1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Економски или машински факултет?

Дискусија во 'Образование' започната од Em4e711, 13 август 2010.

 1. Em4e711

  Em4e711 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  600
  Допаѓања:
  349
  Значи стварно е тешко кога некој не знае што сака...
  Машински или економски?
  Сите ме гледаат чудно кога ќе спомнам машински, ме прават будала, а не знам зошто, сепак мислам дека машинскиот е полесен од економскиот хехе и повеќе натаму ме влече...
  Ств не знам што би било подобро и мн ми е страв да не не се пронајдам во тоа што ќе го одберам, тоа ми е повеќе страв одколку учењето :?:
  Што би рекле вие? :D :D
   
  На Plavusa.17 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.514
  Допаѓања:
  27.269
  Пол:
  Женски
  Сосема различни типови на факултет... зависи какви предмети сакаш да учиш. Економски ти е претежно бубање, книги од 500 страни... А машински ти е математика и физика, многу задачи, цртежи... имам другарка на машински и кога ја гледам што и како учи ми се ежи кожата.
  Сепак ако во суштина прашуваш кој е подобар, според мене машински... А и те како зависи во кој град ќе учиш факултет.
   
 3. Em4e711

  Em4e711 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  600
  Допаѓања:
  349
  Епа тоа ми е, да не не се пронајдам во машинскиот и во сите тие цртежи... :?:
  Инаку во Скопје хехе
   
 4. nice-girl

  nice-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2010
  Пораки:
  355
  Допаѓања:
  72
  Ем4е и самата кажуваш дека повеќе те влече машинскиот тоа и нека биде твојот избор,оти според мене земјава е презаситена од правници,економисти ,информатичари....
   
 5. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.332
  можеби некој ќе се најде навреден,ама барем сум во право за тоа што ќе го кажам.
  како може да се двоуми некој помеѓу економски и машински(и тоа претпоставувам машински спаѓа во опција заради насоката инд.инженерство и менаџмент),кога тоа се два сосема различни факултета.самото име кажува кој факултет за што е.јас сум на машински и не знам како некој вака се лета и за вакви работи се двоуми.значи,штом се двоумиш оди си на економски,зашто имам да ти раскажам милион приказни за такви што се двоумеле и одбрале машински на крај,како паѓаат како крушки на испити.без здраво знаење и интерес за математика и физика,не ни помислувај,освен ако си расположена за презапишување предмети и учење во лето
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.399
  Допаѓања:
  106.857
  Фемина90, не го плаши девојчето сега, не е до толку. Знам јас еден куп луѓе што завршија машински, знам и колку и како учеа. Тежина да споредуваш нема поента. На секој му е полесно тоа што му лежи. За некој може да е потешко да буба.

  Само има еден друг момент - наоѓање работа. Жените со технички факултети многу потешко наоѓаат работа по струка. Знам еден куп такви. Не дека не ги бива, туку не добиваат шанса.
   
 7. nice-girl

  nice-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2010
  Пораки:
  355
  Допаѓања:
  72
  тој што учи не му е тешко ,прво запиши си се па после мисли му ја за работа ,којзнае до тогаш милион работи ќе се сменат во земјава :)
   
 8. plavusha

  plavusha Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  122
  Економски или машински

  економски е полесен од машински ама машински е подобар избор ;)
   
 9. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.044
  Економски или машински

  Машинскиот повеќе вреди и повеќе се цени...
  А тоа дека е олеснет е многу точно, и самите видоа дека дипломирааат двајца годишно па сега е олеснато, јас зборам за мене ма немав врска од математика, а сеа сум експерт :D
   
  На Wild-GirL му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.031
  Економски или машински

  Така е,машински не е до толку знам доста луге отидоа без никаква основа еве ги тераат без да заглават критериумот е толку спуштен, запрепастувачки а машински едно време беше баш поим ен беше за секој..
   
 11. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.332
  Економски или машински

  Плавуша, стварно зборуваш напамет, не се расправај кога не си ни студент уште.
  Јас сум на машински. Да, полесно е од порано има и помалку испити и помалку материјал, ама вистинската причина поради која што добар дел не заглавуваат се асистентите и професорите.
  Втора година сум и до сега овие 4 семестри сите професори, а особени асистенти ми биле прекрасни.Часот не завршувал додека не им се разјасни на сите (заинтересирани), толку детално, полека и убаво објаснувале што мислам ни во прво одделение учителката не ме учела така.Ако не ти е јасно, ако треба од собирање и одземање ќе почнат да ти објаснуваат се додека не сфатиш.Во приемен термин секогаш ти биле на располагање, дополнителни часови ни држеле и број дури некои ни давале ако треба нешто да им се јавиме.
  Не знам какви биле порано, ама новиве млади асистенти се за секоја пофалба и секој денар од платата го заслужуваат.Тоа што на други факултети работата е само да се истакнат професорите колку знаат и им е гајле кој колку разбрал, не го прави факултетот тежок во вистинска смисла, туку нив ги прави идиоти.
   
  На Lemon и Chocoholic.girl им се допаѓа ова.
 12. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.672
  Економски или машински

  Машински ;) ако те влече секако.економисти има премногу иако не сум против оваа професија...башка сега машинскиот е многу полесен ,дечко ми кога го студираше по стара програма многу учење имаше...остануваше до сабајле да прави проекти,немаше колоквиуми по се,прашањата им беа баш логички-тој што има кажувано,имало и да раскажуваш ама имало и кликер да употребиш,плус и задачи-ако напишеш све а немаш решено задачи-не пуштаа,или обратно,или ќе те врати само на задачи,или само на теорија...
  И искрено-ми се допаѓа звањето-дипломиран машински инженер 8) :lol:
   
 13. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.552
  Економски или машински

  Па не само на машински па веќе сите факултети се направени многу полесно од тоа што биле некогаш. Па и нормално е со оглед на тоа што веќе во секој град има факултет и се ствара конкуренција помеѓу факултетите. Браво за плавуша сеуште нема осетено што е тоа колоквиум а за сите факултети знае што како е еј па немора да се запишеш на факултет дирекно на работа во студентски прашања.
   
 14. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.031
  Економски или машински

  Јас само реков дека критериумот е спуштен и многу гураат без основа што ја да сум на твое место би ми пречело тоа 1 а 2 и ти самата потврдуваш дека е тоа така..Знам девојче што одлично знае математика но не можеше да заврши 1 година електро ја зезнаа 1-2испити.. поминуваше едвај со 6 на електро и сега е на машински бидејки на електро падна година сеа е пак 1 и со 9 и 10 поминува и сама ја кажува разликата.Јас барем слушам разлики а ги има многу не за џабе се се зголемува бројката на машински инженери економски,правен и машински се пунат ненормално затоа и го почитувам електро јас,затоа што иако е спуштен критериумот не е до толку како на другите факултети а јас еве искрено планирам за економски.Значи не го бранам електро само викам дека е за почит,стварно ептен
   
 15. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.332
  Економски или машински

  Плавуша, да се разбереме, го почитуваш електро зашто татко ти таму бил на постдипломски или како и да беше.
  А ако сакаш да ти кажам зашто на машински послесно поминуваат, со задоволство ќе го направам тоа.
  Наспроти професорите што ти ги објаснив погоре на машински, на електро баш им е гајле кој колку знае и им е мерак да бутнат што повеќе студенти.Втора многу битна причина е што машински има помалку студенти и една група на машински има околу 20 души, а на електро во прва година беа 120.Па сега ти спореди си.
  Не ме убедувај што си слушнала, зашто 80% од мојата генерација се запиша таму и ги гледам како им е.Тие што си ги биваше за компјутери, за програмирање и што им работеше кликерот ама ич немаат проблем со ниеден предмет.А една другарка, што сето тоа го учеше со сила, на истиот смер е, секоја недела, ама буквално секоја оди по секој предмет на приватни часови, па нема повисока оценка од 7ца.
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 16. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.552
  Економски или машински

  Јас пак имам мислење дека машински е тежок. И знам дека да сум се запишала на факултет машински ќе ми е било ептен тешко. Како бе нема да ми е па немам нитуедна додирна точка со машинскиот. За да се запишеш на нешто тоа треба да те влечи. Јас завршив средно економски и сега сум на посдипломски економски и ми е лесно. Тоа ме интересира тоа ме влечи. Имам другарка која од средно медицина се запиша на економски факилтет и и беше ептен тешко.
   
 17. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.031
  Економски или машински

  Вака,татко ми не бил на овој електро тука туку во Белград на факултет има дипломирано на српско-хрватски јазик па тоа е дупло потешко отколку тука,а потоа постдипломски тука.За професорите дека се такви точно е, но ако ти знаеш и те бива никој ништо не ти вика ти викаат само Повели, покажи си го знаењето нема проблем.А тоа дека не се толку фини ко на машински точно е ама барем знаат да разликуваат некој што вистински знае и некој што пробува да го заврши факултетот без многу мачење како што има случаи на машински барем на електро нема циле-миле шо се вика утре нема да имаш колега шо појма немал на факс и да се фрустрираш дека ке ти го земе работното место! Барем на електро знаеш, знаел-поминал!
   
 18. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.552
  Економски или машински

  Татко ти предпоставувам дека е дипломирал во Југославија па така да и српско-хрватскиот па и не и е бил тежок. Ај плавуша што продолжуваш па така и така ти се знаеш за секој факултет се
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.031
  Економски или машински

  Добар сарказам,не знам за секој факултет се само слушам и викам БРАВО!
   
 20. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.332
  Економски или машински

  Плавуша, за жал не ми ја сфати поентата.На машински и да немаш основа професорите се такви што и цело средно ќе ти го објаснат за да го сфатиш тоа што треба по предметот, така што никој не ти поклонува и ако знаеш ќе завршиш.Освен тоа, не ги знаеш какви се предметите.Има доста предмети со задачи, ама има и без-па учиш за секој можен материјал, за секоја можна постапка, за работењето на секоја можна машина, проектираш.
  Мала си, па уште не ти е јасно дека и да докторираш на според тебе најтешкиот факултет-електро, работата може ќе ти ја земе некој со едвај завршено средно.