1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доријан Греј (Dorian Gray) [2009]

Дискусија во 'Филмови' започната од Mishela, 11 октомври 2011.

  1. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.650
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Главните улоги ги имаат : Ben Barnes, Colin Firth, Rebecca Hall.
    Приказната се врти околу Доријан Греј, млад човек кој се преселува во Лондон.
    Се запознава со луѓе од високата класа, меѓу кои е и Лордот Хенри, кој на еден начин ги лечи своите комплекси од младоста преку наивниот Доријан.
    Главната приказна е насочена кон портретот на Доријан кој изгледа толку младо, невино и совршено.
    Гледајќи го неговиот лик, тој посакува да остане вечно млад и непроменет, па најдоброто решение според него е да ја продаде душата и да се откаже од сите навики на нормалниот, обичен човек - на прво место ги става телесните задоволства, се' со цел да ја задржи надворешната убавина.
    Портретот го краси неговиот салон се' додека Доријан не се задлабочи во него и не примети нешто необично, па го заклучува на скришно место.
    Сите околу него се менуваат, само тој е вечно млад и непроменет, сите се прашуваат како и дали воопшто е можно нeшто вакво.
    Меѓутоа, неговиот тајно сокриен портрет ја прикажува неговата нечиста, грешна душа, на кој се врежани сите валкани работи кои ги прави и со секој негов извршен грев се обележува некаква гадосија, со која полесно се искажува колку е валкана неговата внатрешност, сокриена од перфектната надворешност која тој со гордост си ја носи.

    Одличен филм, кој вреди да се погледне! :)
     
    На elimkd, EminemsGirl, Strumfeta93 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Јас ја имам книгата прочитано неколку пати и некако поубава ми е од фимлот
     
  3. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Еден од моите најомилени филмови.
    Колку само се пронајдов во Доријан во моментите кога го гледав :x
    Многу наивно падна во замката на вечната младост , се претвори во друга личност ,сосем различна од онаа што беше природно.

    Актерот кој ја толкуваше улогата на Доријан ми ги збесна хормоните до тој степен што ми идеше дома да му појдам
    ама немав време :rofl:


    Книгата ја немало во Градска ,а умирам од желба да ја прочитам ,да си направам своја верзија на филмот ,секако ,со Бен во главна улога ,не го менувам :D Може јас да се ставам на местото на таа свршеницата негова ;)
     
  4. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Книгата не сум ја читала, не знам дали е иста или само слична, но филмов го гледав одамна.
    На почеток ми беше многу интересен, токму кога почна да потпаѓа под влијанија, кога девојката се самоуби, но при крајот на филмот веќе не ми беше тоа тоа, како на почеток.
    Во секој случај добар филм.
     
  5. Insanity

    Insanity Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    59
    Ах го гледав филмов пред една година и можам да речам-ПРЕЗАДОВОЛНА! Бен е одличен а и многу убав глумец, баш се вклопува со личноста на Доријан. Сега пред една недела си ја купив книгата за 150 ден. :) и ја прочитав во еден здив.Има мали разлики, ама кои филмови и книги немаат? Одличен Филм!
     
    На elimkd и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
  6. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Го имам гледано филмот а сакам и книгата да ја прочитам.
    Не знам дали пмс беше или не беше ама многу се згрозував за време на целиот филм.
    Сликата не ни можев да ја гледам, ме лазеа морници.
     
  7. chocolate.chick

    chocolate.chick Популарен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2011
    Пораки:
    922
    Допаѓања:
    644
    HBO оn Demand ме внесе во тој свет на филмовите. Филмов навистина е преубав, но сакам и книгата да ја прочитам. На прв поглед не ме заинтригира многу, но одкако го изгледав до половина навистина ми се допадна :rofl:
     
  8. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.650
    Пол:
    Женски
    Откако го изгледав филмот и јас посакав да ја прочитам книгата, па ова нека биде апел до сите оние кои ќе ја здогледаат некаде, нека дејствуваат во темава! - јас барав низ книжарите, ја немаше, хм.
    Мора да се прочита вакво нешто, мо-ра! :)
     
  9. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Сликата на Доријан Греј јас ја имам читано во издание мислам дека беше на Феникс, а ја има во издание на Ѓурѓа и таа може да ја најдеш во Веро, Тобако или во седиштето на Ѓурѓа.

    И ако ти се допаднал филмот, книгата ќе ти се допадне уште повеќе. :)
     
  10. Lyanna

    Lyanna Активен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    18
    The Picture of Dorian Gray ми е една од омилените книги. Го обожавам Oscar Wilde и неговиот стил. Искрено, не знаев што да очекувам од филмов затоа што не мислев дека Ben Barnes би бил добар Доријан, а и не знаев како Colin Firth би се снашол во улогата на Хенри. Максимално се изненадив, и тоа пријатно! Филмот беше одличен! Различен од книгата, иако ја следеше основната приказна, ама сепак мислам дека феноменално го претстави целокупниот feel. Дефинитвно една од моите поомилени адаптации.
     
  11. fashion.owl

    fashion.owl Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2013
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    21
    И книгата и филмот ги обожавам. :inlove:
     
  12. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Го сретнав трејлерот на филмов случајно на интернет ама си ветив дека прво ќе ја прочитам книгата. Откако ја прочитав се заразив со неа и едноставно мораше да го гледам и филмот и сето тоа во еден здив. Иако има многу многу разлики, можам да кажам дека само мотивот е сличен и неколку настани, а сето останато е различно, сепак Бен го доловува ликот на Доријан иако физички е тотална спротивност од ликот во книгата. Се заљубив во Бен, и во ликот Доријан и во се поврзано во врска со книгата. Почнав да читам секаква статија поврзана со темата во книгата од времето во кое живееле, движењето на декадентите, естетицизмот, симболизмот, моралот, модата и се' останато... Едноставно фасцинантен филм и дело кои несомнено се вметнаа во редовите на моите омилени нешта! :inlove: :inlove:
     
  13. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477
    Сликата на Доријан Греј,уште е едно маестрално дело на Оскар Вајлд.Премногу ми се допаѓа книгата,начинот на кој е опишан Доријан,идејата за хедонизам,оддавањето на секакви задоволства било морални или неморални.Всушност сите дела на Вајлд ми се допаѓаат.
    Инаку конкретно за филмот,онака ок ми е,ништо посебно.Не ми се допадна начинот на кој личноста на Греј е доловена.
    Сепак книга е книга,и секако нуди поголемо задоволство при читање,во однос на гледање филм. :)
     
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    https://www.youtube.com/watch?v=IfFLRQ6fbdA

    Ја слушав песнава и си реков да го побарам филмот. Многу сакам вакви мистериозни филмови. Ме продлабочи и ме интересира каков е во принцип. Вака на сликата ми делува како одличен филм, веднаш знаев дека е поврзано со нешто нереално. Филмот вака неизгледан мислам дека пренесува една скриена порака, колку човекот може да биде злобен и колку животот може скапо да врати.
     
  15. EminemsGirl

    EminemsGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2016
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    1.163
    Пол:
    Женски
    Прво ја читав книгата и останав воодушевена обожавам вакви филмови е потоа го гледав филмот има изменети работи од книгата во филмот амамшрекрасни и двете.

    Тој млад и после години е сите негови врсноци и помлади остарени... вреди да се види!
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  16. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    Филмот е одличен Ben Barnes е лепотан кој одлично се снајде во улогата на легендарниот Дориан
     
    На Briar Rose и carangigia им се допаѓа ова.
  17. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    На англиски јазик сум ја прочитала книгата "The picture of Dorian Gray" - Oscar Wilde (1890) и сум го гледала црно-белиот винтиџ филм, но откако неодамна ја погледнав и оваа филмска адаптација од 2009, можам само да кажам дека сум навистина импресионирана од филмот, како и од изборот на актерите :)
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Книгата ми е во топ 10.
    Филмов го немам гледано се уште, актерот не ми личи на Доријан :D... ама ќе биде и тоа.