babylove овошни кашички

Духовен авторитет

Дискусија во 'Религија' започната од EvAngelos, 8 април 2017.

?

Кој е вашиот духовен авторитет во однос на прашањата што ги имате за верата?

 1. Како ќе каже локалниот свештеник/поп или оџа (за муслиманите), така е.

  2 глас(а)
  7,7%
 2. Гледам како велеле или правеле моите баби дедовци, предци

  2 глас(а)
  7,7%
 3. Се водам по верувањето на мнозинството во мојата околина

  1 глас(а)
  3,8%
 4. Се водам според тоа што пишува во религиозните книги од мојата вероисповед

  7 глас(а)
  26,9%
 5. Последниот збор за мене го има Библијата (или Куранот за муслиманите)

  2 глас(а)
  7,7%
 6. Се водам според мнозинството одговори на форумов

  0 глас(а)
  0,0%
 7. Го прифаќам одговорот на првата/от член што ќе ми одговори

  0 глас(а)
  0,0%
 8. Се водам според мојата совест, интуиција или моменталните чувства

  17 глас(а)
  65,4%
Дозволен е избор на повеќе опции
 1. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.376
  Допаѓања:
  9.286
  Пол:
  Машки
  На форумската категорија Религија се поставувале и ќе се поставуваат безброј прашања поврзани со религијата и разните вери. Постасвуваме прашање и одеднаш повеќе членови ни одговараат. Една вели вака вели попот, друг вели вака вели Библијата, трет - вака вели Куранот, четврт - во нашиот град/село вака се прави. Во тоа шаренило на одговори, како човек да одлучи што е правилно, што му е богоугодно на Господ. Би било супер да го имаме Господ како член на форумов па тој да го има крајниот збор и да каже како е правилно, но ете, ја немаме таа привилегија :)
  Затоа интересно е да се види кој е духовниот авторитет на членовите на форумов. Повелете со вашиот придонес на темава.
   
  На theowndemon, Bender Rodriguez и baba Rada им се допаѓа ова.
 2. korisnichka

  korisnichka Популарен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2012
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  1.387
  Се трудам да ги следам зборовите од мојот духовен отец.
   
  На Selest и Rama им се допаѓа ова.
 3. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.498
  Допаѓања:
  25.480
  Пол:
  Женски
  Сакам секое верување да го разберам, да го сфатам, да најдам логика..несакам да ми наметнуваат и да ме убедуваат за разноразни обичаи...терам само со своја свест и мои чувства кои извираат од мое срце.
   
  На theowndemon, elimkd и korisnichka им се допаѓа ова.
 4. korisnichka

  korisnichka Популарен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2012
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  1.387
  Не е точно дека го немаме Господ на форумов. Господ е сѐ во сѐ, секаде присутен и се пројавува преку нашите одговори. А што и колку, и како ќе сфатиме, зависи од нашиоѕ духовен раст. Секој што бара наоѓа и кој чука му се отвора. Потребно е да ги очистиме нашите срца.
   
  На Selest, Philippa, Rama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.681
  Допаѓања:
  101.396
  Пол:
  Женски
  Се водам по микс од првото, второто, четвртото а делувам по последното
   
  На theowndemon, realGirl, Rama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.108
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека треба да се слуша попот како ќе каже. Попот мора да е паметен. Да бил глуп, не би заработувал џипови.
   
  На Црна Ружа, elimkd, Bender Rodriguez и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.318
  Допаѓања:
  2.743
  Пол:
  Машки
  Духовен АВТОРИТЕТ ( мразам авторитети од овој физички универзум ) ми е MOTHAFUCKA Господин БОГ.
   
 8. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.498
  Допаѓања:
  25.480
  Пол:
  Женски
  Koja glupa komparacija, popovi i djipovi...kolku retardosi imaat jaki koli pa ne se pametni.....(facepalm)
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 9. BabyStyle

  BabyStyle Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2010
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  8.180
  Кога ќе се собере сето знаење што го имам за сопствената религија и прочитани доста книги од светите отци, потоа во комбинација со прочитани преку 100 духовни книги на различни духовни водачи и мотивациски говорници, фактот е неспорен дека целиот авторитет лежи во нас самите и во верата и вербата во Бог. И духовниците се луѓе од крв и месо и можат да згрешат како и нас. Зборам за духовници во православието.
  Познавам многу луѓе кои фанатички одат во цркви, се исповедаат, причестуваат, постат, зборат само за Бог, секој втор збор им е Господ,а во суштина многу грешат на ближниот. Го повредуваат, прават зли работи и слично. Нели ама ќе се исповеда и оп све ќе му се прости и лентата јово на ново.
  Имам духовник, верник сум, Господ за мене е АЛФА И ОМЕГА, но не сум фанатик. Мојот одговор е
  *Се водам според мојата совест, интуиција или моменталните чувства
   
  На cooll, Prijatelot, Rama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.108
  Пол:
  Женски
  Ти имаш јака кола, Радо?
   
 11. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.376
  Допаѓања:
  9.286
  Пол:
  Машки
  Се надевам нема да бидам офтопик ако те прашам дали ја имаш прочитано Библијата?
   
  На BabyStyle му/ѝ се допаѓа ова.
 12. BabyStyle

  BabyStyle Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2010
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  8.180
  Библијата ја читам секојдневно. Секогаш учам по нешто ново. Водилка животна...
   
 13. Црна Ружа

  Црна Ружа Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  939
  Допаѓања:
  3.486
  Пол:
  Машки
  При нас во сектичкава галиба ѓаоло бил врховен афторитет, духовен и овоземен :party:

  А инаку не постои такво нешто, никој не може да биде никому духовен авторитет, никој нема да ве продухови, сето тоа е борба, искуство и животен пат на поединецот. Нема инстант продуховивања, све је то лаж и превара.

  П.С. Имам слушано за некојси Мартин Лутер, дебел германец од стари времиња (со замоци и тие ствари) и него како мал го удрило магаре со копито во главата при што не само што се здобил со рана туку стекнал изузетна духовност. И пораснал малку така...чуден. И еден ден нешто одел по пат и почнал да слуша гласови во главата. Така започнал да пишува некакви 95 захтеви на хартија, како шо му кажале гласовите и се упатил кон некоја црква и ги заковал на портата и така почнала реформацијата. Не знам колку е точно...
   
 14. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.949
  Допаѓања:
  52.682
  Пол:
  Женски
  Првенствено Библијата а потоа и религиозните книги.