1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Детски родендени (идеи за игри, храна, декорација...)

Дискусија во 'Дете' започната од Angel-Adriana, 24 декември 2012.

  1. Angel-Adriana

    Angel-Adriana Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    555
    Дупла тема? Канта :)

    На внука ми е на 10 јануари роденден. Ќе прави 7 години. Е работата е сестра ми на еден ден пред тоа ќе оди на службен пат, мора.Јас имам уште 3 сестри и еден брат, 5 деца сме (а најстарата сестра оди на пат) Јас, my brother in law (се зезам секогаш така го викаме), моите две сестри, брат ми, моите родители, родителите од my brother in law, неговиот брат и девојката сакаме да и направиме роденден и да не се почуствува сама на тој ден бидејќи ја мајка и нема да е тука ќе направиме денски роденден и журка вечерта. Направивме листа на сите гости и отприлика се 25 деца.

    -Јас немам идеи ја игри со децата (за во стан), па ве молам искусни мамички кажете ми кои игри ги знаете?
    -Каква храна? Од каде да порачам торта???
    -Како да декорираме? Со балони и конфети сигурно тоа...


    ВЕ МОЛАМ СТАВАЈТЕ СЛИКИ ОД ДЕКОРАЦИИ, ТОРТИ, ХРАНА И СЛИЧНО, НО ВО СПОИЛЕР!

    ВЕ МОЛАМ ПОМОГНЕТЕ МИ, КНАП СМЕ СО ВРЕМЕ ИСТО ЗАРАДИ ПРАЗНИЦИВЕ!!

    Благодарам однапред! :*
     
    На Hortenzija му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Inna5

    Inna5 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    625
    Лп може да ти пишам?
     
  3. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Зенски ајде да ја активираме малку темава... Дајте некои идеи за роденден. На ќерка ми и е роденден за две недели па се мислам што да правам,нема да имам многу гости повеќе мезиња ми требаат :)
     
  4. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Eве малку помош вториот роденден на синко дома го славевме со 20-25 луѓе и што спремив:
    француска салата 2 тури,пилешка 2 тури,саламче,кашкавалче,свински врат и сиренце,кифлички,салата свежа краставица,патлиџан и зелка посебно
    На посебна маса (мала) за дечиња (нив не ги броев во гости) ставив смокички,чипс,сокче,колачиња,кифлички,салата,тањирчиња (пластични) со сунгерот боб и чашки исто.
    Купивме балони(дека летно време надвор)украсивме оние ленти happy birthday,па знаменца...
    Да ти кажам искрено се скапав миејќи садови,во кичма се фатив :lol: следен роденден златна игротека отиди си на гости прослави си го роденденот на детето како човек а вака мисли ова,она служи се е убаво и со ќејф спремав ама после...три дена одмор ми требаше и уште 2000ден ќе дадам раат да бидам позз се најубаво!!!
     
    На koritsaki и Mama25 им се допаѓа ова.
  5. Angel-Adriana

    Angel-Adriana Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    555
    Еве од мене неколку слики за декорација на родендени :) :
    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
     
    На macence4 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.899
    Допаѓања:
    103.026
    Пол:
    Женски
    ние ќе нема да имаме гости евентуално да дојдат моите но и тоа не есигурно..не е важно кој дојде дојде, ние ке си прославиме дома :)
    инаку ќерка ми ке полни 2 години на 26 март , и сега сакам да и направам торта Дора премногу ја сака , и еве најдов нешто овде во Гр пточно во градот каде што живеам никаде неможам да најдам бои , основните ги има но розева, лилјакова, кафеава никаде не сум видела :( имам црвена , сина и жолта дали мислите дека можам да ги мешам боите за да добијам некоја боја друга ?

    [​IMG]

    еве оваа планирам да и ја направам дали во тортата внатре да е исцртана или формата да ја направам со нож ке видам
     
    На Angel-Adriana му/ѝ се допаѓа ова.
  7. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
     

    Прикачени фајлови:

    На skenco и karenin им се допаѓа ова.
  8. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Нормално дека можеш, од тие основни бои ќе ги добиеш сите. Лилјаковата од црвена и плава е сега колку јака лила боја сакаш па ќе ја регулираш и со бела боја. Розева боја -црвена и многу малку плава и многу бела....ако ја правиш од шлаг лесно ќе ти биде мешањето и ќе ги добиеш тоновите што ги сакаш ама ако е од фондан ќе се утепаш од месење...
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  9. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.899
    Допаѓања:
    103.026
    Пол:
    Женски

    ти благодарам многу :) .. не , за фонданот баш читав како се прави на форумов но некако комплицирано ми е, најлесно со шлаг , а да те прашам дали сите бои се раствараат со многу малку вода на оример еве ке помешам црвена и плава за да се добие лилјакова и да капнам 1 капка вода или директно да ги додадам во шлагот? :?:
     
  10. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Дирекно додади во шлаг и убаво мешај за да се измеша бојата убаво и биде рамномерна, мада и да капнеш 1 капка вода во бојата и со чачкалица да ја раствориш не е грев, ама од предострожност да не ти го расипе шлагот затоа не ставај.
    Ајде, ајде па чекаме слики ;) :)
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Дајте ми предлог за добра слаткарница што изработува штосни торти за детски роденден, секако и вкусот е важен. Јас се двоумам меѓу Ве-Микс и Лапетит Милфуд... лани за роденденот на малиот порачавме од Шарлота и се зезнавме во поглед на изгледот, криво ми е, затоа што му беше прв роденден. Ама нема назад. Со Ве-Микс имам позитивно искуство, и за вкус и за изглед, ама мислам дека тие не се доста искусни во правење торти со фондан, иако тортите и со шлаг им изгледаат одлично. Гледав слики и од тортите на Лапетит, гледав од многу други слаткарници, и искрено ми се испомеша сè. Сфатив дека треба да го ограничам изборот, па се мислам помеѓу овие две што ги спомнав, бидејќи едната ни е близу до дома, другата е блиску до игротеката во која ќе го славиме роденденот. Ваши препораки? (Цената не е проблем).
     
  12. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Само Романса или Канела - и изглед и вкус :^:
    Нашата беше од Романса, Ноди со Бампи и Тромавко на воз (кој беше на шини), за 60 парчиња (а реално излегуваат 80) и беше 2200ден мислам (или 2100)
    Да дополнам - беше Егзотик (или Тропик, нешто така :D ) на вкус, и беше сосема добра, ама убедливо најВКУСНА им е Влашката, ПРЕПОРАЧУВАМ :wasntme:
     
    На Mikako и Annath им се допаѓа ова.
  13. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Порано во Шарлота не ги правеа со фондан,само со шлаг ама и така не ги погаѓаа,ама сега им се добри,јас на ќерка ми за роденден и порачав од шарлота и преубаво искочи,убаво беше изработена и боите беа преубави,јас сум презадоволна,убава беше на вкус(шери),и башка не е многу скапо,за 40 парчиња платив 1500(1000 беше само тортата да ти ја направат со шлаг,а ако сакаш да биде со фондан се доплаќа 500,значи 1500)
    ако сакаш ќе ти пратам пп од тортата,да ја видиш израбоката :)
    А за првиот роденден ни беше од Канела,и таму ги прават преубави,ама многу се скапи...уствари не се скапи тортите како торти,скапа им е изработката со фонданот.
     
  14. Mikako

    Mikako Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски
    Ана и јас гласам за Канела :D може се малце поскапи ама нема утка, посебно вкусот Романса. Убави торти прават и во таа слаткарата во Бутел мислам Увертира се викаше и вршат достава каде сакаш, само незнам дали работат со фондан. Ако сакаш да ти дадам телефон пиши. А од Шарлота и јас сум разочарана.
     
  15. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.643
    Допаѓања:
    251.444
    Пол:
    Женски
    Некоја идеја за роденденски подарок за 5годишно девојче. Не сакам да е облека туку некоја едукативна играчка, но не сум купувала до сеа и не знам ни што сакаат децата ни каде има.
     
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.899
    Допаѓања:
    103.026
    Пол:
    Женски
    Денес го славевме вториот роденден, еве што имав направено :)

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    тортата Дора :)
     
    На Hortenzija, Milobebence, Girl-Rabbit и 17 други им се допаѓа ова.
  17. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Табла за цртање со креда, лаптоп играчка со мелодии и звуци и абецеда, некоja куќичка со кукли и соби или некои лего коцки ама од тие убавите.
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.643
    Допаѓања:
    251.444
    Пол:
    Женски
    Да не случајно некоја од вас има видено стоматолошки сет играчки за деца? Докторски знам дека има ама мене славеничкава забарка ми е :)
     
    На Hortenzija и Annath им се допаѓа ова.
  19. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Има во Џамбо во Веро
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. kate-goldy

    kate-goldy Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Ајде мамички дајте ми предлози за добра слаткарница во скопје која изработува убави торти со фондан и споделете ваши слики за идеа плус. :clap: Син ми за 2-3 недели ќе полни една година а и крштевка ќе правиме во ист ден па сакам да има поспецјална торта ;)