Еден секојдневен час...

Дискусија во 'Образование' започната од Papillon.Papi, 27 февруари 2014.

 1. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.235
  Допаѓања:
  9.631
  Пол:
  Женски
  Каков е вашиот час со одредени наставници? Дали тие наставници убаво ве насочуваат кон материјалот или работат колку за пари? Мислам дека повеќето ученици би се пожалиле дека наставниците не се грижат за колку ќе научиме, туку испрашуваат за да ве „казнат“ со оценка... но тоа не не вистина. Наставниците испрашуваат за да видат колку имате неучено и дали е доволно тоа за висока оценка.
  Мајка ми кажува дека во основно одделене учиме да учиме. :wasntme: Па, кога ќе научиме да учиме, одиме во средно школо (дали гимназија или нешто друго, не е битно) а таму одлучуваме кој да ни биде идниот занает. Малку забегав, но да се знае...
  Па, каков е вашиот секојдневен час? Дали наставниците ви предаваат прецизно и разбирливо?
  И, некои поучни сликички кои би можеле да помогнат во врска со учењето:
   

  Прикачени фајлови:

 2. lightning123

  lightning123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2014
  Пораки:
  801
  Допаѓања:
  390
  Некои наставници навистина се трудат да ни објаснат убаво и ако е порребно и повеќе пати објаснуваат. Други пак, само за плата се таму и дури не ги знаат ни самите оние работи што ги пишува во книгата, па грешки прават тоа невидено. :)
   
  На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.499
  Допаѓања:
  7.880
  Пол:
  Женски
  Само на 2 предмета активно слушам и следам, од другите уште 2-3 чат пат ретко, на останатите или седам на телефон, или спијам, или правам муабет со некој или ме нема. :D
  Сега проценете колку се квалитетни така наречените професори.
  Инаку некои се премногу лицемерни и си имаат свои миленичиња кои да ми простите на изразов им лижат г*з и цело време истите ги фалат, па највеќе учеле, па најдисциплинирани биле и ред други работи, а јас што се осмелувам да им кажам какви се ВО ФАЦА ми се има случено да ми кратат бодови од тест за да не ми пишат 5ка, дури и ми имаат кажано директно дека ме мразат.
   
  На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.714
  Допаѓања:
  25.409
  Пол:
  Женски
  Тоа е израз на твојата личност, не на професорите. Ти не си таа која треба во фаца да им кажува какви се. Твој проблем е што спиеш на час, не ги обвинувај професорите, и јас би ти кратела бодови да бев професор, искрено. :emo:

  Извинете за офтопиков.
   
  На eliesaab, the.vampire.girl и Papillon.Papi им се допаѓа ова.
 5. lightning123

  lightning123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2014
  Пораки:
  801
  Допаѓања:
  390
  те подржувам лела. секој наставник си има свој миленик. мона, ако не ти се допаѓа тоа што не си миленик никому, никој не ти е виновен. требало уште од почетокот да се зближиш со некој нааставник и така ќе имаш некој на твоја страна. нема ништо лошо во тоа. јас сум миленичка на две наставнички, но не затоа што правам како што тие сакаат. само внимавам на часот и разговорам со нив (и дискутираме на часот и после час зборуваме). :)
   
  На eliesaab, Lella и Papillon.Papi им се допаѓа ова.
 6. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.499
  Допаѓања:
  7.880
  Пол:
  Женски
  Да беше до мојата личност со сите професори ќе имав проблеми, а не само со одредени, а баш па кај тие што спијам на час немам никакви проблеми. ;)
  А кратењето на бодови не е етички како и да се однесувам немаат право да го прават тоа, зашто се оценува моето знаење, а не мојата личност.
  И не планирам да лижам г*з на некој за да добијам оцена. ;)
   
  На sweet-star и LittlePinky им се допаѓа ова.
 7. Maria.Vampire

  Maria.Vampire Нов член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2014
  Пораки:
  387
  Допаѓања:
  438
  Некои од моите наставници навистина се трудат и мило им е кога ке видат дека сме сфатиле,научиле.Пример во моето училиште е професорката по Географија,Математика,Англиски.
  Некои се преопсесивни со предметот кои го предаваат и бараат целосно посветување на материјалот,што е премногу,секако.Како на пример професорката по Историја.
  Некои не се тука цел час,и подоцна одеднашка ни лупаат тест или сл.Примери се професорката по музичко и професорот по физичко.
  Некои предаваат одшто мораат,да заработат.Ваквите стриктно се држаат до лекцијата-ни помалку ни повеќе и некогаш се и незаинересирани.Во моето училиште се повеќе вакви професори.
  На часовите сум активна и заитересирана само на некои часови,на другите дрдорам го цепам муабето'. :D
   
  На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.
 8. hristinnnna

  hristinnnna Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2013
  Пораки:
  391
  Допаѓања:
  169
  Немам некој омилен предмет каде секој час слушам со задоволство, такада останвува се на моево расположение.Колку сум расположена, толку ќе слушам.Или дремам онака, или читам текстови во учебникот по макеоднски,или седам на фб или играм игрички, или се кикотам со некој.Такви се наставниците,едвај чекаат да поминат тие 40 минути, никако не го прават часот интересен за после да имаме ќеф да учиме. :!:
  А и да, не сум миленик кај никој наставник, и не ни сакам.Да му одам секој одмор коа ќе му прдне нив да им купувам јадење, да им земам креди, да им носам се што им треба заради тоа шо се мрзи?Не фала, нема да им го лижам гзот за една оценка.Радо би да се искарам со некој, отколку да му се лижам а од зад грб зборам секако за истите. :puke:
   
 9. lightning123

  lightning123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2014
  Пораки:
  801
  Допаѓања:
  390
  кој ви вика дека треба да одите по храна за нив или по креди? еве јас од мојот клас сум и миленичка на наставничката по Италијански, но не ии вршам такви работи, само одам до школската библиотека бидејќи часот е веќе започнат. За возврат, таа ми дозволува да седам на нејзиното столче ( на катедрата), и да зборувам на час. Треба вие да си го учите предметот за наставникот во се да ве подржува. Мислите вие јас и ги исполнувам сите желби на неа. Е да бе, ај и ѕвездите ќе и ги симнам.. :lol: Си учаам, порано си седев мирна, им помагам на сите што незнаат ;) поздрав
   
 10. hristinnnna

  hristinnnna Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2013
  Пораки:
  391
  Допаѓања:
  169

  Можда кај тебе е така, ама кај мене најчесто лижачките се тие кои се пуштени од наставничките да земаат креди, да купуваат јадење, да придржат видео бим итнн итн :)
   
 11. lightning123

  lightning123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2014
  Пораки:
  801
  Допаѓања:
  390
  епа до наставниците е. сакаат сѐ да им биде угодено. Но, не се сите такви. Треба и ние да ги разбираме нив. Сѐ до нивниот и нашиот карактер :)
   
  На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.