1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Домашен тест за бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од Nana19, 29 март 2014.

  1. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752
    Прочитав на еден странски форум дека може да се направи тест за бременост во домашни услови т.е секогаш во моментот кога ви затреба. Се прави на тој начин што одите во веце но во некоја чашка и ставате една лажичка сода бикарбона , доколку почнело да се пени тогаш тестот е позитивен значи треудни сте , доколку не се пени е негативен ...
    Незнам колку е точно ова но мислам дека е бидејки прочитам на преемногу странски траници за ова.
    Понекогаш може да послужи и ова ако не сте во можност да купите во моментот тест за бременост. Се надевам дека некому ке му послужи
     
    На Mila 123 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. lepa.milena

    lepa.milena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2011
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    161
    Можеш ли да поставиш некој линк од тие извори од каде си ја нашла оваа информација?
     
  3. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752
  4. lepa.milena

    lepa.milena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2011
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    161
    На Nana19 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. vodolija123

    vodolija123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    испробал некој нешто од ова ???
     
  6. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752
    Пробав јас денеска со содата.. Нај првин направив тест со сода и ми излезе негативен според упатствата , потоа купив тест од аптека и тој излезе негативен ...
     
    На Lile_05 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    И што уринирате во чашка за да тестирате ефективност :^) :D Изгледа многу досадно ви е .
     
    На ebola, simoncelicius, Hipster и 3 други им се допаѓа ова.
  8. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752


    извини ДЕВОЈКО
    ова никој не го прави од досада, секој го прави од мака , некој кој не сакал да забремени да не забремени и некој кој тоа му е најголема желба а неможе,,,,
    Не дај боже да се најдеш во таква ситуација нема да се подсмеваш на другите
     
    На Адрија, bubac, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
  9. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Можно ли е бре ова девојки? :o :^) Да и дали ќе испаднат точни тестовите,ни тоа не е сигурно.Тоа оние тестовите од аптека не се баш сигурни,не пак овие.Јас мислам најсигурно е со оние тестовите на болница.Кога ти ја проверуваат и крвта и урината.
    Можи сум мало за темава,но сепак мислам дека најпаметно е со тестовите на болница
     
  10. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Извини не мора да пишуваш со големи букви :D ајде како алтернатива ако некој е нестрплив иако имаш аптеки кои работат до доцна и тестови кои се евтини , впрочем се сомневам во неговата ефикасност ама нема везе . Ама од чиста мира чисто да пробаш дали навистина е точен ми е во најмала рака смешно.

    И што мешаш баби и жаби , каква врска има желбата за забременување со користење бабини методи и ајде не ми играј на емоционална карта во мојот пост воопшто не се насмеав на жените кои сакаат да забременат.
     
    На Bozica1980, Skyfall и Summerlover им се допаѓа ова.
  11. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752
    точно но не секој може и смее да отиде во болница особено помалите нели ?
    Ове не знам колку е точно го ставив во темата надевајки се дека на некој ке му помогне како прва помош кога не му е јасно
     
  12. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    За ова со содата слушнав пред некое време , и само со прва утринска мокрача врие што укажува на позитивен но тестот за бременост не покажува така :) така да и не верувам нешто многу многу , па би можело да е уште рано ...
     
  13. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752


    од каде пак ти знаеш дека е од чиста мира ?? ОД КАЈ СИ ПА ТИ ТОЛКУ СИГУРНА ?
     
  14. vodolija123

    vodolija123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Нормално дека најточен резултат е проверка преку крв и мене не ми се верува во ова ама сепак ај да прашаме сигурно некој штом го напишал ова (на линковите кои се постирани) го има испробано... но и таму пишува дека резултатите не се веродостојни...и да тој што има мака ке си праша без разлика дали на некој му е смешно или чудно
     
    На Nana19 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.864
    Пол:
    Женски
    нана19 , мислам да не обврнуваш внимание на овие работи, тебе ли ти доцни? ако ти доцни и ако не си сигурна во тестот , оди си на лекар , можеби имаш некоја циста па затоа ти касни
     
  16. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752

    ДА имам и циста, тестот е негативен , треба пак да посетам гиниколог најверојатно имам пак некој проблем. Ова за домашните тестови го најдов на нет и како прва помош да проверат го постирав за да може на некој да му се најде ако не е во можност да отиде до аптека но ете секој погрешно ги свака работите , некој ен сака да му помогнеш , а после кога му доцни на некој одма во темата дали сум бремена прашуваат
     
    На Ljubopitna90 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Урината има кисела ph вредност,од 4,6 до 7 најчесто,ама може да има и неутрална пх 7 или базна,т.е максимум вредноста на ph да е 8.

    Содата е база и при реакција со киселина пени. Исто ако земеш и измешаш сода со оцет,што ќе пени.
    Така што ако урината е кисела има таква реакција,ако е неутрална или базна нема да има.

    Исхраната влијае врз ph вредноста на урината.
    Пример иако сокот од портокал сам по себе има кисела пх вредност,после преработката во метаболизмот ја прави урината алкална или базна.

    Дали бременоста ја прави урината покисела не е докажано,така што тестов за докажување бременост е невалиден.
     
    На ebola, Umbrella22, japanize и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Јас пак имам слушнато дека ако пени е девојче, а ако не пени е машко. Не верувам воопшто во вакви работи, смешно е покрај толку современи методи. :tmi:
     
  19. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.831
    "Помалите" пред да започнат да експериментираат во сексот прво нека се едуцираат околу него и последиците од истиот !!!
     
    На cresa-jagoda, Lile_05, captivating и 2 други им се допаѓа ова.
  20. ripcence

    ripcence Активен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2014
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    15

    Znaci ne znam ti dali veruvas ili ne ama testovite so sodata se tocni ,tie se domasni testovi i se pravat cisto da vidis ako peni se zema test od apteka pa da se potvrdi veke bremenosta znaci tie testovi se mnogu odamna i se tocni,ako peni si bremena ako nema nisto togas testot e negativen....
     
    На Nana19 му/ѝ се допаѓа ова.