1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Димитар Илиевски Мурато- гордоста на Македонија

Дискусија во 'Спорт' започната од butterfly33, 6 мај 2012.

 1. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.094
  Да се потсетиме на гордоста на Македонија-Димитар Илиевски Мурато. Првиот човек кој го развиори македонското знаме на 10 мај 1989 на врвот на Монт Еверест. И ден денес се чудам и се восхитувам на храброста и смелоста за ваков голем подвиг, кој за жал за него заврши трагично :(
  Како наеднаш песната и насмевките можат да се претворат во солзи... Добро е што и после 23 години сеуште се памети името на Мурато и се одржува меморијален марш на Пелистер.
  Можеби прерано замина, но неговото име засекогаш ќе се памети како гордоста на Македонија
   
  На Melany.Macedonia му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Melany.Macedonia

  Melany.Macedonia Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2012
  Пораки:
  333
  Допаѓања:
  67
  така е, ретки се луѓето кои се спремни на вакви ризици и треба да се памтат и спомнуваат!
   
  На butterfly33 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.094
  Вчера видов дека имало книга напишана за Мурато. Се вика "Од Пелистер до Еверест" од Илчо Белџигеровски. Ја зедов од библиотеката и топло им ја препорачувам на сите кои сакаат да дознаат какви доживувања им се случувале на членовите на аплинистичката југословенска експедиција. Алал да им е на тие што ќе се одлучат за ваков ризик!
   
  На Melany.Macedonia му/ѝ се допаѓа ова.