1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дневникот на Фериде (Calıkusu) [Алфа]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од BI-44, 3 март 2014.

  1. BI-44

    BI-44 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2011
    Пораки:
    975
    Допаѓања:
    484
    Алфа телевизија ги откупи правата за најуспешната турска серија на сите времиња „Дневникот на Фериде“ или, спопред оригиналниот наслов - „Calıkusu“. Оваа серија е убедливо најгледана во конкуренција на сите теленовели што се емитуваат во моментов, а рејтинзите потврдуваат дека лесно може да биде и најгледаната теленовела воопшто во Турција.

    Ваквиот интерес на гледачите ги оправда огромните вложувања во серијата која важи за една од најскапите и најраскошните досега снимени во оваа земја.

    На гледачите, кои како маѓепсани ја следат секоја епизода, оваа безвремена љубовна приказна на познатиот турски писател Решат Нури Ѓунтекин им ја доловуваат најпопуларните турски актери Бурак Осчивит, кој ја толкуваше улогата на Бали Бег во “Величествениот“ и прекрасната Фахрие Евџан која ни е позната како Неџла од легендарната “Кога лисјата паѓаат“.
    http://www.youtube.com/watch?v=oo1WYp5eNs8\

    https://www.facebook.com/pages/Dnevniko ... 8405613746

    Содржина:
    Ова е приказна за Фериде, девојчето - сирак кое како мало останало без своите родители и од тогаш почнува да ја раскажува својата животна судбина. Во зима го посетува францускиот интернат во Истанбул, а летниот одмор го поминува кај семејството на својата тетка. Во училиштето го добива прекарот "чучулига", птица чие име значи ведрина и ѓаволштина, карактеристики кои не биле специфични за муслиманските девојки во тоа време. Иако пораснала без своите родители, таа не се чувствува осамено. Има многу пријатели на училиште, а исто така е сакана и од нејзините тетка и тетин. Нејзината тетка има две деца, синот Камран и ќерката Неџмије. Неџмије е постојано љубоморна на својата братучетка поради тоа што целото внимание на семејството е свртено кон неа, а пак Камран е млад и успешен доктор кој ужива многу симпатии кај женскиот пол.
    Иако Фериде и Камран постојано се караат без никаква причина, тие длабоко во себе кријат голема и искрена љубов. Кога конечно се свесни за тоа, решаваат да се венчаат. Но на денот пред венчавката, Фериде открива дека Камран ја изневерува. Повредена и тажна, Фериде остава се зад себе. Го напушта семејството, ги напушта пријателите, го напушта Истанбул и заминува во друг град да работи како учителка. Нејзиниот живот се менува, но таа никогаш нема да ја заборави првата љубов и првото разочарување.
     
    На Sarence му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Mahidevranfan

    Mahidevranfan Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    2.063
    Пол:
    Женски
    Од кога ја меркам серијава на интернет и со нетрпение чекав некоја македонска телевизија да ја откупи :P Конечно :D
     
  3. little-barbie

    little-barbie Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    25
    само да биде без синхронизација !!! не верувам дека за брзо ке почне серијата затоа што на нет имаат објавено мислам само 20 епизоди како што разгледував :)
     
  4. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.313
    Допаѓања:
    101.497
    Пол:
    Женски
    затоа што во вторникот беше 21 епизода емитувана во турција. Серијата сеуште се дава на Канал Д.
     
  5. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Лелеее лелеее едвај чекам да почне, не заради Фериде туку заради Бали Бег :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: ( пренајмногу го сакам) :lol:
     
    На fighter му/ѝ се допаѓа ова.
  6. cansuuuu

    cansuuuu Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    111
    Се знае кога почнува ?? никако не можам да фатам некоја реклама на алфа.. :lol:
     
    На savana му/ѝ се допаѓа ова.
  7. BI-44

    BI-44 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2011
    Пораки:
    975
    Допаѓања:
    484
    на 17 март
     
  8. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Се надевам дека ќе има убав крај оваа серија и нема да се разочарам.
    Многу убаво изгледаат заедно Бали Бег и Неџла и само затоа ќе ја гледам, се разбира ако можам затоа што од Алфа се се очекува и може да ја стават на сабајле како што направија со Амбис на љубовта.
     
  9. mileystar

    mileystar Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2011
    Пораки:
    741
    Допаѓања:
    2.101
    Пол:
    Женски
    И јас ја гледам,многу убава приказна има.Можете и на натабану да ја гледате,засега има само 21 епизода.И глумците се добри и убави,посебно Бали бег :D :inlove:
     
  10. Barbica

    Barbica Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    1.309
    Допаѓања:
    489
    Фериде и Камран во Сити Мол

    [​IMG]
     
  11. tweety-tweety

    tweety-tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2013
    Пораки:
    574
    Допаѓања:
    434
    Пол:
    Женски
    А од колку саатот ќе биде? Знае некој?? :$ :$
     
  12. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Во 21 и 10 од понеделник
    синхронизирана ќе биди
     
    На tweety-tweety му/ѝ се допаѓа ова.
  13. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    И јас Елиса, турски серии немам гледано многу, не сум љубител баш најмногу на такви сапуници, освен лисјата и величенствениот заради Бали Бег.
    Ама дефинитивно сакам пак да го видам Бали Бег, каков е....бре бре ашколсун :rofl: :rofl: :rofl:
     
    На Elissa му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    И јас ашколсун аферим :lol:
    Бали бег ми е дефинитивно најубав тип до сега што сум го видела, па нема таков глумец мислам и во Холивуд... :inlove: е па ќе си уживаме сега гледајќи.
     
    На fighter му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Isabel

    Isabel Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    1.514
    Допаѓања:
    2.158
    Девојката личи на глумицата, ама тој врска си нема со глумецот :)
     
  16. Toprak

    Toprak Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    277
    Како без веза бре се поклопуваат со другиве серии. Во тоа време почнува Карадај ...барем ако ништо друго како телевизиии да се усогласат, а тие како за инат све во ист тремин даваат, па дури ми се чини дека имаа и некој кој е одговорен дагледа и кога на едната почнуваат реклами по 10 минути и тие одма пуштаа реклами во исто време за да не може човек да ѕирне што се случува..... :envy:
     
    На eliesaab и Polsko им се допаѓа ова.
  17. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Намерно ги даваат во ист термин филмовите, за да си ги превземаат гледачите. А исто е и со рекламите, ако јас ја гледам едната серија и почнат реклами јас ќе пуштам на др програма и ако таму трае серијата може да продолжам таа да ја гледам, ама ако и таму има реклами пак ке се вратам на првата што ја гледав. Ништо не е случајно. За сега фатмаѓул е плафон по гледаност. Е сега ќе видиме Алфа како ќе биде со новата серија. Овие денови ќе го видиме рејтингот.
    fighter гледашееееее ли, јас малку ја пуштив на крај серијата, лелее убав овој нашиот :inlove:
     
  18. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Ја гледам денешната програма на алфа и се чудам |(
    Во 10 и 20 Дневникот на Фериде вероватно реприза
    Во 11 и 10 Амбис на љубовта и ја даваат по половина епизода а не цела
    Во 17 и 35 Дневникот на Фериде
    Во 21 и 10 Дневникот на Фериде
    Па како можи оваа серија да ја даваат двапати реприза а Амбис на љубовта ја даваат по половина епизода и нема воопшто реприза. Отфрлена даваат по три епизоти едно по друго а серијата е преглупава. Постојано ја менуваат програмата затоа и никој не ги гледа сериите што ги даваат
     
  19. Mahidevranfan

    Mahidevranfan Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    2.063
    Пол:
    Женски
    Кога ги видов најавите за серијава кога почнаа да се смина во есен, уште од самите најави ме освои серијава. Со нетрпение чекав некоја македонска телевизија да ја откупи. Уште еднаш ќе ја пофалам Алфа за прекрасниот избор.
    Фериде и Караман прекрасни се :$
    А и многу и се бендиса тоа што понатамошните епизоди ќе ги слушнеме и некои од македонските народи песни :angel:

    http://www.youtube.com/watch?v=HvivrcVF ... e=youtu.be
     
    На Veki4kaa му/ѝ се допаѓа ова.
  20. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.733
    Пол:
    Женски
    Јас ја гледам серијата уште на самиот почеток дее...ми се допадна,ама најповеќа заради Бали бег...ќе ме пукни овој човек со таа неговата личота на него :inlove: :$ :inlove: ...А иначе кога објавија дека ја снимаат јас си реков:Симона 100% ќе ја даваат во Македонија,ама 100%.И навистина ете ја даваат на Алфа! :wasntme:
    Мене нешто сега не ми е јасно,како можи Фериде и Камран да се заедно,а се братучеди?Дозволено било тогаш или како? :?: