Дружба со други националности

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од Ваљдрин., 27 декември 2017.

 1. Ваљдрин.

  Ваљдрин. Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 декември 2017
  Пораки:
  163
  Допаѓања:
  263
  Пол:
  Машки
  Би сакал да отворам тема во врска со : Дали имате прилика да се дружите со лица од другите национални припадности (албанци,турци,срби,роми итн..)
  Дали веќе се дружите,кои се предностите и недостатоците ?
  Поздрав до сите :)
   
  На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  9.657
  Допаѓања:
  53.590
  Пол:
  Женски
  Се дружиме, да. Луѓе ко луѓе. Пријателството секогаш има предности.
   
  На Mr.Lover, Mari*, Rama и 5 други им се допаѓа ова.
 3. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  13.377
  Допаѓања:
  134.790
  Пол:
  Женски
  Учам во училиште во кое учат премногу Босанци, а има и цела албанска смена. Со Босанциве многу се дружиме, заедно и учиме, иста смена, ист клас. Си честитаме празници, наши, нивни, носат некогаш баклава кога им е празник, ние на пример јајца за Велигден. Нема никаква штета, можеш само нешто ново да научиш. Често кажуваат и за нивната религија, доста работи имам научено за муслиманите, муслиманството откако учам во школово. Имам така една поблиска другарка од клас што е Босанка, цел живот се дружи со Македонци, не и пречат воопшто. Се на се, исти сме, луѓе сме, не ни е никаков проблем националоста, верата.
  Пред се се почитуваме како личности, се дружиме поради тоа. Недостатоци мислам нема, предности има многу. :)

  Само насловот на темава треба да се смени за да може подобра дискусија да се развие, додека не ја отворив темата мислев сосема нешто друго е :)
   
  На Leo girl, ZAHRA, SV1911 и 7 други им се допаѓа ова.
 4. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.844
  Допаѓања:
  26.112
  Да, се дружам, и предноста е шо сваќаш уствари дека сељачизмот и дебилизмот немаат национална граница, све е тоа исто срање, друго паковање.

  Тоа е уствари и негативната ствар...
   
  Последна измена: 27 декември 2017
  На Biljarkata, Mr.Lover, mime87 и 43 други им се допаѓа ова.
 5. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  9.864
  Допаѓања:
  125.445
  Пол:
  Женски
  Ако човекот ми е по мерка, најмалку ми е важно од која национална припадност е, или пак каква религија има. Важно ми е да да можиме да се дружиме, да сме компатибилни.
   
  На Visab, Annath, Ketchup и 8 други им се допаѓа ова.
 6. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.495
  Допаѓања:
  3.145
  Темата е супер но насловот е премногу општ, па би било добро да се прецизира во насловот отприлика како: Дружење со другите националности или нешто така.
   
  На Ваљдрин. му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.890
  Допаѓања:
  19.622
  Пол:
  Женски
  Се дружам да, девојчето за кое би дала живот е муслиманка.Ако ми одговара како личност не гледам вера и нација.Се дружам и со Турци и со Босанци и Албанци.И тие се луѓе како мене, до сега ништо лошо не сум видела од ниеден од нив.


  *Убаво ме потсети Специ од дружењето со нив научив и неколку збора Турски и Албански доколку они грешат нешто во Македонскиот јазик и јас им помагам.Имам придобивки негативности не.


  @Ваљдрин. за лична безбедност аватарот смени си го бидејќи форумов е јавен ретко кој пишува свое име или става слики свои.Најдобронамерно гледам нов си.
   
  Последна измена: 27 декември 2017
  На hermosa, buba4e89 и Matotheja им се допаѓа ова.
 8. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.829
  Допаѓања:
  161.230
  Пол:
  Женски
  Секако дека да, воопшто не ми претставува разлика. Предност е што можеш нешто да размениш, научиш за друга култура, традиција. А инаку и добри и лоши човечки особини има кај сите подеднакво како и кај нашата националност, па следствено на тоа и предности и негативности во дружењето со поединци.
   
  На hermosa, Ketchup, Црна Ружа и 4 други им се допаѓа ова.
 9. Matotheja

  Matotheja Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2017
  Пораки:
  951
  Допаѓања:
  8.269
  Пол:
  Женски
  Секако дека да, имам албанки на работа, се дружиме и приватно, излагаме низ град. Човек ко човек, ако ти е пријатно со него, си разговараш. Ако не, си остануваш службен, без разлика на вера, националност, раса, пол, сексуална определба...
   
  Последна измена: 27 декември 2017
  На butik, Ketchup, lost123 и 3 други им се допаѓа ова.
 10. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  8.869
  Допаѓања:
  40.580
  Пол:
  Женски
  Имам прилика, и да, се дружам. Пријателството не е пријателство ако се граничи со етнички, верски и било какви бариери.

  Не гледам ниту предности ниту недостатоци од такви пријтелства. Не го перцепирам пријателството како нешто што мора да се издвои како посебно бидејќи сме друга националност. Човек може да е добар и лош. Само ова е пресудно дали ќе ми биде пријател.

  Во мое опкружение и како другари/пријатели имам македонци, срби, роми, албанци, босанци и по некој унгарец :)
   
  На SV1911, Nalutena1, Feminka22 и 2 други им се допаѓа ова.
 11. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  2.647
  Допаѓања:
  39.877
  Пол:
  Женски
  Кога учев средно во класот имаше Босанки. Добро се согласувавме. :) Ни кажуваа за нивната религија и нивните обичаи. Би се дружела и сега со некој од друга националност, се додека е човек нема врска дали е албанец, босанец, ром и сл. Можиш многу нешта да научиш така. :)
   
  На Dadusicka, mira.mira, Feminka22 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. Ваљдрин.

  Ваљдрин. Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 декември 2017
  Пораки:
  163
  Допаѓања:
  263
  Пол:
  Машки
  @Feminka22 фала ти за препораката, како можам да го сменам името ?:)
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  3.702
  Допаѓања:
  31.131
  Пол:
  Женски
  Името не можеш да го смениш
   
  На buba4e89 и Weird0 им се допаѓа ова.
 14. Ваљдрин.

  Ваљдрин. Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 декември 2017
  Пораки:
  163
  Допаѓања:
  263
  Пол:
  Машки
  @elimkd океј нека стои така , фала ти :)
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 15. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  1.995
  Допаѓања:
  32.328
  Пол:
  Женски
  И се дружам и дечко србин имам. Не гледам ништо специјално и посебно во тоа. Луѓе ко луѓе. Или ти иде муабетот со некого или не ти иде без разлика која националност или вера е. Толку.
   
  На mira.mira, Feminka22 и Someonespecial им се допаѓа ова.
 16. Srcka $

  Srcka $ Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2017
  Пораки:
  425
  Допаѓања:
  5.438
  Пол:
  Женски
  Човекот се гледа каков е по душа и затоа и се спријателува.
  На никој не би требало да му смета тоа од која и каква националност е сите сме народ.
  Јас имам колешки што се турчинки, дури и ми е интересно кога зборат турски. Треба да се дружеме да разменуваме мислења и секако нивниот начин на живот и нашиот се различни но сепак немам некоја замерка да се спиријателувам со некој од друга националност.
  Личноста се гледа во душата.
   
 17. "Zoki"

  "Zoki" Популарен член

  Се зачлени на:
  2 декември 2016
  Пораки:
  1.031
  Допаѓања:
  9.100
  Пол:
  Машки
  Имам пријатели:
  Босанци(Бошњаци),Роми,Албанци
  И вистински пријатели се.
  Абе и девојка сум имал :rofl:Ромка,побела од мене:P
  Но секој треба да се постави како треба и да биде човек со човек.
  Кај нас неиживеаните од сите националности ни наметнаа мржња.
  Ај чао.
   
  На hermosa, Capricorn96, Dadusicka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. Alisa22

  Alisa22 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2017
  Пораки:
  1.998
  Допаѓања:
  11.519
  Пол:
  Женски
  Најбитно некој да е човек пред се ,јас на факултет се дружев со ромка помила и поискрена личност немам сретнато но за жал се пресели во Германија и постепено изгубивме скрос контакт..
   
  На hermosa и mira.mira им се допаѓа ова.
 19. mira.mira

  mira.mira Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2016
  Пораки:
  588
  Допаѓања:
  5.617
  Se druzam.Imam nekolku drugarki albanki, dva drugari albanci, dva drugari srbi , eden turchin, makedonci, boshnjak I tolku SME si pogodeni,prijatelstva koi traat so godini, za se zborime otvoreno I si pomagame. Srekna sum sto GI imam. Sekoj den skoro komunicirame.
   
  На Ваљдрин. му/ѝ се допаѓа ова.
 20. SeaMermaid

  SeaMermaid Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2015
  Пораки:
  937
  Допаѓања:
  12.890
  Пол:
  Женски
  Се дружам од порано.Не ми е важно дали се албанци,турци,роми...Имам пријатели од Израел и Индија до Малта.Со оние кои сум секојдневно,а се од друга националност, најчесто се албанците.Посебно откога тргнав на факултет.Колеги,колешки,од други националности,а сите функционираме како едно.
  Не е важно кој се и во што веруваат, важно е што луѓе се.