Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Диета - Јапонско чудо

Дискусија во 'Диети' започната од feminium, 9 јули 2013.

 1. feminium

  feminium Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2012
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  1.739
  Ден 1

  Појадок – кафе без шеќер

  Ручек – 2 тврдо варени јајца

  Вечера – парче варено месо и сезонска салата

  Ден 2

  Појадок – кафе без шеќер и парче двопек

  Ручек – 2 тврдо варени јајца

  Вечера – парче шунка, салата и чаша кисело млеко

  Ден 3

  Појадок – кафе без шеќер

  Ручек – свежо овошје и зеленчук

  Вечера – 2 тврдо варени јајца

  Ден 4

  Појадок – кафе без шеќер

  Ручек – 2 тврдо варени јајца и сок од моркови

  Вечера – 2 тврдо варени јајца, парче шунка, салата

  Ден 5


  Појадок – кафе без шеќер

  Ручек – печена риба со домати

  Вечера – се прескокнува

  Ден 6

  Појадок – кафе без шеќер

  Ручек – 200 гр варено или печено пилешко месо

  Вечера – 2 тврдо варени јајца, еден морков

  Ден 7

  Појадок – кафе без шеќер

  Ручек – парче посно месо и едно овошје по избор

  Вечера – по желба

  Диетата трае 14 дена. Кафето може да се замени со зелен или црн чај без шеќер. Првата седмица ќе изгубите од 5-7 килограми. Втората седмица по 5оо гр секој ден. Не треба да се конзумираат сол, шеќер и алкохол. Од 7-от до 14-от ден диетата се повторува по истиот редослед. Стриктно исполнетата диета гарантира 3 години зачувување на истата тежина. Тие кои не можат да издржат кога ќе огладнат многу нека си каснат овошје или зеленчук, без грозје и банани.

  копирана од http://popara.mk/2013/zhivot/ishrana/dieta-japonsko-chudo/

  Па што мислите дали би имала резултати диетава,
  искуства енибади??
  секако ако е дупла темава се извинувам
   
  На Devil99 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.539
  ДИЕТА “ЈАПОНСКО ЧУДО“

  Па секако дека би требало да има резултати, со оваа мала количина на храна... :^)
  Ова приближно му доаѓа дневно околу 500-600 калории, толку? :^)
  Уште да не ослабиш со толку малку...
  каков појадок е кафе?
  :^)
  Јас сум многу против прескокнување на појадокот, моите лоши навики потекнуваат токму од тоа игнорирање на појадок. Сакам да си доручкувам рано, со време и баш добар доручек за да ми започне продуктивно денот.
  Пред некои 3-4 години сигурно би ја пробала диетава, сега нема шанси.
   
  На Hipster, Venera.13, wolf4e и 2 други им се допаѓа ова.
 3. feminium

  feminium Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2012
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  1.739
  па нема ни 600 калории, јајцата се по 70, месото околу 200 махимум салатата околу 50... :?:
  Јас ја почнав, еве го прескокнав доручекот денес се напив чај од ѓумбир вежбав нешто така колку да не милсам дека ми се јаде :) и сега срќно чекам време за ручек :D па ќе видиме за резултати :)
   
 4. Taylor97

  Taylor97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2013
  Пораки:
  392
  Допаѓања:
  641
  Пиши доколку има резултати :)
   
  На feminium му/ѝ се допаѓа ова.
 5. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  3.733
  Допаѓања:
  52.216
  Секој ден јајца? :^) Не знам колку е здраво од денешниве јајца да изедеш толкава количина :|
   
  На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.236
  Допаѓања:
  16.962
  Пол:
  Женски
  Што им фали на јајцата ма? Немој да вреѓаш јајца и петли :D
  Ако не сакаш од фарма купи од некои што чуваат кокошки или па чувај си и ти кокошки, нема ништо чудно во тоа, ниту пак срамно. :P
  Ах како не си имав некој ранч од пет хектари, се ќе си чував и коњи, крави, гуски, мисирки, кокошки, свињи секој ден ќе си јадев здрава храна и ќе си возев џип (ова веќе го имам кажано :$ )

  Туку муабетот ми беше дека ова пред се не е здраво, а за да биде некое си чудо, треба да биде здраво.
  Каков е тој појадок само со кафе, тоа не е воопшто појадок, не знам на кој му текна кафето да го брои како појадок.
  Појадокот е најважен и не го делете со никого, ручекот поделете го а вечерата можете и да ја подарите на некој гладен. Но појадокот, задолжително да биде дел од вашето мени.

  А и секој ден јајца бе, да не ти се слоши? :rofl:
   
 7. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.076
  За еден јапонец оваа количина може и многу ќе е, ама за наши деца не е.
  Значи јајца, месо, јогурт...протеини а? Абер од јх да се нема, и ќе ослабнеш зошто да не па и да дуплираш количина кога ни една шпагетка нема во диетава.
   
  На feminium и babymama им се допаѓа ова.
 8. feminium

  feminium Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2012
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  1.739
  ^ хаха да за јапонци супер ,ништо од јх нема, да не се јајцата кафе-диета би се викала
  јас еве го почнувам вториот ден, ќе видиме до колку ќе издржам :)
   
 9. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  9.655
  Допаѓања:
  125.842
  Абе види ги какви се... :D
  У очи одмор кај се има време за здрави диети?! :D Особено ако си имаат проблем со мешлачиња поголемки, диетава е тамам.
   
  На feminium му/ѝ се допаѓа ова.
 10. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.210
  Допаѓања:
  56.814
  Да имаше некој ориз, нешто риба повеќе ќе сфатев од каде името Јапонско... А вака, се си мислам дека ќе пожолтиш од јајцата :rofl:
  Нит па кафето е јапонско...
  Диета А ла Ква Ква Бразилија :rofl:
   
  На Marossa му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.398
  Допаѓања:
  6.867
  Пол:
  Женски
  Абе од толку јајца пилиња ќе раѓате после диетава :D :D
  И скокаш појадок секој ден,а некогаш и вечера, да умреш од глад работава :lol:
  Шала на страна, ја имам држено 2 недели, ослабев само 4 килограми,ама не ја држев баш точно, многу ми беше мачна.
  Гуд лак на оние што се нафатиле..
   
 12. najubava2010

  najubava2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.619
  Допаѓања:
  4.645
  А количини?
  За некој парче шунка е 100гр. за друг 250, нели?

  Симпатично ми изгледа, пред се ми одговара зошто појадокот мене не ми редовен дневен оброк т.е. најчесто 2 еспреса и голема чаша свежо цеден сок е мојот појадок. Уствари мене цела исхрана ми е пореметена и диетава ќе ми одговара, може да ја пробам и онака не ми треба многу слабеење а сама во последно време тешко се обуздувам кога гледам храна пред мене.
   
 13. Domakica

  Domakica Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2011
  Пораки:
  520
  Допаѓања:
  365
  Пол:
  Женски
  Слична со Данска диета, јас од Данска ослабев 9 кила за 2 недели. помина 1 недела и уште ме држи истиот режим на исхрана,не ми се јаде благо и леб.
  Мислам дека поисправно е да не се пие ни алкохол, ниту било што друго да се внесува во уста( па и бомбони, мастики иако без шеќер, поради подуеноста на стомакот и желудочна киселина)

  Со среќа со диетава, моја препорака е само вода кога си гладна и ќе имаш резултати. ;)
   
 14. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.701
  Допаѓања:
  49.407
  Пол:
  Женски
  Wow какво чудо.
  Треба да се забрани да постираат вакви глупости по портали, ќе види некое 14-15 годишно девојче и после ќе завршуваат во болница.