пиши. А од Шарлота и јас сум разочарана.
   
 15. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  6.321
  Допаѓања:
  246.404
  Пол:
  Женски
  Некоја идеја за роденденски подарок за 5годишно девојче. Не сакам да е облека туку некоја едукативна играчка, но не сум купувала до сеа и не знам ни што сакаат децата ни каде има.
   
 16. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.298
  Допаѓања:
  99.705
  Пол:
  Женски
  Денес го славевме вториот роденден, еве што имав направено :)

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  тортата Дора :)
   
  На Hortenzija, Milobebence, Girl-Rabbit и 17 други им се допаѓа ова.
 17. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  4.076
  Допаѓања:
  48.878
  Пол:
  Женски
  Табла за цртање со креда, лаптоп играчка со мелодии и звуци и абецеда, некоja куќичка со кукли и соби или некои лего коцки ама од тие убавите.
   
  На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  6.321
  Допаѓања:
  246.404
  Пол:
  Женски
  Да не случајно некоја од вас има видено стоматолошки сет играчки за деца? Докторски знам дека има ама мене славеничкава забарка ми е :)
   
  На Hortenzija и Annath им се допаѓа ова.
 19. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330
  Има во Џамбо во Веро
   
  На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. kate-goldy

  kate-goldy Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јули 2012
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Ајде мамички дајте ми предлози за добра слаткарница во скопје која изработува убави торти со фондан и споделете ваши слики за идеа плус. :clap: Син ми за 2-3 недели ќе полни една година а и крштевка ќе правиме во ист ден па сакам да има поспецјална торта ;)