1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Евровизија 2017

Дискусија во 'Музика' започната од Someonespecial, 20 март 2017.

 1. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.088
  Допаѓања:
  163.446
  Пол:
  Женски
  Завчера последна својата песна за Евровизија ја објави и Ерменија, со што сите претставници и песни за овогодинешното издание се познати и поставени на јутјуб... па мислам дека можеме веќе и тука да почнеме со коментирање, прогнозирање и фаворити :music:
  (...оп, стоп - конечно и јас како верен фан на Евровизија една година да ја отворам темава :P :lol:)

  62-то по ред издание на изборот ќе се одржи во Украина на 9ти, 11ти и 13ти мај со 43 земји учеснички.
  Македонија со Dance Alone на Јана Бурческа ќе настапи во втората полуфинална вечер...
  Сега видов дека во нашата полуфинална вечер нема речиси ниедна од песните што ми останаа во глава, па голем оптимист сум за влегување во финале :lol:
  А и навистина оваа песна можам да речам дека ми е омилена и деновиве ја изнаслушав повеќе од било која друга наша песна на Евровизија :D

  Други песни што ми оставија впечаток...
  Италија, засега меѓу најголемите фаворити според обложувалниците колку што прочитав - весела и со интересен текст, ај лајк ит :dance:


  Франција - супер french pop, многу ми се допаѓа исто како и ланската :music:


  Од останатите исто ми се издвои Полска, мрачно јака песна со креативен спот (y)


  ...Ама најголем фаворит за победа ми е Белгија апсолутно :inlove: Има нешто посебно во песнава, не знам... и музиката, и текстот и спотот ми се толку едноставни, а прееекрасни :l:


  Ги преслушавте ли вие песните, и кои ви се фаворити? :music:
   
  На Dream-Girl, Ginger^, Згодно Момче и 6 други им се допаѓа ова.
 2. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  5.082
  Допаѓања:
  27.321
  Убави песни има. Се надевам оваа година, победникот навистина ќе си ја заслужи победата и нема да има песни со политичка содржина чија цел е можеби да испровоцираат.

  Франција ми е дефинитивно фаворит

  Embrasse-moi, dis-moi que tu m’aimes
  Fais-moi sourire au beau milieu d’un requiem
  Embrasse-moi, dis-moi que tu m’aimes
  Fais-moi danser jusqu’à ce que le temps nous reprenne :inlove::music:  И Швајцарија ми е исто убава
   
  На Victorian и Someonespecial им се допаѓа ова.
 3. mode-kristina

  mode-kristina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2014
  Пораки:
  1.155
  Допаѓања:
  4.083
  Пол:
  Женски
  Ова е прв пат после 10 години ние да имаме асална песна за на Евровизија. Искрено преубава ми е нашата песна.

  Инаку други фаворити ми се и:

   
  На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Mr. Right

  Mr. Right Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  2.510
  Допаѓања:
  71.257
  Пол:
  Машки
  Па, дечки и јас имам некој оптимизам за подобро пласирано место годинава на Евровизија. Дури очекувам и да влеземе во финалето. И тоа ќе ни биде успех со оглед на тоа дека последен пат кога бевме во финалето беше во далечната 2006 година со Елена Ристеска и нејзината „Нинанајна“.

  Не сум ги ислушал повеќето песни. Ќе го направам тоа деновиве. Освен нашата, ја слушнав и на Бугарија и годинава нивната песна пак ми се допадна. За мој вкус е убава песнава. :)
  Oпаа, сега барајќи ја песната на Бугарија гледам дека нашава достигнала 1,140,000 прегледи на Јутјуб. ^_^

   
  На honey.11 и Victorian им се допаѓа ова.
 5. Ketchup

  Ketchup Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  6.712
  Допаѓања:
  45.926
  Мене нашата ми е најубава. Другиве ми се онака. И грчката ми е океј, иако веќе чуено звучи. Немам некој посебен фаворит. Него, зошто некаде прочитав дека Лорин ќе ја претставува Шведска, а веќе е објавена нивната песна? И дали Русија годинава стварно нема да учествуваат?
   
  На Rose96, Mishela, Mr. Right и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. k.frosina

  k.frosina Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 август 2015
  Пораки:
  2.475
  Допаѓања:
  25.304
  Пол:
  Женски
  Јас вејќе не гледам евровизија.
  It's boring 8-|:?:
   
  На Safira26, biGirl, Veki4kaa и 2 други им се допаѓа ова.
 7. Gemma

  Gemma Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2017
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  13
  Пол:
  Женски
  Ми се допадна нашата песна па стискам палци за Јана :) А да, видов дека на руската претставничка и забраниле влез во Украина, незнам дали има други новости околу таа тема.
  Dance Alone :dance::music::)
   
  На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.648
  Пол:
  Машки
  Порано интересно беше, едвај чекавме, сега и и тоа го измешаа со политика.
   
  На wanderlust му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.690
  Допаѓања:
  73.627
  Пол:
  Женски
  Веќе одамна не следам Евровизија, само нашите сум ги слушала и победничките песни. Годинава преслушав повеќе, не сите, и од нив сепак нашата ми е најубава. Досадни се и никоја не ми остана во памет. Не е тој квалитет што беше, некогаш имав и над пет фаворити.
   
  На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.
 10. sj *O*

  sj *O* Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2016
  Пораки:
  1.101
  Допаѓања:
  2.660
  Пол:
  Женски
  јас пак пратам евровизија секоја година :D иако не е то шо беше, сепак си пратам. секоја пофалба за јана, песнава е најдоброто од македонија досега, плус се смета за една од трите фаворити годинава, така да (y) иначе, најубави песни ми се француската и австралијанската, како и шведската и италијанската (и нашата :lol:) останатите не ги слушнав мн.
  п.с. ама лани требаше сергеј да победи :@
  п.п.с. спешке супер е темава :*
   
  На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
 11. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  14.927
  Допаѓања:
  28.662
  Пол:
  Женски
  Ги слушнав песните. Најмногу ми се допаѓа песната на Италија. Читав на некои вровизиски сајтови дека Италија има најголеми шанси за победа. Сега прочитав дека на претставничката на Русија ќе и забранат влез во Украина и нема да настапува на Евровизија.
   
  На Mr. Right и honey.11 им се допаѓа ова.
 12. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.388
  Допаѓања:
  87.630
  Не ми се допадна постапката на Русија.
  Не затоа што е девојката во инвалидска количка, туку што не се бира начин како да се дојде до подобар пласман. Да се просат поени на емоции ми е не прифатливо.
  Толку да е добра во пеењето и толку да има поддршка од државата, ќе беше позната и славна па сите ќе ја знаевме...вака...просјаци.
   
 13. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  14.927
  Допаѓања:
  28.662
  Пол:
  Женски
  На Mr. Right и sj *O* им се допаѓа ова.
 14. sj *O*

  sj *O* Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2016
  Пораки:
  1.101
  Допаѓања:
  2.660
  Пол:
  Женски
  На Someonespecial, koritsaki, Mr. Right и 2 други им се допаѓа ова.
 15. Afroditaaa

  Afroditaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2017
  Пораки:
  470
  Допаѓања:
  963
  Пол:
  Женски
  И посакувам добар пласман на Јана , инаку досадна е Евровизија , све тоа е политика и гледам само да ги видам тоалетите , модата на пејачките , и ништо друго .
   
 16. Jean-Baptiste

  Jean-Baptiste Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2013
  Пораки:
  354
  Допаѓања:
  2.867
  Пол:
  Машки
  Погоре ги преслушав сите видеа што сте ги закачиле и француската ми е најубава,другите се некако ми личат како јајце на јајце (можеби зашто сите се на англиски)
  Италјанската искрено не ми се допаѓа воопшто и најчесто таа што нај не ми се допага ко за белја победува
   
 17. Dream-Girl

  Dream-Girl ☀️

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  20.123
  Допаѓања:
  195.271
  Пол:
  Женски
  Мене годинава фаворит ми е Франција. Многу добра песна имаат, цело време на рипит ми е. :D
   
  На Ane-Goki1, Someonespecial и wanderlust им се допаѓа ова.
 18. Quincy

  Quincy Популарен член

  Се зачлени на:
  1 април 2015
  Пораки:
  468
  Допаѓања:
  8.008
  Јас имам три фаворити меѓу кои е и нашата!:)
  Белгија ми е на прво место


  Бугарија исто ми е фаворит. А и дечкото го имам веќе гледано на бугарскиот икс фактор и рускиот the voice и е стварно одличен, има предобар глас :inlove:
  и има шанса за светска ѕвезда (fingers)
   
 19. CoCoGiiiRL

  CoCoGiiiRL Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  701
  Допаѓања:
  3.193
  Пол:
  Женски


  (y)
   
  На Ketchup и Someonespecial им се допаѓа ова.
 20. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  14.927
  Допаѓања:
  28.662
  Пол:
  Женски
  Италија на прво место, Бугарија на второ, Шведска на трето место. Македонија на 15-то место. Откако ги објавија сите песни, првите 5 места не се променија.

  http://eurovisionworld.com/?odds=eurovision
   
  На SophiaBella, Mama25, Victorian и 1 друга личност им се допаѓа ова.