1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Другарка или дечко? Вие што би одбрале?

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од CrazyGirl23, 18 октомври 2016.

 1. CrazyGirl23

  CrazyGirl23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2016
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  Вака сега. Имам дечко со кој што одам веќе 3 години. Премногу се сакаме, еве јас лично мислам дека нема да раскинеме за долго, а можеби и нема да раскинеме, но не сакам да си правам филмчиња уште од сега. И ви викам многу се сакаме, а знам дека дечково не е таков да те заебе, не му е до лапање и свашта, не е таков, искрено ме сака, за овие 3ипол години скоро ми нема побарано секс, ко што некои прават уште од прв состанок. Премногу се сакаме кажувам по 1000ти пат. Е сега имам и една најдобра другарка, се дружиме веќе 2ипол години може и повеќе, неважно. Девојчево се има карано со дечко ми премногу. Значи не знам што точно била причината, ама знам дека нешто било во врска со бившиот на другарка ми, а бившиот е најдобар другар на дечко ми, па нешто почнале дечко ми и бившиов да ја хејтаат мислам така нешто било со тоа поврзано. Сеедно, вчера другарка ми ми кажа уште еднаш ако дечко ми кажел нешто за неа да сум бирала меѓу неа и дечко ми :( не знам што да правам, повише пати имам зборено со дечко ми и ништо ми нема кажано. Утре треба да искочам со девојчево, ми кажа сакала да збориме нешто.
  Ве молам девојки помош, што би направиле на мое место, кого би одбрале? Најдобрата другарка или дечкото? :sweat:
   
 2. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.633
  Допаѓања:
  73.191
  Пол:
  Женски
  Дечкото ти е навистина добар како што ретко се наоѓа. Јас би се обидела да ги задржам и двајцата. Но размисли дека вистинска другарка нема да те натера да бираш така ЈАС ИЛИ ТОЈ. Не ми е јасно како луѓето можат толку лутина да држат во себе. Толку им е тешко да простат и да се спријателат наместо вака да отежнуваат ситуација? |( Па уште те тера да бираш бе. Јас би ти рекла да го избериш тој што нема да те уценува така, тој те заслужува. Во твојот случај тоа е дечкото
   
  На wintergirl3, Бибка04, Nastya9 и 13 други им се допаѓа ова.
 3. one_girl

  one_girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2015
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  161
  Пол:
  Женски
  Јас би го избрала него. Ако навистина се сакате како што велиш ќе се откажете од било што и ќе останете заедно.
   
  На NikiShareniPatiki, wintergirl3, Arthur и 3 други им се допаѓа ова.
 4. buuuce28

  buuuce28 Активен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  278
  Пол:
  Женски
  Ако те уценува не ти е другарка, имаш право да избереш кој сакаш повеќе, ама јас ќе ти кажам и машки на светот има многу и девојки на светот има многу... само штом ти си го нашла веќе вистинското машко што се бори за тебе и се прави за тебе, за другарки лесно е, не ти треба некоја таква како што е твојата, ти треба некоја да излезеш да си направиш муабет, јас на пример немам многу доверба во другарки сите се за пуста корист и интерес, а додека машките се по искрени и по лојални... штом дечкото те сака не му раскинувај заради другарка ти, размисли таа би го направила ли тоа за тебе??
  Како и да е еден ден ќе стапиш у брак секако нема таа личност со која ќе стапиш у брак да биде другарка ти!!!
  Мене другарка да ми каже бирај меѓу мене и дечко ти нема ни да размислам ќе си го изберам дечко ми.. може она да е љубоморна па да сака да ве раздели, не се знае, а ако е до тоа само што се хејтаат не е ,сигурно има задна намера

  Пс. Колку години имаш?
   
  На *Amethyst*, rose60, Aleksandar1212 и 4 други им се допаѓа ова.
 5. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.263
  Допаѓања:
  34.526
  Пол:
  Женски
  Избери го дечко ти, а таа не ти е другарка, а не па најдобра другарка.
  Таа да треба да бира 100% сум сигурна дека нема да те избере тебе. А љубов е и покрај сите тешкотии, препреки да останете заедно и никој да не може да ве раздели.
   
  На rose60, YoungandBeautiful, Rose96 и 4 други им се допаѓа ова.
 6. CrazyGirl23

  CrazyGirl23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2016
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  Фала ви девојки, вечер ќе разговарам со неа :) иначе скоро 20 ^_^
   
  На rose60 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 7. GabyTranceॐ

  GabyTranceॐ Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2015
  Пораки:
  298
  Допаѓања:
  1.108
  Пол:
  Женски
  ТАА не ти е другарка и самата треба да процениш дека ти со дечкото ќе се мажиш нема со другарка ти така да дечко ти обери си го ааа другарка може и на улица да се најде ;)
   
  На sj *O*, cresa-jagoda, Slatkarka94 и 2 други им се допаѓа ова.
 8. EminemsGirl

  EminemsGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2016
  Пораки:
  315
  Допаѓања:
  1.163
  Пол:
  Женски
  Ако ти е најдобра другарка нема да бара нешто такво од тебе. Не сте 3 месеци со дечкото па да кажеш ајде одбирам другарката во прашанје се 3 години . Јас не би го оставила дечкоми за никој е камоли за другарка. И ако се сакате толку многу , ако го сакаш толку колку што кажуваш ич нема ниту да се сомневаш или размислуваш за да го оставиш.

  Мој совет е чувај си го дечкото другарки такви еден куп ке ги најдеш..
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 9. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.166
  Допаѓања:
  177.047
  Пол:
  Женски
  Јас искрено ако ги сакам и двајцата ќе ги седнам и ќе се обидам да решам, како луѓе. А да бирам не би бирала ни едно ни друго, па макар се изгубила.
  Поточно другаркава е малку љубоморна дека со дечково идеш 3 години, а таа не успеала да биде со другарчето. Седнете разговарајте сите 4ца. Не е убаво од твоја страна што си пишала сеедно, бидејќи другарка за дечко не се губи. Ти си дозволила да ја хејтаат, ај ти постави се на нејзино место ти ќе дозволиш така да ти прави таа, да те исмејуваат, викаат??? Не е убаво нели. Размисли.
   
  На sj *O*, supertoasty, rose60 и 4 други им се допаѓа ова.
 10. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.791
  Допаѓања:
  24.998
  Пол:
  Женски
  Јас мислам сепак треба дечкото да го одбереш . Имав другарка што кога и да се начекаа со тогашниот дечко ( сега мм ) , било да е на социјални мрежи или лице во лице , буквално се затепуваа а не да се расправаат . Поточно , она му лупаше шамари за ништо . Мислам , не баш за ништо , ама за банални работи и муабети . Денес , таа другарка , ниту на фб ме побарала , ниту дигнала телефон да ме праша како сум и да се видиме на кафе . Да напоменам , кога забременив ( сеуште одев у школо ) таа беше прва што побегна од мене , седевме заедно , клупа и храна делевме , и наеднаш , останав скроз сама .. Се почувствував како да сум убила човек , а не како да ќе дадам живот на едно човече . Со другарката се знаев 4 години , а со мм 2 ипол . На крајот , оној со кој се знаев подолго , ми сврте грб . Додека пак имам долгогодишна другарка со која се знам од пелени што се вели . Исто има идено со другар на мм , кога раскинале , тоа си останало помеѓу нив двајцата , мислам , мене таа ми кажа што и како било , а и другарот на мм му кажал , ама ние никогаш не се мешавме помеѓу нив двајца :shake: . Девојчето мене никогаш не ми сврте грб , ниту кога сите ме озборуваа дека сум била бремена , кога вртеа најлоши муабети за мене , дека детето е од албанец , дека таткото на детето не сакал да ме земе , и сл , и двајцата се бореа заедно со мене :) . Ако не можеш да ги смириш нив двајцата , обиди се да одржуваш контакт со двајцата , но никако не дозволувај да се спојат во исто време :shake: . Или со дечко ти или со другарка ти . Иако и јас мислам како членката погоре , дека другаркава ти е љубоморна :^)
   
  На cresa-jagoda, rose60 и EminemsGirl им се допаѓа ова.
 11. Nausicaa

  Nausicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2013
  Пораки:
  3.432
  Допаѓања:
  19.922
  @CrazyGirl23, кај тебе не е толку проблем ултиматумот (нормално дека ќе го избереш дечкото) туку тоа што еден од нив двајца тебе те прави будала. Или другарка ти е ѓубре па измислува за да ти направи проблеми во врската или дечко ти е ѓубре и навистина со другар му ја малтретирале девојката а пред тебе глуми лудило, порекнува се и изиграва светец. Еден од нив не чини и треба да лета од твојот живот а ти сега треба да откриеш кој е лошиот.
   
  На Бибка04, Feather, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
 12. BlondPrincess

  BlondPrincess Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 март 2016
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  125
  Пол:
  Женски
  Kако што има пишано членката над мене,треба да откриеш кој е во право кој не е. Зошто еден лаже.Сепак не би бирала сум била во ситуација ваква и не сум бирала ,сум им дала до знаење дека такво нешто нема да се случи,ако на некој му смета некого нека го реши тоа со таа личност. Нема зошто ти да се ставаш во ситуација на бирање кога воопшто немаш никаква вина во нивната караница.
  А и некако целиов муабет ми е некако премногу детски а викаш имаш скоро 20 год...
   
  На Katzi му/ѝ се допаѓа ова.
 13. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.140
  Допаѓања:
  152.661
  Пол:
  Женски
  Сите некогаш сме ги хејтали со другарктие бившите нивни, наши. И то е нормално во тин години. Ако фаќаме кусур за то .... е срамота. Ете другарка ми го има пред мене хејтано бившиот нејзин, а и другата другарка нејзиниот бивш, и what are the odds, тие мене најдобри другари, а оние две најдобри другарки. И сега јас прам нешто лошо на другариве зошто ќе ги утешам другарките?
  Па уште некои куц- туц мајтапи прајме демек хејтаме, а сите по свој пат се тргнати, среќни се.
  Ова према мене е детско однесување, не хејтањето на бивши, туку поставувањето ултиматум. Имаш врска од три години, и по три години на другарка ти ѝ текнува ти да раскиниш со дечкото оти тебе он ти смета? Сериозно? Со кое право таа ја условува твојата среќа? Не велам дека твоето е детско, ти се грижиш за двата, нејзиното е детско. Не велам дека дечко ти можеби е „тој, принцот на бел коњ“ ама барем не ти поставува ултиматуми, сака да се реши се. И да, можи навистина не му се допаѓа твојата другарка и ќе се пошегуваат со другарот нејзин, ама те има условено да не се дружиш со неа само зошто него тоа не му се допаѓа?
  Доколку би била јас на твоја ситуација ... ќе ги остаев сами да си средат, не ме слушај мене не сум чоек, ама можеби доколку би имала поголема совест ќе разговарав со неа за нејзините проблеми со него, зошто, како и за крај, дали неа ѝ е грижа за мојата среќа. Ако би рекла да, шо е високо веројатно ќе ѝ речев да ме остави да бидам среќна со оној кој го сакам и да остани со мене како другарка, зошто без едно ќе бидам несреќна. Ако речи не, веќе се знај колку е другарка. Мислам веќе се знај со ултиматумот ама вреди да се обидиш.
  Ќе ми биди мило ако напарјш апдејт на тоа како постапи.
  Со среќа.
   
  На cupcakeb и rose60 им се допаѓа ова.
 14. rose60

  rose60 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2015
  Пораки:
  923
  Допаѓања:
  2.753
  Пол:
  Женски
  Со кое право другаркати ти дава да бираш?
  Јас да сум како тебе , ќе и речам :
  Ве сакам и двајцата, него за да планирам семејство понатаму во животот бидејќи ми одговара во животот и не сме се карале за тнтн.. А тебе те сакам покрај мене како моја најблиска пријателка, ако тебе не ти значи мојата среќа со него и ме тераш да одберам,тогаш отпаѓаш ти другарке, бидејќи мојата среќа со него неможе да зависи од тебе и твоето другарство, нека е крај не би сакала таква другарка, размисли што сакаш и пиши ми.
  :D Па нека се мисли малку.
   
  На Blondie.18, cresa-jagoda, sj *O* и 3 други им се допаѓа ова.
 15. corapka

  corapka Активен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2016
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  109
  Пол:
  Женски
  Види вака. Да беше друга ситуација јас би ти кажала да се потрудиш да најдеп баланс за да ги задржиш и двајцата. Ама во овој случај, погледни од други перспективи.
  Ако тој дечко утре тебе ти биде маж, ќе живееш со него не со неа. Утре тој ке ти дава пари (метафорички е, не сфаќај погрешно) за твоите потреби, не таа. Утре тој ќе ги плаќа сметките, не таа.
  Таа ќе рашири нозе, ќе остане трудна и си го решила животот. Ќе си гледа семејство, тебе не. Во ред е да се видите, кафе да пиете бла бла, ама тоа е саат два па и три. Таа си заминува дома. Со кого остануваш ти? Со него.
  Така да јас би гледала или да ја смирам топката малку или би го избрала него.
   
  На cresa-jagoda, sj *O* и rose60 им се допаѓа ова.
 16. Oscar Lady

  Oscar Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2015
  Пораки:
  1.157
  Допаѓања:
  6.335
  Пол:
  Женски
  Ако ти е вистински најдобра другарка,нема да те уценува.
  Јас би го одбрала дечкото. :)
   
  На cresa-jagoda и blackwave им се допаѓа ова.
 17. Katzi

  Katzi Нов член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2016
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  30
  Пол:
  Женски
  Најјакото ми е 20 години, 3 годишна врска ама без секс и него не му е до лапање ...
   
  На Blondie.18, supertoasty, BlondPrincess и 2 други им се допаѓа ова.
 18. sj *O*

  sj *O* Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2016
  Пораки:
  1.095
  Допаѓања:
  2.645
  Пол:
  Женски
  дечкото ма, со него ќе се мажиш со него деца ќе имаш, плус не те условува чоекот да бираш
   
  На rose60 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 19. КикиМаус

  КикиМаус Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2016
  Пораки:
  2.118
  Допаѓања:
  17.681
  Тој што ми дава опција да бирам (без разлика дали е тоа другарка или дечко) него сигурно нема да го одберам.
  Со самиот потег сам ќе си се избршие од мојот живот.
   
  На theowndemon, Someonespecial, Aleksandar1212 и 2 други им се допаѓа ова.
 20. Blondie.18

  Blondie.18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2016
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  86
  Пол:
  Женски
  Сигурно нема да му раскинам на дечко ми, поради другарка која ме уценува!!!