Дискусија за музика

Дискусија во 'Музика' започната од Musicallinmylife, 5 април 2024.

  1. Musicallinmylife

    Musicallinmylife Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2022
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    1.450
    Пол:
    Машки
    Ја отворам темава за да може да си дискутираме околу музиката, за одредени правци, групи и пејачи.
     
    На FriendOfDorothy и eliesaab им се допаѓа ова.
  2. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    3.692
    Допаѓања:
    11.075
    Пол:
    Женски
    Мојата варира ептен, така да не можам баш да ја опишам. Сакам кога откривам нови обработки на песни (пред короната ги открив кружен тек и ми се феноменални).



    И еден од омилените NF, многу ми е уникатен. Си тера и не се замара со другите. Често споредуван со Еминем.

     
    На Musicallinmylife и FriendOfDorothy им се допаѓа ова.
  3. FriendOfDorothy

    FriendOfDorothy Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2024
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    2.139
    Вкусот ми варира во зависност од расположение.

    Ова е нешто што никогаш ми нема здосадено и на кое често му се враќам.



    Nouvelle Vague е француски кавер бенд. Ме опушта нивната музика. Можда дека ги имам слушано во еден период кој ми беше така безгрижен, со некои блиски луѓе кои денес се на различни страни од светот.

    Кога зборувам за варијации на вкусот, пазете сега! Растев со bubblegum поп музиката на Бритни и Кристина, па Пинк и Лили Ален ми беа топ, Ејми Вајнхаус со албумот Back to Black, едно десет песни од Мараја Кери ми се во плејлиста, од латино Карол Џи, Шакира, Нати Наташа ги пукам, на Инна романкана ѝ ја знам пола дискографија (хаус тралалајки со по 5 збора), од македонско имам неколку омилени од Фолтин, Дупер, Фанк Шуи, Ареа, Тамара, на Каролина ѝ ја знам цела дискографија. Знам да слушам од најретро (Шер, Шаде, Мадона, Витни, Доли Партон, Тина Тарнер) па се до Мајли, Хари Стајлс, Аријана, а знам и Карди Би да ја рокнам. Имам нешто фејв и од рок музика, мада генерално си слушам поп, R&B, латино.
     
    На Musicallinmylife, eliesaab и Bananki023 им се допаѓа ова.
  4. exceptional

    exceptional Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2023
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    571
    Како беше она од Силване до Нирване :rofl:
     
    На Angie1432, MarigoldA, Selena01 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. FriendOfDorothy

    FriendOfDorothy Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2024
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    2.139
    Били Ајлиш вчера го најави третиот албум ,,Hit Me Hard and Soft", кој излегува на мај 17-ти.

    2024-та е година на албуми. Месециве излегоа неколку.

    Бијонсе - Cowboy Carter
    Кање Вест & Ty Dolla Sign - Vultures 1
    Аријана Гранде - Eternal Sunshine
    Шакира - Las Mujeres Ya No Lloran
    Џенифер Лопез - This Is Me... Now (овој ептен флопна, сирота Џеј Ло, не е релевантна повеќе од 10 години во музичката индустрија)
    Џастин Тимберлајк - Everything I Thought It Was

    Следни излегуваат:

    Тејлор Свифт - The Tortured Poets Department (April 19, 2024)
    Дуа Липа - Radical Optimism (3 May 2024)
    Сиа - Reasonable Woman (3 May 2024)
    Бон Џови - Forever (7 June 2024)

    Уште за многу други се шпекулира дека ќе издадат албум годинава. Греми наградите во 2025-та ќе бидат доста интересни.
     
  6. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.151
    Допаѓања:
    23.286
    Новиот албум на Џастин Тимберлејк ме разочара, има 2-3 океј песни, се' останато досадно и безвезе. А ретко пушта албум, човек ќе помисли го прави со смисла и вложува во квалитетот. Мех...
     
    На FriendOfDorothy му/ѝ се допаѓа ова.
  7. FriendOfDorothy

    FriendOfDorothy Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2024
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    2.139
    И претходниот ,,Man of the Woods" не му беше нешто wow. Последно нешто добро од него ми беше ,,Mirrors" која излезе пред 10 години.
     
    На eliesaab и MissChievous им се допаѓа ова.
  8. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.151
    Допаѓања:
    23.286
    А ја чувал во "фиока" 5 години, мислел дека нема да биде успешен хит. (facepalm)
     
    На FriendOfDorothy му/ѝ се допаѓа ова.
  9. FriendOfDorothy

    FriendOfDorothy Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2024
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    2.139
    Имаш преслушано нешто друго годинава? Што ти оставило впечаток? Од новиве албуми? Мене Бијонсе ми легна. Lemonade и Renaissance ги прескокнав, овој (Cowboy Carter) е во кантри стил и иако не сум по кантри, некако топ ми се 4-5 песни од 27:D. Да, 27.
     
  10. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.151
    Допаѓања:
    23.286
    Ништо немам преслушано, во принцип не се овие по мој вкус, Џастин само си го сакам од младоста, језда ко што викаш, пола кариера му е безвезе. Ми фали златната ера од пред 20 години со Тимберленд, Џастин, Нели Фуртадо, Фарел... многу бољи поп и рнб имаше порано. :D
     
    На FriendOfDorothy му/ѝ се допаѓа ова.
  11. FriendOfDorothy

    FriendOfDorothy Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2024
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    2.139
    Леле па дали ми фали. :DНели Фуртадо колку добар албум извади тогаш, од фрижидер излегуваше. Каде е и што прави?:D Ферги излезе од Black Eyed Peas, изгрми со еден албум, Гвен Стефани исто со оние азијатките у спотови. :D Тимберленд исто, немаше нешто што немаше продуцирано. И јас растев во 2000-тите, со MTV.
     
    На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.
  12. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.151
    Допаѓања:
    23.286
    Tease-аа летоска:

    https://www.instagram.com/p/Cu2Zuk9xUcz/?utm_source=ig_web_copy_link&igsh=MzRlODBiNWFlZA==
    https://www.instagram.com/tv/Cu0fQ1xM-Le/?utm_source=ig_web_copy_link&igsh=MzRlODBiNWFlZA==

    Ама ништо не бидна, некако многу време помина. Ќе видиме годинава, може ќе изненадат. :D
     
    На FriendOfDorothy му/ѝ се допаѓа ова.
  13. FriendOfDorothy

    FriendOfDorothy Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2024
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    2.139
    Ауу да, излезе песнава, во инбокс од другарка ја добив, ама еднаш ја преслушав. :D

     
  14. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.151
    Допаѓања:
    23.286
    Shady's back!
    Како ви се свиѓа новата песна на Еминем?
    Не ми е кој знае што, ама подобро од многу работи што ги има пуштено у последнава декада. Искрено, многу се надевам дека остатокот од албумот ќе му биде ко да е праен у периодот од '99та-'03та.
     
    На eliesaab и FriendOfDorothy им се допаѓа ова.
  15. FriendOfDorothy

    FriendOfDorothy Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2024
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    2.139
    Спотчето е предобро, ме врати во 2000-тите. :DАлбумот му излегува летово и ќе се вика The Death of Slim Shady. Не сум му голем фан, ама битно следам се што вади.
     
    На Realist1 и MissChievous им се допаѓа ова.
  16. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    3.692
    Допаѓања:
    11.075
    Пол:
    Женски
    Не старее човеков дефинитивно! Може и подобро од оваа, мене не ми е баш по вкус.
     
  17. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.151
    Допаѓања:
    23.286
    Како ви се свиѓа новиот албум на Еминем?
    Мене ми е топ, ме потсеќа на Slim Shady/Marshall Mathers.
    Има прејаки битови, стилот му е ко од пред 20+ години, се гледа дека се фокусирал да биде во тој фазон.
    "Evil" ми е омилена, со денови ми е на repeat.
     
    На FriendOfDorothy и anuska_dzuli им се допаѓа ова.
  18. FriendOfDorothy

    FriendOfDorothy Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2024
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    2.139
    Освен Houdini, ништо друго немам слушнато. Знам само дека конечно некој ја симна Тејлор од Billboard 200, 12 недели беше на прво место според продажба.

    The Death of Slim Shady му се вика албумот, претпоставував дека ќе го фура тој стил од 2000-тите.
     
  19. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.151
    Допаѓања:
    23.286
    Вчера ме мавна носталгија за музиката што ја слушав пред 10-15 години, и сфатив дека тоа беше златната ера на hardcore/metalcore-от.

    A Day To Remember, Parkway Drive, The Ghost Inside, Stick To Your Guns, August Burns Red, We Came As Romans, I Killed The Prom Queen, The Devil Wears Prada, Miss May I, Have Heart, Of Mice And Men, Architects, Memphis May Fire, As I Lay Dying, Atreyu, Counterparts, итн.

    Па после се навлеков на Touché Amoré, La Dispute, Defeater, Citizen, Tigers Jaw, More Than Life, Joyce Manor, Bane, па Knuckle Puck, The Story So Far, Real Friends, The Wonder Years, Four Year Strong, Set Your Goals, Paramore.

    Ау како ми фали тоа време, сè што сакав е полн ipod и добри слушалки.
     
    На FriendOfDorothy и tinkerbell22 им се допаѓа ова.