1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Европски записник при сообракјајна незгода

Дискусија во 'Правни совети' започната од mamaja, 15 февруари 2012.

 1. mamaja

  mamaja Активен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  15
  Здраво,
  Ве молам да објасните која е точната процедура и кои евентуални пропусти при пополнувањето на записникот можат да ве доведат до невалиден записник, т.е. кои се трикчињата и на што ОСОБЕНО да се внимава (пошто нели најчесто не го познаваме другиот учесник во сообраќајката...)
  Тенкс на сите што ќе се обидат да одговорат! :angel:
   
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.326
  Тоа најубаво и должност им е да ти го кажат таму каде што ти е направено осигурувањето на автомобилот.
  Лани вујко ми имаше мала сообраќајка и кога дојдоа полицајците на лице место тие го пополнија и завршија работа. Немаше никакви трикови а и незнам која е поентата на триковите кога цела работа е да осигурањето ја покрие штетата.
  Единствено да се надпише малку повеќе т.е мајсторот кој го средува автомобилот да надпише малку повеќе извршени работи или заменети делови во фактурата за да ги покрие осигурањето. Тоа може да го направи втората страна која не ја знаеш (на пр. малку гребната фарба на ретровизор да напише дека е заменет со нов).
  Со овој чин-записник-покривање на штета од осигур. автоматски ти се поништува попустот при регистрацијата во наредната година
   
  На mamaja му/ѝ се допаѓа ова.