1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Донирање на јајце клетки

Дискусија во 'Бременост' започната од Boom, 4 февруари 2013.

  1. Boom

    Boom Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2011
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    10
    Голем дел од жените не можат да останат бремени, си имаат некои проблеми и поради тоа им се скратува можноста да можат да оформат семјество. Поради тоа на запад функционира донирањето на јајце клетки, некои ги продаваат, некои онака само донираат - од желба да помогнат.

    Еве на оваа тема слободно може да споделиме мислења, искуства и предлози.
    Доколку некој донирал нека објасни што е и како е, доколку некој сака да донира нека се каже, можеби ќе се помогне на некого.
     
    На Sofi***¥, Meckicja, viktorij и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. dagmar

    dagmar Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2016
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Женски
    Temava gledam odamna otvorena no nema voopsto komentari a navistina e dobra i jas sum vo vakva situacija imam potreba od doniranje na jajce kletki dokolku ima nekoja so ist problem ve molam pisete ili nekakvo iskustvo da spodeli
     
  3. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    Jas otkako bi rodila bi donirala. Podrzuvam vakov vid na pomos.
     
    На suzik1506, Miss.Sweet и Saraa им се допаѓа ова.
  4. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Имам пишувано во Вештачко оплодување.Сестра ми донираше јајце клетки.Им се родија на парот прекрасни близначиња.Машко и женско.Парот ја гледа сестра ми како Господ.Преблагодарни и се,незнаат како да се заблагодарат.А таа вика блгодарност ми е што ви трчаат овие немирковциве низ дома.
     
    На Mila0000, Meckicja, viktorij и 11 други им се допаѓа ова.
  5. CocaColla

    CocaColla Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2016
    Пораки:
    458
    Допаѓања:
    840
    Пол:
    Женски
    Од една страна би донирала, фино што можам да направам таква добрина на некој. Од друга страна ке ме убие помислата дека тоа се всушност мои деца.
     
    На Snowflake92, Kaetana, zalosna и 3 други им се допаѓа ова.
  6. mimidjon

    mimidjon Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2010
    Пораки:
    1.319
    Допаѓања:
    2.320
    И јaс сум истa ,не би мoжелa мислам дa придoлжaм сo пoмислaтa дека имам дете oвде вo држaвaтa,можеби aкo се нaдвoр би рaзмислилa.А штoaкo сaкaм пoсле 10 гoд дa бидaм јaс рoдител.нa тoa дете?Прифaкaм мнoгу рaбoти нo oвa уште ме гo имам дoбрo прифaтенo
     
  7. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    Jas pa ne mislam taka. Koga chovek ima kolku shto saka deca, narednite jajce kletki propagjaat. Ako gi doniram ne se vekje moi, isto ko da propadnale. A za da mislam toa se noi deca bi trebalo jas povtorno da zabremenam. Sepak sekoj razlichno ochigledno..
     
    На suzik1506, Asiana и dagmar им се допаѓа ова.
  8. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    И сестра ми тоа ја мачеше,што вика ако личат децата на мене.Со луѓето што им донираше јајцеклетки од ист град се и си го имаат идими-дојдими.Не којзнае колку блиски.Ама од ко бидна работата луѓето идаат и на слава,родендени,имендени.....Децата се глава скината од татко им и двете.Ја прашував потоа како се чуствува ко ќе ги види.Вика исто како што чуствувам и према други деца ништо повеќе.Периодот и беше мн стресен,напната,помисли дури и да се откаже пред самиот крај.Па ја бодрев и советував.Да им даде на луѓето шанса да го почуствуваат најубавото чуство на цел свет.Да бидат родители.Имаше и терапии кај психолог.И сама и заедно со парот.
     
    На Meckicja, Kaetana, bela.m и 9 други им се допаѓа ова.
  9. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    a kade se odvivashe ova? vo sk? me interesira za vo idnina otkako kje rodam svoi, jas definitivno bi pomognala.
     
    На mimidjon и tincemajmunce им се допаѓа ова.
  10. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Постапката се одвиваше во Систина,докторот знам Боби се викаше презиме не му знам.Од таму ги советуваа парот и донаторот лично да не се познаваат.Ама таков донатор не можеа да најдат,а не се сеќавам дали нудеше болницата да им дадат јајцеклетки донирани да си купат.А и да ја имаше таа опција не беа при пари луѓево го правеа инвитрото преку фонд.Знам дека 2 јајцеклетки и вратија на жената,другите ги замрзнаа ако не успее првто инвитро.Сестра ми се сложи и потпиша дека доколу не им требаат понатака ги донира на болницата.Да му се најдат на некој друг.
     
    На Meckicja, viktorij, Kaetana и 3 други им се допаѓа ова.
  11. dagmar

    dagmar Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2016
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Женски
    Se izvinuvam no toa e licno tvoe mislenje i go pocituvam no koga bi se nasla ti vo ista situacija i treba da imas potreba nekoj da ti donira jajce kletka pribidejki samo taka bi ostanala bremwna dali i togas bi muslela isto i dali ne bi prifatila ti togas nekoj da ti donira
     
    На Asiana, DigY и irenna им се допаѓа ова.
  12. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    srcka da imav rodeno odma kje ti donirav. se nadevam kje sretnesh osoba ko mene shto ima rodeno i kje se slozi. sigurno ne sum samo jas :*
     
    На dagmar му/ѝ се допаѓа ова.
  13. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.633
    Пол:
    Женски
    Јас па мислам не се потребни вакви убедувања и копања по нечива совест, сепак ова е многу деликатна тема кој секој различно ја доживува. Едно големо браво за оние доблесни луге кои без да им трепне око би сториле вакво нешто, но ете некој психички не е способен на тоа и тоа не го прави помалку човек. На крајот од денот не даваш на заем 500 денари па да се помириш со тоа дека можеби и никогаш повеке нема да ти ги вратат и да ги видиш. Сепак барем јас како го сфакам ова, тоа дете утре ке биде на некој начин мое ( пошто нели од моја јајце клетка) и од некој туѓ рандом сопруг родено од некоја трета жена ( рецимо ко сурогат, иако кај сурогат се користи само телото на жената која го носи 9 месеци а плодот е резултат на репродуктивниот спој на родителите). Ме интересира кај нас нема ли такви банки за јајце клетки и сперма од непознати донори за вакви ситуации како што има и е регулирано по светот? Што знам, ете со секој мензис можеби имам едно дете помалку или со секое свршување во кондом партнерот го 'утепува' потенцијалното дете, ама барем знам го нема и не постои. Вака ке треба да живеам со мисла дека можеби некаде таму има мое дете или моето дете има полу-братче/сестриче. Ова ми е ко молење по комшии и пријатели - Аман дајте јајце клетка трудна да останам, ко небаре заем барам за шоља кафе бидејки дома ми снемало. Да не бидам погрешно сфатена уште еднаш ке кажам дека е многу доблесно и за поздрав моментот како жените погоре кои се спремни на таков начин да помогнат ретко навистина ретко кој го може тоа , но тоа не значи дека останатите се себични и не сакаат да излезат во пресрет.
     
    На viktorij, Kaetana, zalosna и 5 други им се допаѓа ова.
  14. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    Bash ko shto reche. zavisi od chovekot. jas surogat nikad ne bi bila a da dadam kletka ne mi e frka. chim go osetam u stomak moe e chiva i da e jajce kletkata. a vaka ne go osekjam ko moe.
     
    На SuperGirl24 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mimidjon

    mimidjon Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2010
    Пораки:
    1.319
    Допаѓања:
    2.320
    Апсoлутнo се слoжувaм сo тебе и oстaнaтите,јaс сaмo спoделив декa oвде вo држaвaв не би мoжелa психички дa пoминaм пoкрaј тoa.Зa вo другa држaвa би размислувала.Сaкaм дa нo.незнам дaли и кaкo ке реaгирaм.Не би сaкaлa дa пoмoгнaм a пoсле 5,6 гoд дa ме мaвне психa и дa се искoмплексирaм сo тoa па дa прaвaм сцени или јaс душевнo дa страдaм зa мoетo дете.Мнoгу чувствителни се темиве зa сите без oглед дaли сме вo тaa ситуација или не.Зaтoa мислам пoдoбрo би билo дa се дoнирa вo странски бaнки ,јaјце клетки или сперматозоиди и дa се прaвaт рaзменa нa материјал.Зa дa ме свaтиш би ти гo кажала и oвa декa јaс и сoпругoт здравје aкo решиме дa не гo искoристиме зaмрзнaтиoт материјал (ембрионите)би ги дoнирaле нo јaс би се слoжилa тoa дa е нaдвoр oд држaвaтa.
     
    На Lucky4 и DigY им се допаѓа ова.
  16. MegaLady

    MegaLady Активен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2016
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    јас сум тотално ок со донирање. Прво да имам свои па би донирала.

    А мислење за трапма?
    Едната да донира јајце клетки а друга да биде и сурогат? нема ли тогаш да е 50% 50% со помалку грижа на совест.
    Ако едната прифати да даде нејзина днк и да има свои гени таму некаде, дали некоја друга ќе прифати да носи туго бебе?
     
    На DigY му/ѝ се допаѓа ова.
  17. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Секоја чест на жените кои донирале и им помогнале на парови кои се борат со неплодност, ама јас не знам дали некогаш би била спремна за вакво нешто. Не треба да го носам во стомак детето за да го почувствувам како свое. Доволно е да знам дека е моја крв, носи мои гени, и знам дека секогаш ќе ме копка дали личи на мене, дали ги има истите интереси, истите дарби, дали е ист карактер како мене... Ако дадам јајце клетка, ќе се чувствувам како да сум дала дел од себе. А со тоа не може секој психички да се справи. Не давам крв, давам клетка од која потоа ќе се развие живот. Тоа дете јас секогаш ќе го чувствувам како свое и ќе биде болно за мене што нема да можам ни да го видам. Не знам, ете, јас така така размислувам. Можеби некогаш ќе имам поинакво видување на оваа работа, ама мислам дека доволно се познавам себеси за да знам како ќе се чувствувам.
     
    На Kaetana, CocaColla, zalosna и 3 други им се допаѓа ова.
  18. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    Ок ве разбирам и вас што не сакате да донирате. Нема потреба уопште никој да се правда зошто донира или не донира. Ама ај да не претеруеме со тоа =еј јајце клетка е не е крв, давам дел од себе= онда се осеќаш ко убиец секој месец кога јајце клетката си ја исфрлила??? Да не претеруеме малце никој никому не му суди.
     
    На suzik1506 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.509
    Допаѓања:
    144.213
    Блиска моја пред некое време беше во двоумење што да прави со веќе замрзнати јајце клетки. Поминаа 5 години, колку што имаше платено за зачувување , а во меѓувреме се родија две палавковци.
    Искрено од болница беа напорни со ѕвонење оти првиот пат им имаше кажано дека ќе ги донира на болницата т.е банката , со услов да ги пратат некаде во странство.
    Ама после многу мислење се предомисли и реши да ги уништат.
    Темата е премногу осетлива и индивидуална. Јас не сум толка храбра. И да дел од мене се , мои се , макар да не мрдаат во мене. Ја продолжуваат мојата лоза.

    Ама им се восхитувам и поклонувам на храбрите жени кои донираат. Прават многу за да подарат еден цел свет на друг пар.
     
    На Meckicja, viktorij, zalosna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    DigY прво викаш „ве разбирам вие што не сакате да донирате”, а после викаш да не претеруеме :) Јас така се чувствувам и ситуацијава нема врска со месечна менструација. Тоа дете постои и јас никогаш нема да го сметам за туѓо.
     
    На Kaetana и zalosna им се допаѓа ова.