1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дуран Дуран (Duran Duran)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од MotherMonsterI, 4 март 2013.

 1. MotherMonsterI

  MotherMonsterI Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2012
  Пораки:
  797
  Допаѓања:
  837
  Дуран Дуран е англиска рок група, формирана во Бирмингем во 1978 година. Беа еден од најуспешните бендови во осумдесеттите години и бенд број еден во „Втората Британска Инвазија“ од Ем Ти Ви во САД. Од осумдесеттите години до сега, имаат пласирано 14 синглови во Топ 10 на Британската топ листа и 21 сингл во Билборд Хот 100, а според Сандеј Меркјури, имаат продадено преку 100 милиони копии[1][2]. Кога првпат се појавија, општо беа сметани за дел од нео романтистичката сцена, заедно со други бендови како Спандау Балет, но подоцна го изгубија овој имиџ. Бендот соработуваше со многу модни дизајнери за да создадат остар и елегантен имиџ, што им го донесе прекарот „најубавите момци во рокот“.
  Членови
  Nick Rhodes,John Taylor,Roger Taylor,Simon Le Bon

  Ги слушате ли момциве ? На 7ми Јули беа во Скопје нели ? Бевте ли на концертот ?. Лично јас бев и ги слушам и мислам дека се група која не смее да се занемари и заборави.Јас лично и сум разочарана во поглед што денешнава младина кога ќе ги спомнеш и превртуваат очи во смисла Па кои се тие сега ?! :?: Еве неколку хитчиња :)

  http://www.youtube.com/watch?v=m8zksSKb9Zg

  http://www.youtube.com/watch?v=sSMbOuNBV0s

  http://www.youtube.com/watch?v=ytWIZHxolI0

  http://www.youtube.com/watch?v=XN1fCcEkjyI
   
  На atala и Lady Phoenix им се допаѓа ова.
 2. vitomir

  vitomir Нов член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  2.095
  Допаѓања:
  3.628
  Топ се,добар избор. :)
   
 3. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  1.793
  Не ги слушам, прашање е дали 3-4 песни им знам.. и криво ми е за тоа.

  Како и да е, од тие малкуте кои ми се мене познати, Save a prayer ми е омилена. Радост е кога ќе ја чујам.. особено на Vh1 Classic, таму почесто ги начекувам.
  Прекраснотија од песна. :)
  http://www.youtube.com/watch?v=VCD4rtcOgHE
   
  На atala и Lady Phoenix им се допаѓа ова.
 4. Stefani999

  Stefani999 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2012
  Пораки:
  702
  Допаѓања:
  601
  Почнав да ги слушам покрај мајками...........Супер бенд се.Најубава ми е песната Save a prayer
   
  На Lady Phoenix му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Lady Phoenix

  Lady Phoenix Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 мај 2015
  Пораки:
  2.033
  Допаѓања:
  58.307
  Пол:
  Женски
  Се прашував дали има ваква тема и барав и барав... и ја најдов! Да немаше - ќе ја отворев. Бендиште, мајке ми. Тие ми се најомилени од сите изведувачи што ги сакам и слушам. Кога ја слушам нивната стара музика, почнува да ме обзема некоја тага што не сум родена во времето на моите, затоа што најдобрите работи во светот се случувале во време на нивната младост. Имам една грамофонска плоча од нив што редовно си ја вртам на грамофон дома и си се филмам дека сум во некое друго време. 8) Вистински ѕвезди, абре не може нешто англиско да не чини. Привлечни дечки (во ‘80-ите де :lol:), секси спотови полни со јаки женски, музика што те тера на денсање, флерт и секс... Што друго може да се посака? Најдобри меѓу најдобрите... Животна желба ми беше да отидам на нивен концерт, така што кога решија да дојдат во Скопјево пред некоја година, тоа беше превртување од радост. Бев во искушение да купам карти во ВИП делот, ама се премислив. Како и да е, си поминав лудо и незаборавно, а после концертот бев како воз да ме прегазил и плус со засипнат глас, па сега проценете колку сум уживала. Ова, како што реков, ми беше животна желба и кога ми се исполни си реков - F*ck it, сега може и да умрам, ама знам дека ќе умрам среќна! :rofl:

  Fab Five Forever!!!! :emo:
   
 6. Kimora

  Kimora Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2014
  Пораки:
  261
  Допаѓања:
  1.034
  Пол:
  Женски


  Омилена :inlove:
   
  На LivingGlam, K-a-t-e, Hipica и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.239
  Допаѓања:
  77.059
  Пол:
  Женски
  Јас ги обожавам. Феноменални се, една од омилените групи.
   
 8. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.321
  Допаѓања:
  2.777
  Пол:
  Машки
 9. Indiegurl

  Indiegurl Популарен член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2017
  Пораки:
  1.817
  Допаѓања:
  6.300
  Пол:
  Женски
  Бап се супер, омилена ми е Hungry like the wolf :inlove: