1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Евровизија 2012 - Калиопи ќе ја претставува Македонија?

Дискусија во 'Канта' започната од Elennaa, 19 ноември 2011.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.161
  Допаѓања:
  14.171
  Пол:
  Женски
  Калиопи ја претставува Македонија на Евросонг 2012

  Поп-дивата Калиопи Букле е актуелната претставничка на Република Македонија на Евросонг 2012 што ќе се одржи во Азербеџан - јави Македонската Радио Телевизија.

  Македонската Радио Tелевизија оваа година одлучи да го примени српско/хрватскиот модел на избор за претставник, односно како членка на ЕБУ, таа не мора да направи конкурс и избор на повеќе изведувачи за претставник на песна за Евровизија.

  Што се однесува до песната со која Калиопи ќе не претставува, таа ќе биде избрана на сличен начин како што беше избрана песна за Тоше Проески, кој беше наш претставник во 2004 година.

  Калиопи е една од нашите најпознати изведувачки, зад себе има 9 албуми и безброј хитови. Последен е албумот Порака, кој покрај во Македонија е објавен и во регионот. Таа е почесен амбасадор на УНИЦЕФ од Македонија, а покрај многубројните награди и признанија добитник е и на статуетката за хуманост Мајка Тереза.


  [​IMG]


  Што мислите за ова?
  Искрено, првиот пат кога видов, си помислив катастрофа - пак некоја балада. Ама после пак си викам.. и така и така.. не памтам кога последен пат сме влегле во финале, и секогаш имаме некои крш песни. Чим организира МРТ, се знае..
   
 2. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.935
  Допаѓања:
  66.093
  Пол:
  Женски
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.