1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Диџеј

Дискусија во 'Барање работа' започната од AnaKlarc, 7 мај 2015.

  1. AnaKlarc

    AnaKlarc Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2014
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    156
    Пол:
    Женски
    Како да постанеш диџеј? Која е нивната работа? Мислам знам која им е работата алии како ги прават тије песни од каде симнуваат програми на мкој ги прават песните и по некое мислење за оваа професија
     
    На Janina му/ѝ се допаѓа ова.
  2. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.688
    Допаѓања:
    1.988
    Имам другар Dj, па колку што се имам запознаено со неговата работа знам дека користи програма Traktor, мислам дека се купува лиценцирана верзија за да можеш да пушташ по клубови, а исто така треба да имаш и ITunes за да можеш да ги симнуваш песните а за тоа се плаќа ако не се лажам.. За некои пиратски верзии за правење миксови не сум информирана пошто дечкото е веќе познат во својата работа и има пуштано и надвор од Македонија каде се бара професионалност.
    Откако ќе успееш да се уходаш во правењето миксови/плејлисти што мене воопшто не ми беше лесно така да се откажав, инаку да напоменам дека ке ти треба лаптоп,контролер и слушалки..
    А потоа треба да се понудиш по дискотеките, кафичите.. Мислам наjбрза варијанта ти се помалите кафичи, мезе барови како за почеток.. Да си направиш договор со менаџерите и тие ќе ти кажат како ќе ти биди плаќањето од вечер, инаку додека да се уходаш и да те запознае публиката најверојатно нема да добиваш ништо само платени пијачки таа вечер и тоа е тоа. Но треба трперние и волја сепак денес диџеи има на секој чекор, конкуренцијата е огромна и тешко е да се просперира со таа работа, но ако ти е за хоби тогаш go and get it :) Чисто да те мотивирам и овај другарот почна така, прво пушташе во мали кафичи за пијачки, а денес стигна да зема 500 евра од вечер па сега со среќа.(y)
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    ДЈ треба во принцип да бидеш по природа.
    Сега секој може да биде ДЈ со тоа што ќе купи опрема и ќе научи неколку трикови.
    Дј треба да бидеш по природа во смисла да се разбираш во убава и квалитетна музика.
    Јас се занимавам со ДЈ -ство како хоби и имам повеќе настапи, повеќе по приватни журки.
    Вистинското ДЈ - ство порано било на плочи, на vinyl , па после се креира на ЦД и најмодерно Mp3.
    Најосновно за да сакаш и можеш да пушташ музика ти треба основна опрема:
    -Лаптоп
    -Контролер
    -Музика

    Се пушта на повеќе програми, во принцип со контролерите си оди лиценцирана верзија на Tractor.
    Музиката можеш да ја наоѓаш од секаде, битно е форматот и квалитетот на траката.
    Контролерите се по поволни цени и на ново можеш да најдеш од 11/12 000 па нагоре.

    *Битно е да се разбираш со звук, да поштуеш добра музика и да чепкаш по корените.
    Јас на пример мојот стил е многу разновиден но највише поштувам музика од 70/80 хитови електронски, рок , рап , рнб, па натака во сите тврдокорни жанрови на музиката.
    Оваа професија е многу добра зашто нема подобра работа од платено хоби.
    Поздрав!
     
    На Anacid, Arthur и IthoughtIwasAnAllien им се допаѓа ова.
  4. Oscar Lady

    Oscar Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    мојот најдобар другар е диџеј, и се согласувам со погорните 2 мислења :)
     
    На Dimaja и Arthur им се допаѓа ова.
  5. Zenski Svet

    Zenski Svet Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2016
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    1.199