1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дневникот на Фериде (Calıkusu) [Алфа]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од BI-44, 3 март 2014.

 1. BI-44

  BI-44 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2011
  Пораки:
  991
  Допаѓања:
  501
  Пол:
  Женски
  Алфа телевизија ги откупи правата за најуспешната турска серија на сите времиња „Дневникот на Фериде“ или, спопред оригиналниот наслов - „Calıkusu“. Оваа серија е убедливо најгледана во конкуренција на сите теленовели што се емитуваат во моментов, а рејтинзите потврдуваат дека лесно може да биде и најгледаната теленовела воопшто во Турција.

  Ваквиот интерес на гледачите ги оправда огромните вложувања во серијата која важи за една од најскапите и најраскошните досега снимени во оваа земја.

  На гледачите, кои како маѓепсани ја следат секоја епизода, оваа безвремена љубовна приказна на познатиот турски писател Решат Нури Ѓунтекин им ја доловуваат најпопуларните турски актери Бурак Осчивит, кој ја толкуваше улогата на Бали Бег во “Величествениот“ и прекрасната Фахрие Евџан која ни е позната како Неџла од легендарната “Кога лисјата паѓаат“.
  http://www.youtube.com/watch?v=oo1WYp5eNs8\

  https://www.facebook.com/pages/Dnevniko ... 8405613746

  Содржина:
  Ова е приказна за Фериде, девојчето - сирак кое како мало останало без своите родители и од тогаш почнува да ја раскажува својата животна судбина. Во зима го посетува францускиот интернат во Истанбул, а летниот одмор го поминува кај семејството на својата тетка. Во училиштето го добива прекарот "чучулига", птица чие име значи ведрина и ѓаволштина, карактеристики кои не биле специфични за муслиманските девојки во тоа време. Иако пораснала без своите родители, таа не се чувствува осамено. Има многу пријатели на училиште, а исто така е сакана и од нејзините тетка и тетин. Нејзината тетка има две деца, синот Камран и ќерката Неџмије. Неџмије е постојано љубоморна на својата братучетка поради тоа што целото внимание на семејството е свртено кон неа, а пак Камран е млад и успешен доктор кој ужива многу симпатии кај женскиот пол.
  Иако Фериде и Камран постојано се караат без никаква причина, тие длабоко во себе кријат голема и искрена љубов. Кога конечно се свесни за тоа, решаваат да се венчаат. Но на денот пред венчавката, Фериде открива дека Камран ја изневерува. Повредена и тажна, Фериде остава се зад себе. Го напушта семејството, ги напушта пријателите, го напушта Истанбул и заминува во друг град да работи како учителка. Нејзиниот живот се менува, но таа никогаш нема да ја заборави првата љубов и првото разочарување.
   
  На Sarence му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Mahidevranfan

  Mahidevranfan Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2013
  Пораки:
  466
  Допаѓања:
  2.063
  Пол:
  Женски
  Од кога ја меркам серијава на интернет и со нетрпение чекав некоја македонска телевизија да ја откупи :P Конечно :D
   
 3. little-barbie

  little-barbie Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2013
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  25
  само да биде без синхронизација !!! не верувам дека за брзо ке почне серијата затоа што на нет имаат објавено мислам само 20 епизоди како што разгледував :)
   
 4. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  15.816
  Допаѓања:
  104.814
  Пол:
  Женски
  затоа што во вторникот беше 21 епизода емитувана во турција. Серијата сеуште се дава на Канал Д.
   
 5. Elissa

  Elissa Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2014
  Пораки:
  3.281
  Допаѓања:
  22.554
  Пол:
  Женски
  Лелеее лелеее едвај чекам да почне, не заради Фериде туку заради Бали Бег :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: ( пренајмногу го сакам) :lol:
   
  На fighter му/ѝ се допаѓа ова.
 6. cansuuuu

  cansuuuu Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2012
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  111
  Се знае кога почнува ?? никако не можам да фатам некоја реклама на алфа.. :lol:
   
  На savana му/ѝ се допаѓа ова.
 7. BI-44

  BI-44 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2011
  Пораки:
  991
  Допаѓања:
  501
  Пол:
  Женски
  на 17 март
   
 8. Polsko

  Polsko Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  936
  Допаѓања:
  573
  Пол:
  Женски
  Се надевам дека ќе има убав крај оваа серија и нема да се разочарам.
  Многу убаво изгледаат заедно Бали Бег и Неџла и само затоа ќе ја гледам, се разбира ако можам затоа што од Алфа се се очекува и може да ја стават на сабајле како што направија со Амбис на љубовта.
   
 9. mileystar

  mileystar Популарен член

  Се зачлени на:
  10 декември 2011
  Пораки:
  741
  Допаѓања:
  2.101
  Пол:
  Женски
  И јас ја гледам,многу убава приказна има.Можете и на натабану да ја гледате,засега има само 21 епизода.И глумците се добри и убави,посебно Бали бег :D :inlove:
   
 10. Barbica

  Barbica Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2010
  Пораки:
  1.309
  Допаѓања:
  489
  Фериде и Камран во Сити Мол

  [​IMG]
   
 11. tweety-tweety

  tweety-tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2013
  Пораки:
  576
  Допаѓања:
  435
  Пол:
  Женски
  А од колку саатот ќе биде? Знае некој?? :$ :$
   
 12. Polsko

  Polsko Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  936
  Допаѓања:
  573
  Пол:
  Женски
  Во 21 и 10 од понеделник
  синхронизирана ќе биди
   
  На tweety-tweety му/ѝ се допаѓа ова.
 13. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.485
  И јас Елиса, турски серии немам гледано многу, не сум љубител баш најмногу на такви сапуници, освен лисјата и величенствениот заради Бали Бег.
  Ама дефинитивно сакам пак да го видам Бали Бег, каков е....бре бре ашколсун :rofl: :rofl: :rofl:
   
  На Elissa му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Elissa

  Elissa Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2014
  Пораки:
  3.281
  Допаѓања:
  22.554
  Пол:
  Женски
  И јас ашколсун аферим :lol:
  Бали бег ми е дефинитивно најубав тип до сега што сум го видела, па нема таков глумец мислам и во Холивуд... :inlove: е па ќе си уживаме сега гледајќи.
   
  На fighter му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Isabel

  Isabel Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  1.554
  Допаѓања:
  2.305
  Девојката личи на глумицата, ама тој врска си нема со глумецот :)
   
 16. Toprak

  Toprak Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2012
  Пораки:
  359
  Допаѓања:
  277
  Како без веза бре се поклопуваат со другиве серии. Во тоа време почнува Карадај ...барем ако ништо друго како телевизиии да се усогласат, а тие како за инат све во ист тремин даваат, па дури ми се чини дека имаа и некој кој е одговорен дагледа и кога на едната почнуваат реклами по 10 минути и тие одма пуштаа реклами во исто време за да не може човек да ѕирне што се случува..... :envy:
   
  На eliesaab и Polsko им се допаѓа ова.
 17. Elissa

  Elissa Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2014
  Пораки:
  3.281
  Допаѓања:
  22.554
  Пол:
  Женски
  Намерно ги даваат во ист термин филмовите, за да си ги превземаат гледачите. А исто е и со рекламите, ако јас ја гледам едната серија и почнат реклами јас ќе пуштам на др програма и ако таму трае серијата може да продолжам таа да ја гледам, ама ако и таму има реклами пак ке се вратам на првата што ја гледав. Ништо не е случајно. За сега фатмаѓул е плафон по гледаност. Е сега ќе видиме Алфа како ќе биде со новата серија. Овие денови ќе го видиме рејтингот.
  fighter гледашееееее ли, јас малку ја пуштив на крај серијата, лелее убав овој нашиот :inlove:
   
 18. Polsko

  Polsko Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  936
  Допаѓања:
  573
  Пол:
  Женски
  Ја гледам денешната програма на алфа и се чудам |(
  Во 10 и 20 Дневникот на Фериде вероватно реприза
  Во 11 и 10 Амбис на љубовта и ја даваат по половина епизода а не цела
  Во 17 и 35 Дневникот на Фериде
  Во 21 и 10 Дневникот на Фериде
  Па како можи оваа серија да ја даваат двапати реприза а Амбис на љубовта ја даваат по половина епизода и нема воопшто реприза. Отфрлена даваат по три епизоти едно по друго а серијата е преглупава. Постојано ја менуваат програмата затоа и никој не ги гледа сериите што ги даваат
   
 19. Mahidevranfan

  Mahidevranfan Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2013
  Пораки:
  466
  Допаѓања:
  2.063
  Пол:
  Женски
  Кога ги видов најавите за серијава кога почнаа да се смина во есен, уште од самите најави ме освои серијава. Со нетрпение чекав некоја македонска телевизија да ја откупи. Уште еднаш ќе ја пофалам Алфа за прекрасниот избор.
  Фериде и Караман прекрасни се :$
  А и многу и се бендиса тоа што понатамошните епизоди ќе ги слушнеме и некои од македонските народи песни :angel:

  http://www.youtube.com/watch?v=HvivrcVF ... e=youtu.be
   
  На Veki4kaa му/ѝ се допаѓа ова.
 20. simonna.a

  simonna.a Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  4.454
  Допаѓања:
  33.022
  Пол:
  Женски
  Јас ја гледам серијата уште на самиот почеток дее...ми се допадна,ама најповеќа заради Бали бег...ќе ме пукни овој човек со таа неговата личота на него :inlove: :$ :inlove: ...А иначе кога објавија дека ја снимаат јас си реков:Симона 100% ќе ја даваат во Македонија,ама 100%.И навистина ете ја даваат на Алфа! :wasntme:
  Мене нешто сега не ми е јасно,како можи Фериде и Камран да се заедно,а се братучеди?Дозволено било тогаш или како? :?: