1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дaли сo текoт нa гoдините љубoвтa се губи?

Дискусија во 'Брак' започната од Mr. Right, 3 февруари 2017.

  1. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Нaслoвoт кaжувa сè. Пoстoјaнo луѓетo, oсoбенo пoстaрите велaт декa сo текoт нa гoдините љубoвтa и рoмaнтикaтa вo еден брaк се губи, a декa oнa штo oстaнувa е взaемнoтo пoчитувaње пoмеѓу двaјцaтa пaртнери.

    Штo мислите вие? Дaли нaвистинa љубoвтa се губи пoсле тoлку гoдини брaк или врскa? И aкo се губи, тoгaш кoјa е причинaтa зaрaди тoa?
     
    На Crna Dama, honest girl, blueeparadise и 4 други им се допаѓа ова.
  2. Nalutena1

    Nalutena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.762
    Пол:
    Женски
    Jas go mislam sprotivnoto! Ako Ljubovta e vistinska togas taa voopsto ne se gubi so tekot na godinite.
    Vo prasanje e neguvanjeto i odrzuvanjeto na brakot. Odnosno kolku poveke se grizime za partnerot, pominuvame vreme zaedno, pa baknez pred odenje na rabota i t.n seto toa e neguvanje na brakot odnosno na ljubovta. Ako ne go odrzuvame toa, ljubovta vo brakot poleka ja snemuva sto e normalno.
    Ete tetka mi ima 60 god. I seuste e ludo vljubena vo svojot maz koj za zal pocina pred nekolku god. No taa seuste zboruva za toa kolku go saka.
    Tie mi se primer deka vistonskata ljubov ne zgasnuva!
     
    На Tanjamm, Imperatorka5, larrachi и 9 други им се допаѓа ова.
  3. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Jas mozam da zboram samo od moja gledna tocka.

    Ne, ljubovta ne se gubi. Zaljubenosta si zaminuva i nastapuva realnata ljubov.
    Nikoj nezapoznal covek so koj odel god. ili dve. Ke go zapoznaete niz zivotot.
    Kako moze da ne se saka nekoj koj se grizi za vas, za vaseto zdravje, toj vi zakazuva za na doktor, toj vi ugoduva, vi gotvi sakano jadenje, sadi vo dvor sto sakate i kako sakate, kreci, mesti pod, renovira i vi ugoduva na toj nacin.
    Nekoj koj pazlivo go izbira sekoj odmor onamu kade sakate vie, nekoj koj raboti i gi deli finansiite so vas, nekoj koj veli kupi si zasto da ne, odi, prosetaj se........ koj ve tesi koga ne rabotite...... i red dr. raboti koi bi mozela da gi nabrojuva, nabrojuvam i nabrojuvam.

    Nisto od ova nemoze da se spodeli so decko. Ke se vidis 2 saata vo denot i tolku. Toa e sosem drugo od brak. Toa e zaljubenost koja e nesporedliva so ljubovta vo brak.
     
    На rikimiki, Sunrise!!!, Tanjamm и 19 други им се допаѓа ова.
  4. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Зависи од партнерите. Со кој одлучиле да стапат во брак љубов или навика. И да е љубов треба да се одржува. Бракот е супер, се будите заедно, но со бракот доаѓаат проблеми. Особено ако не стојат добро финансиски, и љубовта ќе ги спакува куферите јер од љубов не се живее. Исто со раѓање на децата, тоа кај едни може да ја зацврсти љубовта, кај други да биде почеток на проблеми, оти секој различно се справува со родителската улога, па партнерите се оддалечуваат. Секако и со растењето на децата поголеми проблеми, па проблеми и на сопружниците. И така многу фактори може да ја уништат љубовта, оти не е еднаш засекогаш дадена, заснована е на градење. Исто како што можат да ја зацврстат истите. Има примери за добар брак и љубов, годините само ја зајакнале љубовта, не се изгубила. Веројатно оти биле истрајни и рака под рака чекореле во животот.
     
    На theowndemon, ines.h, evangelina.ina и 8 други им се допаѓа ова.
  5. Nalutena1

    Nalutena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.762
    Пол:
    Женски
    Mene uste sega na mladi godini mi se izgasnala ljubovta, :(no sepak sum za sprotivnoto! Mozebi i nikogas ne bila vistinska.
    Koga bevme decko i devojka odevmw skoro 4 god. Site bea protiv nas, ko romeo.i julija , no nasata"ljubov" bila poslina. kolku golemi prob napravija za da ne razdelat i pak ne uspeaja, pobedivme nie ete se ozenivme.... no sega posle 4 god brak poveke ne se sakame.
    Pricina: negovite sekogas me mrazele, toj e 24/7 so niv i aj denes polni mu ja glavata pa aj utre...i toj veke sam mi ima receno: abe jas te sakam ama ne e toa toa, znaes koga nekoj nnstop ke ti rece ona e takva, ona e vakva i ti poleka poleka oladuvas od nea.. jas samo vaka go gledav;(;(
    I ete sega samo za da im ugodi na niv sekogas e protiv mene za bilo sto i da e.... oni sekogas se vo pravo, a jas sum najlosata. So site da se odnesuva ubavo i lubezno samo so mene na najlos mozen nacin samo so navredi i ponizuvanja, bez predhodna pricina. I poleka poleka i jas prestanav da go sakam. Se e rezultat na odnesuvanjeto sprema tebe.
    Kako toj se odnesuva taka i jas. Toj prestana da me saka, prestanav i jas.
    Ovaa ljubov nikogas ne bila vistinska, nosela rozevi naocari, ispod se bilo crno.
    Da bila vistinska nikogas nemala da zgasne;(
     
    На crazylady, N.2106, evangelina.ina и 3 други им се допаѓа ова.
  6. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    7.212
    Ako vredi ili ako imas sila obidi se da ja rasplamnes.Ako mislish deka zavrshilo trgni se i razmisli trezveno sto sakas.
    Se e podobro od nerviranje taga i solzi. Za nikoj ne vredi da se taguva i da se trpi ponizuvanje.
    Ponekogas i se da napravis nekoj neznae da vrati emocii i ima ladno srce.Ne vredi mnogu trud. Samo ne se jadi vo sebe bolest da ne si nakalemis.
     
    На NOVAVON и ♣ Alba Viduam ♣ им се допаѓа ова.
  7. Nalutena1

    Nalutena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.762
    Пол:
    Женски
    Probav i toa mn probav. Da ja vratam taa "ljubov" Na site mozni nacini, ama ete koga covek ne te saka poveke toa e. Poveke gi saka roditelite otkolku zenata i sinot. Nie sme posledni na listatA, ako voopsto i sme.
    Naseto ne bilo ljubov tuku navika, se zalam samata sebe.
     
    На crazylady, toogood и mira.mira им се допаѓа ова.
  8. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    7.212
    Ne se sozaluvaj.Najlosho e sozaluvanjeto.Ne dozvoluvaj da te sozaluvaat.Obidi se da zboruvash otvoreno so nego za se sto ti smeta. Ponekogash mushkite nerazbiraat sto sakame zatoa ko na malo dete da mu objasnis.I toa kolku si seriozna.Koga ke go stabis do zid ke pocne da misli so svoja glava.
     
  9. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    7.212
    Ljubovta ako ne se hrani od dvajca se gasi. Ako se sluci toa treba samo napred da se gleda.
    Covek koj ima kapacitet da dade ljubov sekogash naogja i privlekuva ljubov. Sekoja neljubov e lekcija za ljubov. Ne e kraj na svetot.Zdravi i zivi da sme, se e reshlivo.
     
  10. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    Pa shto nasila ziveesh so nego??? Godinite bezpotrebno si gi troshish so nekoj koj otvoreno Ti kazal kako vi stojat rabotite u brakot!!! Deka pa ke se smeni nekogash:emo:
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. k.frosina

    k.frosina Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    2.490
    Допаѓања:
    26.244
    Пол:
    Женски
    Тоа според мене зависи од двајцата партнери. Ако двајцата се трудат да успее еден брак или една врска и се да биде во ред љубовта нема никогаш да исчезне.
    Треба да се почитуваат и двајцата да се сакаат и пред се да бидат искрени. Вистинската љубов никогаш не престанува.
     
    На crazylady, Momichka, Mr. Right и 2 други им се допаѓа ова.
  12. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.331
    Допаѓања:
    47.772
    Пол:
    Женски
    За себе лично ќе зборувам,многу години сме во брак и претходно долга врска.
    Не,не се изгубила кај нас.
    Тука е се уште и нека си остане,убаво и е.

    Љубовта со текот на годините поприма друга димензија.Проблемите,обврските,воспитувањето на децата,сите убави и неубави работи кои животот неминовно ги сервира,прват да добие поинаков облик и може затоа изгледа дека се изгибила,дека партнетите станале другари,дека навиката дошла на месото на љубовта.

    Мене повеќе би ме плашело доколку страста исчезне,која во еден брак и воопшто врска,е многу битна.
    Таа е двигател,жарчето кое доколку се изгасне,би било тешко да се запали повторно.

    И сега ќе се наметне прашањето,Дали рутината е убиец на страста?
    Од моја гледна точка,би рекла дека Не,рутината не ја убива страста.

    Ако зборуваме општо,мислам дека немањто слух за потребите на партнерите ,кои не завршуваат со стапувањето во брак,е она што би се рекло дека ја убива љубовта.
     
    На crazylady, anel, Shery и 13 други им се допаѓа ова.
  13. NOVAVON

    NOVAVON Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2016
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    440
    Пол:
    Женски
    Од мое лично искуство.
    Да љубовта се намалува ако нема меѓусебен почит меѓу партнерите, ако е поважно што мислат роднините а не самите партнери. По извесно време се губи и најдобро е ако се има можности што порано секој по свој пат. Сепак сметам дека успешноста во одржувањето на љубовта зависи од зрелоста на партнерите, дали се доволно зрели да одржуваат во живот една врска па брак, дали знаат да даваат вистински ветувања,а не лажни за да придобијат нечие внимание а потоа си признаат дека лажеле т.е. си гледале сопствен интерес само. Има многу фактори кои ја гушат и намалуват и уништуват љубовта. Има многу бракови без љубов има и такви кои прекинале поради недостиг на љубов.
     
  14. sj *O*

    sj *O* Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2016
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.921
    Пол:
    Женски
    зато постои развод. глеј спаси се пред да биди доцна.
     
  15. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    Со текот на годините се додека е присутно почитувањето, грижата, трпението, тогаш љубота не се губи
     
    На crazylady, toogood, Petar80 и 2 други им се допаѓа ова.
  16. ♣ Alba Viduam ♣

    ♣ Alba Viduam ♣ Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    2.160
    Пол:
    Женски
    Се губи љубовта само и само тогаш кога едниот партнер ке крене раце од врската и ке ја препушти цела работа околу одржување на истата само на другиот партнер, што се случува многу, да не речам премногу често во денешно време.

    Кај некои тоа се случува уште пред брак додека се во долга врска, кај други откако ке стапат во брак па дозволуваат да се изгубат во таа некоја безбедна зона на комфор и занемарување на потребите на партнерот кој си мислат дека цел живот ке биде покрај нив, осигурано е на некој начин и нема потреба да се трудат повеќе. Тука е проблемот кај луѓето, затоа што си мислат дека некој штом е долго време со нив автоматски го поседуваат и нема потреба да се трудат околу него како порано.
     
    На Trish и mira.mira им се допаѓа ова.
  17. Liu

    Liu Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2016
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    2.498
    Пол:
    Женски
    Мислам дека љубовта ако е вистинска не може да згасне. Помеѓу два брачни партнери со текот на годините и со создавање на потомство љубовта на некој начин се пренесува врз децата со грижа, трпение и слично. Вниманието е насочено нормално најмногу кон децата и нивното растење и развивање како личности. Сето тоа не е причина за изумирање на љубовта туку напротив тоа е потврда дека семејството успеало само со многу љубов и грижа пред се меѓу брачните партнери а потоа истата кон децата. На некој начин љубовта е спакувана на различен начин но тоа не значи дека ја нема, дека се изгубила. Во семејство во кое постои искрена почит, доверба и разбирање ,, љубовната нота '' нема да се изгуби. Некои нешта си одат заедно :)
     
    На Crna Dama и Згодно Момче им се допаѓа ова.
  18. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.141
    Отворено ти кажал што чувствува, т.е. дека не те сака. Според мене, тој не е маж штом ги слуша своите родители за се, а си има жена и дете. Се иритирам од вакви мамини синчиња уфф. Зошто си со него? Штом не те сака, остави го. Тоа ти е мој совет.
     
  19. Nalutena1

    Nalutena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.762
    Пол:
    Женски
    Da mi kazal i toa uste pred 3 god jas bremena bev togas. Sto mozev da storam so stomak kaj majka mi sram mi bese da odam. Se slucija uste mn raboti potoa koga sin mi imal 1god si otidov, me molese ko kuce i places . Sekoja minuta mi zvonese molese i placese i se vrativ radi sin mi. Bese ok 3 meseci posle pak pocnal istoto. Kriva sum si jas samata dosega kako kralica ke si bev so maloto.
    Inace koga se karame jas sekogas mu kazuvam te mrazam mi go unisti zivotot, ne te sakam poveke kako ne razbiras ostavi me namira zemi si druga zena, jas na moja strana, ti na tvoja. Znam deka ne e ok taka sto mu kazauvam no toj mi dava povod.
    Koja bilo devojka da vdi nemu site mu se ubavI, samo jas ne mu cinnam.
    Koga pravam nekoja nova frizura ili sminka nikogas ne zabelezuva.
    Cestopati mi veli deka sestrata na drugarka mi e mn ubava.
    E kako da ne mu gi kazam tie zborovi.... I koga mi se doblizuva sekogas go odbivam ne mu dozvoluvam da me dopre, toj ne znae kako sekogas e grub so mene a stopati mu imam kazano deka tReba da e nezen i tn.. ama on pak po svoe.... Toa mi e od nervoza sto go odbivam, ne zassluzuva da me ima ne se ponasa kako da ima zena.... Baska sto e mamino since I drugite mu se na prvo mesto.
    Razgovor, dzabe ko na malo dete da zboris
     
  20. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.141
    Постои само едно решение, Биди решителна и остави го и не му се враќај. Па зарем ќе живееме за други луѓе и со дете ако си, срам ти е од луѓето да го оставиш? Ајде, ти се молам, тој ќе те понижува цел живот,а ти гледаш што ќе речат другите. Батали го тоа мамино синче.