1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Донирање/продажба на мајчино млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од naturallmess, 16 февруари 2021.

 1. naturallmess

  naturallmess Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2018
  Пораки:
  1.035
  Допаѓања:
  3.689
  Пол:
  Женски
  Случајно налетав на конкретниов случај и ме заинтригира па кратко фрлив поглед врз темава ( не успеав да најдам слична , ако има нека иде истава во канта ) и како се одвива целиот процес . Во суштина неофицијално уште 1909 година отворена е првата банка за мајчино млеко како замена на доилките, што до денес само во европа постојат 223 банки за млеко вклучувајки ја онаа на ГАК која е отворена во 2014 год , каде конкретно може да се донира тазе измолзено или замрзнато млеко , а официјалната побарувачката е од страна на родители на предвреме родени бебиња , доколку постои инфекција , конкретно заболување а при тоа мајката е оневозможена да го дои бебето со сопственото млеко и секако доколку не сака родителот да користи адаптирано млеко како замена за мајчино ....
  За кај нас има законска регулатива како и во останатите држави па воедно се прави проценка на донаторот во насоки да е непушач, да е здрава притоа во прилог број тестови за сексуално преносливи болести , хпв , да не подлегнала под ренгенски испитувања во периодот на бременост и лактација и ред други услови .
  Како донација и за да се користи за исхрана на новороденчиња звучи комплетно соодветно и општо прифатено додека не наидов на црн пазар , на кој како за сите работи постои и овде бизнис во кој продавачот "тврди" дека е безбедно млекото, а при тоа набавката на млекото се врши и од многу други причини , не конкретно за новороденче туку набавка за подготовка на оброци ( вегански и така натака ) , како суплемент за билдање на мускулна маса , како протеинска подршка за различни намени во диететска насока , за "лечење" на одредени заболувања меѓу кои со препорака за зголемен успехот во борбата со малигни заболувања, а при тоа за да останат во бизнисот жени одржуваат повеќегодишна лактација , а ова им е основем приход .... Овде бизнисот се шири па и цената не е за замерување некој просек од 5 евра за 30 мл а понудата е разновидна , се нуди замрзнато млеко па дури и млеко се измолзува на барање на купувачот .... битен е моментот што под пребарување на онлајн работа се појави во топ 5 "како да заработите над 2000е во месецот со продажба на мајчино млеко "
  Јас лично со донирањето сум комплетно ОК , но за продажбава имам недефиниран став , што од безбедносни причини , што од морални причини , па баш би сакала да слушнам ваши мислења мислам дека е тема вредна за дискусија .....
  Голем број тука биле , се или би биле некогаш во иднина во фаза на лактација претпоставувам до некаде може да се даде субјективно мислење или став за тоа како би постапиле , дали би биле дел од нешто вакво во било која улога донатори или како корисници или едноставно каков е вашиот став .....

  https://www.onlythebreast.com/
  Ова е една од страниците , да направите увид како функционира
   
  На LivingGlam и MinnaAnne им се допаѓа ова.
 2. Brpbrp

  Brpbrp Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2019
  Пораки:
  4.364
  Допаѓања:
  7.248
  5 евра за 30мл ова треба милионер да си за да може да си дозволиш вакво нешто.Сепак ова е за богатите луѓе :) мојот став кон ова е дека во ред е да се донира али не и да се продава :)
   
  На Leksikon, Fatalnata, naturallmess и 2 други им се допаѓа ова.
 3. naturallmess

  naturallmess Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2018
  Пораки:
  1.035
  Допаѓања:
  3.689
  Пол:
  Женски
  Има многу различни цени пример некои замрзнато го нудат и за помалку од 1 е, ако произведуваш вишок 300мл дневно за еден месец заработката ти е 300евра , пак ќе кажам зависи кој го купува и за која конкретна намена ...
  На страната има понуди и огласи што мене конкретно ми е чудно и неприродно , тоа ми ја мати главата .
   
  На Fatalnata му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Kolache na mama

  Kolache na mama Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 декември 2020
  Пораки:
  961
  Допаѓања:
  2.069
  Пол:
  Женски
  Да се донира е многу хумано, за ова нема ни дискусија :). За продавање зошто да не, се додека има кој да купува зошто некој да не го продава. Лично познавам луѓе кои би платиле за ова. Но многу фактори се тука битни какво е тоа млеко, дали се чува на прав начин, како мајката се храни итн.
  Да имам вишок млеко никогаш не би го продавала, за сестра ми донирале и знам колку хумано е тоа, но немам ништо против за тој што сака да го продава (само да е како што треба).
  Многу убава тема, баш се имам прашувано дали некој продава во МК.
   
  На Fatalnata и naturallmess им се допаѓа ова.
 5. Brpbrp

  Brpbrp Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2019
  Пораки:
  4.364
  Допаѓања:
  7.248
  Пак е скапо и едно да е :) сепак сум повеќе за донирано.Да требаше јас за моето да купувам требаше Шеик да бидам :rofl:
   
  На naturallmess му/ѝ се допаѓа ова.
 6. naturallmess

  naturallmess Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2018
  Пораки:
  1.035
  Допаѓања:
  3.689
  Пол:
  Женски
  Се сложувам со тебе целосно
   
 7. Milkiway

  Milkiway Популарен член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  7.070
  Допаѓања:
  18.409
  Искрена да бидам, никогаш не би го ранела детето со туѓо молзено млеко.
  Како прво бебето се изложува на ризик од болести или субстанци од донорот пр дрога, алкохол...така што не е баш така наивно тоа дека би било поздраво пред адаптираното во случаи кога не поминува низ одредени протоколи, процесирано со направен детален скрининг и не се купува директно од банките како што е кај нас ГАК. И откога ќе се направи се тоа затоа се тие суми кои погоре ги спомнавте.
  Во однос на купување од црн пазар секогаш е подобро да се даде формула, отколку Митра да ми донира вишок 1л само затоа што се пропагира мајчино млеко.

  Многу ми е интересно ова со веганите дека пре би да купат молзено и цели дискусии има по нет дека е во ред да пијат од човек, а не сакаат адаптирана формула ама тоа би била друга тема. Ако има мајка веган ќе сподели на таа тема што мисли
   
  На Siena^^, KuklickaSk, Isabel и 12 други им се допаѓа ова.
 8. Осе

  Осе Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2020
  Пораки:
  2.348
  Допаѓања:
  6.877
  Пол:
  Женски
  Многу касно дознавам за ова... Инаку што млеко фрлив ,се тоа ќе го донирав...
  Како и да е , на мое дете би размислила два пати дали да дадам макар и донирано во ГАК.
  За продавањето,навистина не ми е јасно како се осмелуваат на бебе да дадат нешто не проверено.
  А за веганите ,нивниот концепт воопшто не ми е јасен (не сум посветила малку време да исчитам се ) ниту пак за ова.
   
  На KuklickaSk, cresa-jagoda, Ava.84 и 2 други им се допаѓа ова.
 9. Lady D ❤️

  Lady D ❤️ Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  1.126
  Допаѓања:
  4.908
  Пол:
  Женски
  Nikogash, ama nikogash ne bi hranela bebe so tugjo mleko. Direktno go izlozuvam na milion potencijalni zhivotozagrozuvachki bolesti. Pre bi davala adaptirano otkolku tugjo majchino.
   
  На edna_malecka, Isabel, naturallmess и 3 други им се допаѓа ова.
 10. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  6.553
  Допаѓања:
  43.468
  Пол:
  Женски
  Имаше пред некој ден читав статија мајка донирала голема количина на мајчино млеко за предвремено родени бебенца што е за пофалба, е сега не сум стручна во однос на чувањето и безбедност на млекото и исто не знам можеби глупаво е прашањето но дали секое мајчино млеко е исто по квалитет и од пушач и нездрава исхрана на мајката и млеко од мајка што здраво се храни.
  Иначе нема ништо неетички и неморално во продажба на мајчино млеко, од се буквално направија бизнис така да не ме чуди ништо, јас лично не би купила и да би била во можност, пре би дала адаптирано иако природно мајчино е најубаво
   
  На edna_malecka, cresa-jagoda, Осе и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. naturallmess

  naturallmess Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2018
  Пораки:
  1.035
  Допаѓања:
  3.689
  Пол:
  Женски
  Не не зборам за моралниот дел на тоа на кој се продава и за што , со малку подобро истражување може да се откријат запрепастувачки факти за употребата .... тој е тој кодекс кој недостасува во денешново општество
   
  На Milkiway, elimkd и Осе им се допаѓа ова.
 12. Isabel

  Isabel Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  1.025
  Допаѓања:
  1.137
  И јас не би давала туѓо мајчино, покрај тоа што го спомнавте со болестите, пороци, дали се храни здраво и слично, не ми е сигурно ни колку хигиенски го врши измолзувањето. Не дај боже да се развијат бактерии или нешто слично.
   
  На naturallmess му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Pacient srna

  Pacient srna Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јули 2015
  Пораки:
  6.085
  Допаѓања:
  8.659
  Пол:
  Женски
  Ako e mlekoto soodvetno provereno i cuvano podobro treba da e od adaptiranoto sekako. Toa bi mu doslo ko transfuzija na krv, ako treba se dava.
  Jas da nemam, a da sum sigurna vo dobavuvacot pre tugo majcino bi kupila. Visokot bi go donirala.

  Vo odnos na prodavanje i vakva ili takva upotreba vo kapitalistickovo vreme nisto ne me cudi, se e e ponuda i pobaruvacka
   
  На Fatalnata, dunika, VDT2906 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. VDT2906

  VDT2906 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  3.156
  Допаѓања:
  13.707
  Пол:
  Женски
  Ако е испитано лабараториски зошто да не. На црно не би.
   
  На Fatalnata, KuklickaSk и naturallmess им се допаѓа ова.
 15. Leksikon

  Leksikon Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2014
  Пораки:
  347
  Допаѓања:
  490
  Концептот на донација, па и продавање во денешно време е нож со 2 острици. И јас се согласувам со сите вас, дарителот како се хранел, лекови дали пиел итн. Мн.ризично. Јас би прифатила само од некој што ептен го познавам инаку никако. Иако идејата е за поздрав само во ова општество тешко. Мајка ми кога ме родила доела и друго бебенце уште во болница бидејќи мајка му немала млеко.Потоа уште некое време го носеле бебето, и го доела, не одмолзувала, чувале и сл. Сега сме мнооогу добри пријателки после години се најдовме со тоа девојче. Сестри по млеко :inlove:
   
  На Fatalnata, MissBreezy, KuklickaSk и 4 други им се допаѓа ова.
 16. Frosty!

  Frosty! Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 март 2018
  Пораки:
  961
  Допаѓања:
  3.156
  Пол:
  Женски
  Ни на црно, ни на бело не би прифатила дете да пие молзено млеко од друга жена/мајка. Тој секако и е на формула ама ни на крај памет не ми било вакво нешто. Не осудувам ама некои работи едноставно не ми идат во глава. Ова ми е исто ко што знам примери, две сестри, јатрви што год, истовремено имаат малечки и ако едната не е тука другата ги дои.
   
  На KuklickaSk, Lady D ❤️, edna_malecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  3.829
  Допаѓања:
  14.657
  Пол:
  Женски
  Мојот одговор:

   
  На Milkiway и Lady D ❤️ им се допаѓа ова.
 18. Lady D ❤️

  Lady D ❤️ Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  1.126
  Допаѓања:
  4.908
  Пол:
  Женски
  Ama i mnogu e vazhno kako se chuva mlekoto, dali e vo sterilizirani sadovi skladirano, na koja temperatura se chuva i slichno. Mnogu sum protiv idejava i ne mi se jasni zheni koi pre bi davale mleko od druga zhena, otkolku adaptirano. Adaptiranoto barem e provereno i mn posigurno od tugjo majchino.
   
  На Brpbrp и naturallmess им се допаѓа ова.
 19. Pacient srna

  Pacient srna Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јули 2015
  Пораки:
  6.085
  Допаѓања:
  8.659
  Пол:
  Женски
  Site sto bi dale tugo majcino bi dale pod uslov da e provereno soodvetno. Ne gi mesajte rabotite. Kako sto rekov isto kako pri transfuzija na krv, ako e proverena se dava, ne se eksperimentira so drugo
   
  На Fatalnata, MilaSs12, Spidy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. Brpbrp

  Brpbrp Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2019
  Пораки:
  4.364
  Допаѓања:
  7.248
  Разликата е тазе молзено млеко има доста хранливи вредности, но ако е смрзнато дел од тие антитела и други работи се губат. И плус зелените работи предизвикуваат грчеви од каде ќе знаеш она дали јадела грашак,брокула,краставица,зелка и ред други работи сепак тоа е здрав начин на исхрана? Лабалаториски се испитуваат дали постојат бактерии или дали мајката користела лекови и дрога ништо повеќе.Во овој случај подобро е адаптираното :)
   
  На Leksikon и Lady D ❤️ им се допаѓа ова.