Дожд, ладно време и шетање на кучињата

Дискусија во 'Дом' започната од Madonna, 9 октомври 2011.

  1. Madonna

    Madonna Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    148
    Како и дали ги истрчувате своите миленици во дождливите и ладни денови,или имате некои начини со кои ги анимирате внатре во домот ?
    Кучињата кои се чуваат дома сепак си имаат свои потреби секојдневно , и доколку не го истрошат вишокот на енергија знаат да бидат незгодни. :devil: :@
    Како се справувате со овој проблем? ;)
     
  2. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.003
    Пол:
    Женски
    Дожд и ладно време и шетање на кучињата

    Повеќе од четири години чувам кутре кое е од мал раст, но не е којзнае колку нежно за да не може да издржи и пониски температури.
    За среќа, кога времето е врнежливо по цел ден спие и воопшто не и се шета. Има кратки ноџиња и доволно е само да има малку вода за да си го намокри крзното. Пробав да и ставам некое јакниче за да ја заштитам и од студ и од вода, ама тоа ја нервира и не може да поднесе да носи нешто на себе.
    Сака да шета дури и кога има снег, енергична е и не и пречи студот. Можеби затоа што има убаво крзно што ја топли. Па после секоја прошетка морам убаво да ја исушам, да ја завиткам во бањарка за да не настине.
    Во теков на овие години, само еднаш настина и тоа затоа што ја бањав кога беше поладно времето а не ја исушив со фен (ја плаши звукот на фенот :)) Ама и таа настинка ја држеше само еден ден бидејќи веднаш и дадовме парацетамол и живна :lol:
    Некогаш ако надвор е стварно мокро а нејзе и се шета, ја пуштаме на тераса да ја истроши енергијата.
     
    На Madonna му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Maacy

    Maacy Активен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2011
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    2
    Дожд и ладно време и шетање на кучињата

    Обожавам. Врне, ладно е, а јас го шетам Манки. И без чадор. Го обожавам чувството. И се шетаме така додека не престане и после одам во мојата соба, го земам Манки во скут и пишувам поезија. И тогаш имам најголема инспирација. Имам до сега напишано премногу поезија и секогаш плачам кога го читам тоа што сум го напишала.
    ]:)
     
    На Madonna му/ѝ се допаѓа ова.
  4. stylishh

    stylishh Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    619
    Пол:
    Женски
    Дожд и ладно време и шетање на кучињата

    добро е што ја видов темава,многу ме интересираше баш тоа како на дождот со кучињата,моето ретриверче е 5 месеци и пол и е многу радознало,кога ке го пуштам низ двор не знае што прави а секој ден е низ двор и плус го шетам низ парк,арно ама денес додека да станам јас тоа веќе излегло го пуштил некој од домашните ,а надвор врнеше дожд,и цело беше накиснато ,и неможев никако да го приберам дома,ми е страв да не има некакви негативни последици ,од дождот одма земав го бришев со крпа ,но тоа уште повеќе како да сакаше да се валка,ве молам за одговор ;(
     
  5. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Дожд и ладно време и шетање на кучињата

    Моево се научи само да си оди во двор за физиолошки потреби, а потоа трк назад под ќебе. :D
    Кога врне не го шетам, освен ако морам да го земам. Тогаш му облекувам кондурчиња за да не ги валка шепите.
    А кога е ладно немам проблеми. Му ставам јакничка, џемперче или тренерки и си шеткаме.
    Е сега, не знам како ќе биде на зима со снег. Ова ќе ни биде прва зима, па не знам како ќе реагира на снегот...
     
    На Madonna му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Lallly

    Lallly Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    33
    Дожд и ладно време и шетање на кучињата

    stylishh остави го нека ужива во својата игра,беѕ разлика дали ке се извалка :D
     
    На stylishh му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Зимно и на дождливо време во надвор си има кукичка хаската,а хаската издржува на ладно а пекинејзерот се е дома и ....
    кога можам го шетам а кога не дворот му е голем некој од домажните си игра а најчесто баба ми и дедо ми оти они се така послодобни едниот хаската едниот пекинејзерот.......или го шета или си игра ама хаската и пикинејзеро никако заедно оти ке ми иде пикинејзеро.......со едното во едниот двор со другото во другиот двор.......и така топка или гранче фрлаш и оно трча по него....и пак ти го донесе ти пак го фрлаш......
     
  8. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.072
    Моево нема проблем и по снегови и по дождови, мука нема само да шета и да е надвор.
    Нормално се прави лом и мокра па после следува миење и сушење.