1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дохрана на бебиња со купени кашички

Дискусија во 'Бебе' започната од Ivaivana, 24 мај 2017.

 1. Ivaivana

  Ivaivana Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2013
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  26
  Пол:
  Женски
  Мамички,
  Со кои купени кашички ги дохранувате вашите бебиња?
  Како сте задоволни од готова-купена храна за бебе?
  На некои кашички пишува 4+ или 6+ а содржат продукти што се за поголеми бебиња.
  Ние користиме кашички на ЛИНО и ХИП
   
  Последна измена: 24 мај 2017
 2. alisijad

  alisijad Популарен член

  Се зачлени на:
  1 март 2015
  Пораки:
  3.305
  Допаѓања:
  6.739
  Пол:
  Женски
  Кoристaм нa хип, хoле и aлете.
  Тие брoјки oзнaчувaaт oд кoлку месеци мoже бебетo дa јa прoгoлтa кaшaтa a не се oднесувa нa нaмирниците вo неa.
   
  На Ivaivana му/ѝ се допаѓа ова.
 3. mami blue

  mami blue Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2015
  Пораки:
  1.273
  Допаѓања:
  21.976
  Пол:
  Женски
  Од готови кашички сум купувала на Хип, но моите деца не ги сакаа, купував исклучиво кога бевме некаде излезени, секогаш бевме со домашна приготвена храна, соодветна за возраста
   
 4. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  7.214
  Допаѓања:
  36.830
  Ma hipp najmnogu. Mi donesoa za proba na frutek ama imaat sol i seker. Alete nekolku pati ali voglavno Hipp
   
  На BirMelek му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ^angel^

  ^angel^ Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2015
  Пораки:
  679
  Допаѓања:
  1.262
  Пол:
  Женски
  Моево хип и алете, на холе не ги сака посебно тие со праска
   
 6. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  19.643
  Допаѓања:
  170.429
  Пол:
  Женски
  Ми нема логика бројките на тегличките да означуваат од кога бебето може да ја голта храната, со оглед на тоа дека се работи за каша, значи блендирана храна. А таква храна. без оглед на тоа што содржи во неа, бебето може да голта еве од 4 месеци.

  Давам готови каши кога нема свежо она што треба да го јаде. Ама не ми прави разлика, оти моево ни домашно ни купечко не му е по ќеф. Имам давано на Хип, Фрутек и Лино. Исти се сите, освен тоа колку време може да се чуваат во фрижидер. Кај Хип е до три дена по отворањето, кај Лино до 48 часа, на Фрутек до 24 часа. Ама и тоа не ми е верно, оти сепак, содржат конзерванси, на Хип си пишува дека се во дозволената граница.
   
  На TheSecret, joy1 и Ivaivana им се допаѓа ова.
 7. ^angel^

  ^angel^ Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2015
  Пораки:
  679
  Допаѓања:
  1.262
  Пол:
  Женски
  Јас па мислам бројките се од кога да се дава секако наш избор дали тогаш ќе дадеме
   
 8. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  7.214
  Допаѓања:
  36.830
  Фрутек ми личеа на многу добри, поготово една со месо внатре со цел ориз арно ама кога видов дека додаваат сол и шеќер ги фрлив
   
 9. alisijad

  alisijad Популарен член

  Се зачлени на:
  1 март 2015
  Пораки:
  3.305
  Допаѓања:
  6.739
  Пол:
  Женски
  Има логика, затоа што на кашичка со јаболко , банана и цели зрна ориз стои 7+ а знаеме овие намирници се мегу првите што се даваат. Ова ми е кажано од овластени лица не е моја претпоставка.
   
 10. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  19.643
  Допаѓања:
  170.429
  Пол:
  Женски
  Ако се цели зрната ориз, во ред, може и тоа е. Ама не знам, не сум купила готови каши со ориз, јас мислев дека се сосема блендирани, затоа. Моја грешка тогаш :)
   
  На alisijad му/ѝ се допаѓа ова.
 11. TheSecret

  TheSecret Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  3.632
  Допаѓања:
  7.391
  Пол:
  Женски
  Najcesto hipp, bebivita cat pat. Isto i hipp zitnite kasi vo kutija i sokcinjata.
   
 12. sunmoonstars

  sunmoonstars Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2016
  Пораки:
  687
  Допаѓања:
  725
  Пол:
  Женски
  Dosega sum kupuvala samo na Hipp, ok se bebe gi jadi, no od kasite so zelencuk na vkus gi preferira domasno prigotvenite. Kupuvam samo na Hipp deka na deklaracijata pisuva deka se od organsko poteklo namirnicite a kaj nekoi drugi marki toa ne go pisuva. Od muabeti slusam, a i mnogu reklama deka na Hole bile isto organski, gi falat mnogu, pa planiram da zimam i od Hole.
   
 13. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  12.442
  Пол:
  Женски
  @Annath, тие што се плус 10, и плус 12 не се каши, туку парченца внатре. На пример таа со бела риба на хип, и на холе зеленчукова има парченца, како сецкано е, а не блендирано.
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  19.643
  Допаѓања:
  170.429
  Пол:
  Женски
  Не сум купувала такви, затоа не знам. Некако имам аверзија кон зеленчуковите, уште откако на поголемиот кога беше бебе му донесоа каша од брокула... уште го осеќам мирисот. А и немаше потреба да купувам, јадеше се без проблем. На помалово му донесоа една каша со морков, ориз и месо, блендирана е, нема парчиња внатре, затоа мислев дека сите готови кашички се такви, без оглед на тоа за која возраст се.
   
  На jacqueline.s и joy1 им се допаѓа ова.
 15. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  12.442
  Пол:
  Женски
  И јас не давам често, ама ете ќе се случи да сме излезени, или се случува да не стигнам да зготвам нешто, а малото гладно, па чувам за резерва.
   
 16. MamacitaBuena

  MamacitaBuena Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2017
  Пораки:
  1.439
  Допаѓања:
  25.371
  Пол:
  Женски
  Купени многу ретко,кога морам да одам некаде и неможам да зготвам.
  Само Хип,друго не.
  Без конзерванс не постои кашичка,па да може да стои 2 години.
  Само не е претеризам нели,бидејќи се за бебиња.
   
 17. alisijad

  alisijad Популарен член

  Се зачлени на:
  1 март 2015
  Пораки:
  3.305
  Допаѓања:
  6.739
  Пол:
  Женски
  па и дома кога ке направиме компот, сок, ни стои по година дена без конзерванс нели :) јас не сум забележала до сега кашичка стоена година, две, сите што ги купувам се произведени годинава.
   
  На stevemila, wannaBeMomma, kikin и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. MamacitaBuena

  MamacitaBuena Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2017
  Пораки:
  1.439
  Допаѓања:
  25.371
  Пол:
  Женски
  20170526_140038-1.jpg
  20170526_140057.jpg
  Тие на капачето ваљда се ден на производство и рокот.
  Млечната трае 1 година,месото 1,5 година,а овошните и зеленчуковите 2 години.
  Во врска со компотите незнам што да одговорам,моите дома купуваат конзерванс во кесички за зимницата.
  А на кашичките на Хип пишува дека имаат конзерванси ама демек умерено.
   
  На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
 19. wings

  wings Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2011
  Пораки:
  1.199
  Допаѓања:
  2.880
  Имам залиха од разноразни кашички во долапче во кујна.
  Кога почнавме со дохрана, ако некој ден бевме во гужва, излезени, растрчани едноставно не давав оброк, давав цице.
  Ама сега е поголем и поради мојата лоша организираност неможам да го оставам без оброк, па кашите ми се спас. А толку бев против купечко :)
  Давам хип, холе, алете и био на дм.
  Имаше една статија кои производители што ставаат во кашите, ако ја најдам ќе ја постирам.
  А тоа шеќер и сол, пишува баш така? До сега не сум прочитала
   
  На BirMelek му/ѝ се допаѓа ова.
 20. alisijad

  alisijad Популарен член

  Се зачлени на:
  1 март 2015
  Пораки:
  3.305
  Допаѓања:
  6.739
  Пол:
  Женски
  месо не купувам во тегла, му спремам дома, неколку дома кашички што имам се оваа година произведени и строго такви купувам ( ке ги сликнам после) во однос на конзерванси јас не сум прочитала на ниту една кашичка, освен ако за конзерванс се мисли сокот од лимон на некои што е додаден.
  Во однос на компоти и сокови мајка ми никогаш ништо не става, моите ги прави и без шекер и си стојат по година ипол.
   
  На BirMelek и kikin им се допаѓа ова.