1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дива трева, коров и плевели

Дискусија во 'Дом' започната од Dallas 1991, 26 мај 2020.

 1. Dallas 1991

  Dallas 1991 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 април 2017
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Молам почитувани членови на форумов, да споделите искуства ваши и решение на проблем со диви треви, корови и плевели.
  Се работи за површина во еден дел од дворот каде нема никакви корисни растенија туку само има коров, трева, диви коприви и плевели.
  Го косев неколку пати, неколку пати ги копав, но одново постојано изникнува нова трева и коров.

  Ме интересира кое е името на квалитетен и ефикасен препарат за третман и уништување на овие диви треви, коприви и корови?
  Како што напишав нема воопшти ништо посеано од корисни растенија и дрвја околу овие корови, така да не постои опасност да се уништат корисни билки и растенија.

  Молам за препорака за името на препаратот за уништување на диви и бескорисни треви. И колкава количина е потребна од тие хемиски препарати?

  Не ме праќајте да одам да прашувам во земјоделски аптеки, тие во аптеките само знаат да ги фалат производите за да ги продадат.
  Ме интересира за мислења и лични искуства на вас членовите од форумов.
   
 2. wendy2

  wendy2 Популарен член

  Се зачлени на:
  17 август 2012
  Пораки:
  583
  Допаѓања:
  11.191
  Најдобро ќе биде да се прекопа местото. До длабочина 20-30см да се извадат корените од дивите растенија.
  Откако ќе се отстранат растенијата ставете геотекстил.
  Тој не дозволува да растат растенија од под него. 1м2 е околу 50 или 60 денари.
  Над геотекстилот ставете земја 10 см и посадете си трева. Постапката си е иста.
   
 3. Seli20

  Seli20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2016
  Пораки:
  500
  Допаѓања:
  401
  Пол:
  Женски
  Скопај го подлабоко само, неколку пати убаво со вадење на корените и садење нова трева
   
  На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.