1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Другарство после врска? Да или не?

Дискусија во 'Сингл' започната од lady19, 11 септември 2011.

  1. lady19

    lady19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2010
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    12
    Знам многу примери на екс парови кои добро комуницираат и се најдобри другари после долга врска. Што мислите, дали е тоа можно, или се е тоа некоја маска додека не си фатат други девојки/дечковци? :)
     
    На ADOKI, pinky16 и Radiceva им се допаѓа ова.
  2. Miss.Ricci

    Miss.Ricci Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2011
    Пораки:
    945
    Допаѓања:
    5.744
    Пол:
    Женски
    Јас лично не би можела да бидам имам "другарска позиција" после врска, особено ако во врската имало многу љубов! :!:
    Да му делам другарски совети за некоја наредна после мене, или па за било која друга област во животот на личноста со која до пред тоа сум го планирала мојот живот и иднина no way! :x

    А доколку па тоа е некоја небитна врска, со некој што не ми бил важен во животов, зошто да не. :)
     
    На JustFun му/ѝ се допаѓа ова.
  3. lady19

    lady19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2010
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    12
    И мене ми е некаkо несфатливо..но имам еден пример колеги на факс што одеа 2 години, мн се сакаа очигледно, а сега веќе една година како не одат и цело време се заедно, неразделни, весели.. I don't get it! :)
     
  4. MissSpark

    MissSpark Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.287
    Пол:
    Женски
    Како што постојат правила, така постојат и исклучоци.
    Најчест одговор е - не, бидејќи тоа нема во никој случај да биде пријателство, туку само обид да се врати стариот партнер. Некогаш може и да е потсвесно, но така е.
    Но, некогаш се случува.
    Може нивната врска била пропаст, а пријателството пред тоа - фино и пријатно. Тие едноставно се вратиле назад.
    Можеби ќе им биде сменет начинот на кој тие ќе се гледаат, но се дешаваат исклучоци, постојат премногу различни карактери, за да се вратиме на стариот постулат на мудриот Ајнштајн - Се‘ е релативно.
     
    На die-young, san.jeye-13 и cigarce им се допаѓа ова.
  5. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    Не можам едноставно. Ако би раскинала тогаш би било поради тоа што сметам дека ми ги повредиле чувствата. Веднаш би ја тргнала личноста од мојот мозок и живот. Таква сум по природа. Само поради тоа би завршила една моја врска, а после другарство????? Но шанс !
     
  6. vendiii

    vendiii Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    2.464
    Моето мислење сликовито објаснето ...


    ОСВЕН ако се фатиле чисто ради реда од некоја причина што има врска со се освен со љубов и од обете страни . Знам една ваква врска т.е другарство и денес си се другари се кажуваат се еден на друг. А се фатиле да ги направат љубоморни бифшите заради ништо друго . Само така е возможно

    Кај што некогаш имало љубов и страст тука нема место за другарство ...
     

    Прикачени фајлови:

    На ADOKI, mizerija, Ejndzell и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Ако сум имала силни чувства, дефинитивно не. Не би можела да замислам, неможе туку така да се заборави една врска, која за мене значела толку многу.
    А ако врската за мене немала некое посебно значење, т.е. ако немало љубов од моја страна, нема никаков проблем да си останеме другари.
     
    На fiolencalo му/ѝ се допаѓа ова.
  8. De-lovely

    De-lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    9 септември 2010
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    932
    Другарство после врска ми е на листата на работи во кои не верувам. Кога веќе си имал такви чувства спрема некоја личност доволни за веќе да бидеш во врска со него, не е можно целосно да избледат и да може после тоа тој да ти биде најверен другар.

    Мислам секоја чест на исклучоците, ама сепак во најчест случај и да останат ете да речеме пријатели, секогаш ќе има некоја нелагодност, а посебно доколку останат на само. Имам искуство во врска со ова и јесте да сум останала на здраво и некој површен разговор, ама сепак не е исто и не може да биде како пред тоа или како со некој кој така го гледам само како другар и не можам ни да се замислам во врска со него.

    Секогаш ќе остане таа некоја симпатија или тоа нешто што те привлекло да размислуваш дека може да бидеш со него. Т.е и да се остане во контакт, нема да биде исто...
     
  9. Nightwalker

    Nightwalker Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    4.447
    Пол:
    Машки
    Можно е, доколку двете страни се решени да го остават минатото и чувствата настрана, притоа вложувајќи многу во една (кревка) врска која може лесно да пукне од чија било страна. Ваквите другарски врски исцрпуваат многу енергија и труд, а за возврат некогаш не нудат ништо посебно или уникатно, па затоа ретко кои би се согласиле на нешто вакво, особено ако се има предвид дека поранешниот партнер е сега само уште еден во низата патници, познаници и пријатели во нашите животи, oд кои добар дел не остануваат трајно.
     
    На La.Reina.Del.Sur, LittleDevil, Little-one и 2 други им се допаѓа ова.
  10. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    5.915
    Зависи која е причината за вашето раскинување. Ако сте се скарале заради тоа што ве изневерил како може да се очекува тој да ви биде пријател ? Јас не го можам тоа.
    И да останете пријатели никогаш нема да можеш да му кажуваш за некои понатамошни симпатии кон друго машко , секогаш ќе останува нешто недокажано , нешто што си го чуваш само за себе .

    Кога ќе имаш друг дечко можеби ќе му смета твојата дружба со бифшиот. Не велам дека заради него треба да се прекинат сите односи ама ако бил доволно добар немало да биде бифши :)
     
  11. Pelikuna

    Pelikuna Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2011
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    2.022
    Нема шанси да бидам пријателка со некој со кој што сум имала врска.Ко прво ако сакам да го заборавам ке мора да прекинам со него потполност а вака ко пријатели повеке се одложува а и моите чуства.И да бидеме пријатели никогаш ама баш никогаш нема да биде вистинско,нема да има искреност и би можеле да си ги префрламе грешките еден на друг.

    Таква тортура не сакам да доживувам.
     
  12. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742
    Со сите што сум била во врска да речам сум другарка. Прво можат за се да се обратат кај мене. Многу од нив бараат некој совет од мене, некогаш јас од нив. Со некои имам барем едно здраво. Не сум таква да се правам дека некој не познавам кој до вчера ми значел или сум го сакала. Апсурдно ми е. Сеа добро мене сите врски ми биле океј не можам да кажам дека ова треба да важи за сите. :)
     
    На trtla и Little-one им се допаѓа ова.
  13. lady19

    lady19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2010
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    12
    Мое искуство на оваа тема :) Јас со бившиот ми одев 3 години..тој правеше многу грешки, детски глупости..се фатив со него зашто бев разочарана од еден тип, а кон овој имав некои сипматии, и така тргнавме ради реда..ама потоа тоа прерасна во нешто повеќе, барем така мислам(зашто сме имале по некои 17 години)...и се одеше така појди застани..бевме и интимни(прв еден на друг) имаше и убави работи ама црно-бело беше постојано..јас почнав да се ладам ми пукна филмот и прекинав. Еден период не контактиравме, сега се гледаме од време на време, онака другарски демек, пријатно ми е во негова близина сега за сега само онака другарски..тој се уште ме сака и очекува нешто повеќе..а јас не сум сигурна дали би се вратила на нешто што толку ми било болно некогаш..сепак не ми смета неговото друштво.....е сега дали е тоа другарство баш другарство или има скриени намери и од моја страна не знам, се уште немам расчистено... ;) п.с. од профилот лејди19 пишуваме и јас и сестра ми(таа почесто), не е ни важно тоа толку :D
     
  14. swrcii

    swrcii Нов член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    270
    зошто да не? со сите бивши до сега освен со еден си живеам нормално не како на почетокот ама сепак why not :)
     
  15. Sawyer

    Sawyer Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2011
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    3.031
    Пол:
    Машки
    Другарство после врска,хммм,многу дискутабилно прашање.Може да се погледне од неколку страни ова другарство.Човекот што си го сакал/а и со кој си поминал/а многу убави и лоши моменти заедно,во еден момент да го исфрлиш целосно од твојот живот,како да умрел,незнам,различни карактери има и различно гледаат на оваа ситуација,но јас мислам дека тоа е многу тешко и болно,а од друга страна пак,тешко и болно е ако продолжиш да се дружиш со бившиот/та, во случај кога уште постојат чувства од едната страна,зошто некој уште сака,и неможеш да се однесува другарски со личноста која те сака и да ја прашуваш совети во врска со некоја девојка која те привлекува,или да правиш муабети од типот,"леле оваа колку ме пали,или мора да се фатам со оваа"...итн,се би било полесно,па и да се продолжи другарство после врската,доколку во неа немало чувства.Така да,за ова прашање според мене нема соодветен одговор,и во позитивниот одговор има недостатоци,и во негативниот,затоа луѓе сакајте се,и не ја доведувајте ситуацијата да мора да исфрлате некој комплетно од вашиот живот или пак да бидете пријатели со некој кој сте го сакале,или уште го сакате,ако беше се вака,тогаш немаше ни да постои прашањево :P :D
     
  16. angel92

    angel92 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    1.589
    Допаѓања:
    3.259
    Никако. Не е дека јас ќе сум љубоморна, али не ми треба некој да ми попува и да искажува чувство баш онака кога треба да влегувам во врска. Со никој бивши не сум другарка, и тоа беше најдобра одлука штосум ја направила :)
     
    На trtla и ancetupance им се допаѓа ова.
  17. Gerberce

    Gerberce Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    65
    Кратко: НЕ.
     
  18. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Според мене, другарство после врска е можно само доколку таа врска не била толку полна со чувства и страст, па со тек на време се оладиле работите и неминовно дошло до прекин, кој им требал и на двајцата па си продолжиле нормално да си се дружат.

    А ако врската била бурна, ако двајцата имале планови за иднината, се сакале многу- па едниот се повлекол од сето тоа, или пак врската се прекинала поради друга личност- е тука нема пријателство, не, не :shake:
     
  19. CIA

    CIA Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.029
  20. lucky-girl

    lucky-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2011
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    16
    чист пример сум дека постои! и не знам зашто толку негативно би биле свртени...еве мојот бивши и јас после врска од 4 месеци раскинавме од причина што не се чувствуваме како да сме момче и девојка.како?епа се знаеме 10 години од кои 7 интензивмо се дружевме, и не ни знам од кај дојде таа врска,од мување на негова иницијатива до врска од прекрасни 4 месеци,но супер ни беше и на викедни и на се-ама ете другарство сакало да биде..и ете да напоменам дека повторно сме се исто само не се бакнуваме :lol: а и тој си фати девојка седиме заедно,јас си фатив момче од пред извесно време,ваке сме пресреќни и одлично ни е буквално! сите се чудат но љубов е љубов :inlove: :inlove: :inlove: